Wykryć samochód nad wielką cewką

Witam, potrzebuję wykryć samochód nad wielką cewką, którą mam pod kostką betonową na podjeździe - 3 zwoje, gabaryty cewki: 4 m x 0,75 m, zagłębienie ok 12 cm pod powierzchnią, indukcyjnośc ok. 114 uH, po najechaniu autem ok. 115 uH. Niestety, miernik indukcyjności tylko 3,5 cyfry, zakres 2 mH.

Pomysł banalny: generator LC + częstościomierz na Atmelu 90S2313.

Zrobiłem próby z generatorem ok. 150 kHz, Colpitts. Najechanie samochodem odstraja go o ok. 300 Hz, co oznacza, że zmiana indukcyjności wynosi faktycznie tylko ok. 0,5 uH. W swojej praktyce elektronicznej mało robiłem generatorów, tak jakoś wyszło, więc niektóre pytania moga byc mocno trywialne dla tych, którzy w tym siedzą :).

Pytania (chyba) do krótkofalowców:

- Co zrobić żeby wszystko było jak najbardziej stabilne w funkcji temperatury i czasu (chodzić może bez przerwy). Co można zrobić oprócz stabilnego, skompensowanego termicznie zasilania, dobrych kondensatorów i rezystorów. Obudować i zaekranowac mogę jedynie generator bez cewki.

- Czy duże znaczenie ma stabilizacja stałoprądowego punktu pracy tranzystora generacyjnego?

- Czy lepsza większa beta tranzystora, czy mniejsza?

- Czy warto wchodzić w FET-y?

- Czy w praktyce zakres częstotliwości ma znaczenie dla stabilności generatorów LC, bo w teorii raczej nie?

- Zdobyłem dwie sztuki nie produkowanych od dawna MC1648. Może ktoś badał je w warunkach zmian temperatury?

Rozważałem analizę szybkości zmian częstotliwości w programie częstościomierza, to możliwe, ale najpierw szukam pomysłu na generator.

Może jakieś inne pomysły na wykorzystanie cewki w tym przypadku. Linia opóźniająca i pomiar czasu? ma ktoś moze doświadczenia w takich rozwiązaniach? To zajęcie hobbystyczne, a więc nie chodzi o jakąś minimalizację kosztów do produkcji wielkoseryjnej. Pozdrawiam Mariusz

Reply to
Mariusz c
Loading thread data ...

Mariusz c snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

a po co? Deszcz spadnie i się zmieni. Wykrwaj szybką zmianę częstotliwości, a nie samą częstotliwość.

no ale masz już tego Collpittsa?

możesz sprawdzić, jak dobry jest ten obwód - jest szansa, że np. samochód znacznie obciąży L (ale pewnie warstwa śniegu też) i wzbudzone drgania będą gasły szybciej / prąd weźmie toto większy. Nie wiem, spekuluję.

Reply to
Marek Lewandowski

Twój samochód czy dowolny samochód ?

Reply to
Padre_peper

a nie mozesz wykrywac zmiany stalej czasowej? wystarczy NE555, filtr dolnoprzepustowy i ADC kontrolera i masz prosty przetwornik indukcyjnosc - napiecie

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Greg\(G.Kasprowicz\) <Grzegorz.Kasprowicz_usunto snipped-for-privacy@CERN.CH napisał(a):

Samochod dowolny - to poprzednie pytanie :). Czy z Twojego doświadczenia wynika, że da się taki układ zaprojektować wystarczająco skutecznie na warunki zewnętrzne (-20 +30) przy wykorzystaniu ADC z mikrokontrolera? Kiedyś wykorzystywałem ADC w ATMega128, ale powiedzmy sobie, że nie powalały stabilnością i dokładnością. Ale oczywiście dzięki za pomysł :)

Ostatnie 12 godz. na stole generator stał +/- 0,5 proc. (+/-100 Hz na

200kHz). Jest tu jeszcze o co walczyć? Bo z tego co pamiętam, a nie mam pod ręką książek, to powinno jednak być lepiej. Mariusz

Mariusz

Reply to
Mariusz c

Nie masz - zauwaz ze on ma zakres pomiarowy ok 0.5%. Bedzie mial te same problemy albo wieksze.

Jakis zysk to moze miec dopiero w ukladzie mostkowym, ale i tak klopoty pozostana. Mozna skorzystac z jakim pomyslow od wykrywaczy metali .. ale to i tak nic nie zmieni.

Marek ma racje - nie ma sie co przejmowac stabilnoscia, wykrywac po prostu szybka zmiane czestotliwosci.

Tylko stabilizatory zrobic zeby jakis skok napiecia w zasilaniu nie powodowal falszywych alarmow.

J.

Reply to
J.F.

usredniaj szereg pomiarow i sledz tendencje reaguj gdy wynik zmieni sie o zadany poziom

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Ano właśnie, w międzyczasie przyglądałem się metodyce pomiaru indukcyjności podana metodą i nie wygląda to dobrze.

Zastosuję więc jak najlepsze kondensatory i stabilne rezystory, ustabilizuję termicznie stałoprądowy punkt pracy generatora i zasilanie, a trochę "dłużej" posiedzę nad programem. Chodzi o to, że jak przyjeżdża kilka samochodów na imprezę, to dwa są tuż przy pętli :)). No najwyżej zrobię awaryjny wyłącznik czujnika na imprezy.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i dyskusję.

