Wykryć samochód nad wielką cewką

Czemu uwazacie ze za duzo ? Bardzo przyblizony szacunek mowi mi ok tyle.

A z jaka pojemnoscia jest 150kHz ? jesli 10nF to wyglada na prawidlowo.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Wmontuj w bramę czujnik odleglosci ... dokładnie to samo co w zderzakach samochodow montują.

Reply to
KrzysiekPP

Witam,

Zrobiłem taki układ kilka lat temu i do dzisiaj działa OK. Moja cewka ma 20 zwojów i wymiary 2 x 1 m. Cewka ta jest w rezonansie z kondensatorem ok 0.4 uF (kilka połączonych równolegle) na częstotliwości ok 4 kHz. Obwód "delikatnie" pobudzany jest do drgań (podzielona częstotliwość kwarcu) i jednocześnie badana jest różnica faz drgań obwodu rezonansowego sygnału pobudzającego. Detektorem fazy jest zwykły klucz analogowy załaczany sygnałem przesuniętym o 90 stopni względem sygnału pobudzającego. Najechanie samochodu nad cewkę powiduje przyrost napięcia na wyjściu detektora fazy o około 5 V. Układ skutecznie wykrywa człowieka niosącego metalowe wiadro :)

Reply to
kilokitu

Użytkownik "Mariusz c" snipped-for-privacy@gazeta.SKASUJ-TO.pl> napisał w wiadomości news:f1nto4$mg8$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

A może samochodu nie traktować jako kawał żelastwa tylko jako źródło zakłóceń ? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

kilokitu snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

Cewki nie zmienię, a jej budowę wziąłem z dokumentacji jakiegoś fabrycznego czujnika najechania. Reszta wyglada interesująco i niewrażliwie na wiele czynników. Co rozumiesz przez "delikatne" pobudzanie obwodu?

Mariusz

Reply to
Mariusz c

Witam,

Moim zdaniem cewki nie trzeba zmieniać. Każda cewka będzie rezonować z kondensatorem na "jakiejś" częstotliwości :) , a to już wystarczy. W tej metodzie bardzo ważna jest dobroć obwodu rezonansowego. Zgodnie z teorią jeżeli obwód jest pobudzany prądem o częstotliwości przy której spada napięcie rezonansu o 3 dB to przesunięcie fazowe wyniesie pi/4. A więc dla obwodu o większej dobroci przesunięcie fazowe będzie większe przy najechaniu samochodu niż dla obwodu o mniejszej dobroci. Dlatego starałem się nie pogarszać dobroci obwodu i pobudzałem go do drgań bardzo "delikatnie". Dobroć obwodu rezonasowego zależy od L, R ceki, strat w C ale również od rezystancji źródła, które go pobudza. W moim układzie pobudzanie zrobiłem za pomocą regulowanego źródła prądu (rezystor w emiterze). Amplituda napięcia rezonansu jest mierzona i jeżeli osiągnie pewną wartość to zmniejsza wartość prądu sterującego. Oczywiście prąd strujący jest prostokątem o częstotliwości (w moim przypadku) ok 4 kHz. W ten sposób rezystancja żródła sterującego jest tak duża, że nie pogarsza dobroci obwodu. Gdybyś chciał to mogę podesłać gotowy schemat mojego rozwiązania. Ideę działania układu pozwolę "odpatrzeć".

Reply to
kilokitu

Ale u ciebie reaktancja kondensatora to jakies 100 ohm. Tylez ma tez cewka w rezonsanie .. ma tez 120 metrow drutu.

Dobroci nie masz chyba imponujacej :-)

Chyba niepotrzebne zabiegi - dobroc mala to i sama sie ustabilizuje.

J.

Reply to
J.F.

To jest pojęcie względne! Tu nie chodzi o wrażenia.

Patrzyłem na kszałt przebiegu! Te zabiegi są potrzebne!

Reply to
kilokitu

kilokitu snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

Nie śmiałem prosić, ale z góry dziękuję :) Adres priv w nagłówku. Mariusz

Reply to
Mariusz c

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Dokładnie tak Mariusz

Reply to
Mariusz c

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.