Zamierzam to skończyć za kilka tygodni, pewnie już w czerwcu, na razie mam za dużo innych zajęć, ale gdyby ktoś chciał to poźniej wykorzystać, to niech pisze na priva. Oczywiście tu także będę zaglądał cały czas. Mariusz

Reply to
Mariusz c

ale uklad prostszy

badaj pochodna indukcyjnosci / czestotliwosci p oczasie

i po co ci stabilne kondensatory i rezystory oraz stabilizacja termiczna punktu pracy skoro indukcyjnosc cewki moze sie znacznie zmienic po spadnieciu deszczu?

a nie mozesz uzc 2 petli obok siebie? i badac korelacje

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik "Mariusz c" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:f1mv1b$8qc$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Ta Twoja cewa ma już za duża indukcyjność. Prawdopodobnie w ziemi masz żelastwo - jakieś rury czy zbrojenie Użycie jej indukcyjności jako wykrywacza metalu musi skutkować mnóstwem fałszywych wyników.

Reply to
lwh

Ale po co ? Niech sobie plywa, ty masz w programie wykryc sytuacje "jest co najmniej 200Hz mniej niz srednia z poprzedniej minuty"..

J.

Reply to
J.F.

Greg\(G.Kasprowicz\) <Grzegorz.Kasprowicz_usunto snipped-for-privacy@CERN.CH napisał(a):

no ale w takim małym procku, to też kłopot

Chyba dla zasady, już mam skompletowane :). Ostatnio nie padalo, ale faktycznie dobry pomysł, żeby to zlac wodą i zobaczyć co się dzieje.

To już leży w ziemi, więc raczej nie - kostki nie będę zrywal :(. (Żona nie pozwoli).

Mariusz

Reply to
Mariusz c

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Może trochę dla zasady, mam już wszystko :) Mariusz

Reply to
Mariusz c

lwh snipped-for-privacy@vp.pl napisał(a):

No własnie, gdy robiłem pierwszy pomiar, to mnie zaskoczyła wysoka indukcyjność, spodziewałem się znacznie mniejszej. Jednak żelastwa ani rur tam nie ma. Było wybrane ok. pół metra, potem na to przyszedł gruz betonowy. Leżał pół roku i wybieraliśmy z niego resztki zbrojeń żeby nie ciąć opon. Potem zasypali to piaskiem z cementem, ubili, wlożyli pętlę i położyli kostkę. Może to być efekt zapewne dużej pojemności międzyzwojowej, rezystancji kabla (kilka omów) itp. i e efekcie miernik widzi to wszystko w przełożeniu na indukcyjnośc jako te 114 uH.

Mariusz

Reply to
Mariusz c

hmmm... a jestes pewien ze chcesz wykrywac kazdy samochod czy tylko "uprawniony" ? bo jesli ta petla ma sterowac brama to glupio bedzie jka sie otworzy przed kazdym blaszakiem ktory podjedzie pod brame....

Reply to
Stoowa

Stoowa snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Chodzi o zabezpieczenie aby brama nie mogla uderzyć w wyjeżdżający/wjeżdżający samochód. Po prostu nie bardzo mam jak zastosować barierę podczerwieni ze względu konfigurację terenu - slupki robiłyby za potykacze. Poza tym kradną nawet takie rzeczy tutaj :(.

Mariusz

Reply to
Mariusz c

PAndy <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Dzięki za podpowiedzi, ale generalnie chcę mieć to schowane ze względu na wandali, a naciskowy na krawędzi bramy bardzo by drażnił na zewnątrz, po zamknięciu. Podobnie czujniki ultradźwiękowe wymagałyby wczesniejszego przygotowania bramy - tez nie chcę jej pruć. Pod kostkę nic nie włożę, ale może faktycznie zgniatany kondensator pod kostką byłby łatwiejszy w obsludze, dopóki by się nie przetarł :)

Przy następnym domu tak zrobię :) Mariusz

Reply to
Mariusz c

Dnia Mon, 7 May 2007 16:50:13 +0000 (UTC), Mariusz c snipped-for-privacy@gazeta.SKASUJ-TO.pl> napisał:

zrobilem kiedys czujnik pojemnosciowy na at90s2313 ktory 100 razy na sekunde mierzyl czestotliwosc z generatora na bramce szmita (opornik i badany kondensator w formie folii metalowej); kryterium alarmu bylo zmiana czestotliwosci zmierzonej o 5 odchylen standardowych w stosunku do sredniej z kilku sekund. Poza tym byl kod ktory wysylal smsa z komorki a wiec na 2kb atmelu da sie bez problemu. Ty masz cewke zamiast kondesatora wiec mierzylbym po prostu stala czasowa obwodu RL.

Reply to
yorgus

a co za klopot wkopac naciskowy? np magnetyczny - rdzen E otwarty z uzwojeniem na kolumnie srodkowej - do tego dac przekladke z elastomeru na to zwore magnetyczna i to polozyc pod kostke bauma czy co tam masz na podworku - moze byc w kilku miejscach... zreszta mozliwosci jest pewnie niemalo...

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.