Ruchomy Szkielet - biologia

Loading thread data ...

Tylko czy zgodzi sie stac w szkole nago (zeby bylo miesnie widac) i reagowac na "dziubanie" bodzcem ;-)

Piotr

Reply to
Piotr Nowak

To się teraz 'bodziec' nazywa?

NMSP ;-D

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wyglada na to, ze sie pospieszyles.... Mozna radzic, ale czasu zdecydowanie za malo. Pogadaj z nauczycielem o zmodyfikowaniu tego projektu. Moze zamien to na projekt bez mechaniki - cala symulacja na komputerze, dostepna przez www - w kilka wieczorow zrobisz ZDECYDOWANIE wiecej. Przynajmniej Wam robot noca nie zdemoluje szkoly ;)

Silczniki znajdziesz w uszkodzonych napedach CDROM - po 2 szczotkowce i

1 krokowiec (za te sie jeszcze nie bierz). Z przekladnia bedzie gorzej, ale nawet i w rozebranych CDROMach znajdziesz nieporeczny ale gotowy mechanizm do wykorzystania.

Najlepiej byloby zrobic czujnik + sterownik, ale jak od podstaw to miesiac ZA MALO. Zobacz na gotowe KITy termostatow.

Profile aluminiowe z marketow budowlanych - dostatecznie sztywne, lekkie, latwe w obrobce. Ale laczenie tylko przez skrecanie (w warunkach domowych).

Dwukierunkowo sprzegnac poprzez port LPT, wykorzystaj dwukierunkowosc.

formatting link
I sterowac z PC-ta. Najprosciej program w Pascalu, C.

Za malo czasu....

Ogranicz to do reki, ktora "ucieka" przed goracym i zimnym, ale akceptuje cieplo i lekki chlod - oczywiscie okazujac to wtedy usmiechem (na ekranie komputera !) Uzyj 2 czujnikow symulujacych wierzch i wnetrze dloni, aby ramie uciekalo w odpowiednim kierunku. Doloz w programie mozliwosc zmiany czulosci na bodzce: mieczak, twardziel, spiacy, martwy.

Adam

Reply to
Adam

Dnia 2004-10-20 00:13, Użytkownik Osadnik napisał:

Jakbys byl totalnie zdeterminowany, to potrzebujesz:

1) tyle serwomechanizmow ile masz stawów w tym ludziku, kazdy za minimum 30 zł.

2) Mikrokontroler z generatorem PWM (sygnal o zmiennym wypelnieniu). Generator musi miec tyle kanalow PWM ile masz stawów.

3) Programator do danego mikrokontrolera.

4) Pare innych drobnych rzeczy o ktorych nie wspominam.

Punkt pierwszy da sie zrealizowac jesli masz dosyc kasy.

Punkt drugi juz gorzej bo cos tam piasles ze chciales zrobic 20 stawow ruchomych a mikrokontroler z taka liczba kanalow PWM nie jest ani tani, ani latwodostepny. Mozna wtedy probowac samemu tak zaprogramowac mikrokontroler aby jego nozki pracowaly jako genereator PWM (da sie zrobic).

Punkt trzeci - o ile byłby to mikrokontroler popularny, tez da sie zrobic.

Niestety sam nie jestes w stanie tego zrobic w miesiac. Nawet nie jestes w stanie zrobic tego w dwa miesiace. Przykro mi ale grupowicze maja racje z tym ze zadanie jest zbyt wymagajace jak na kogos zadajacego tak banalne pytania. Jest jednak pewne prawdopodobienstwo ze ktos kto bawi sie przebiegami PWM na codzien moglby taki uklad elektroniczny wystrugac. Twoim zadaniem wtedy byloby zamocowanie serwomechanizmow i innych mechanicznych czesci tego ludzika. Jeszcze raz zaznaczam ze nie bedzie to tanie glownie z uwagi na serwomechanizmy (zwyczajne silniczki odpadaja!). Musisz wiec szukac kogos kto taki uklad zbuduje. Inaczej zapomnij i lepiej zmien temat pracy juz teraz. A na grupie nie ma sie co irytowac. Musisz przywyknac do niekonkretnych odpowiedzi i ... czekac na konkretną.

Pozdr. mavs

Reply to
mavs[NOSPAM

Sporo stawow ma dwa stopnie swobody. Zaraz .. jak do sie dzieje ze kolano ma tylko jeden.

Jesli dasz serwa modelarskie, to mozesz zalatwic programowo, mozna by sprobowac silniki krokowe..

Na sama elektronike i proste sterowanie to dwa miesiace powinny starczyc. Ale tu jeszcze kupa mechaniki dochodzi ..

J.

Reply to
J.F.

tnijcie te posty bo wiocha sie robi

Reply to
blur

Oj porwales sie z motyka na slonce... a nauczyciel ktory ci to zatwierdzil to burak - sorki ale wychodzi tu nieznajomosc podstaw techniki. W tej chwili sztuczne meisnie to np cos w rodzaju siatki w postaci rekawa, obydwa konce przytwierdone do punktow na laczonych kosciach, w srodku takiej tkaniny umeiszcza sie zbiorniczki wykonane np z kauczuku syntetycznego - pompujac w cos takiego np powietrze lub ciecz powodujesz ze tkanian powieksza swoj obwod ale kurczy sie na "dlugosci" wykonujac tym samym prace i poruszajc tak wykonan dzwignia - umeiszczajac przeciwlegle drugi taki silownik masz pelna kontrole nad polozeniem sztucznego ramienia... bardzo efektywna i bardzo podobna do naturalnej metoda ruchu. tylko oprocz elektorniki potrzebujesz duzo np pneumatyki... juz sam model ramienia bylby problemowy a co dopiero nawet uproszczony ruch szkieletu... kosci najlepiej byloby wykonac z tworzywa - moze kupic za bezcen jakis stary szkielel z pracowni biologicznej (zdekompletowany) w podstawe, pompe, sterownik, zbiornik powietrza,, rurki zasilaja, zawory streowane przez sterownik - tylko ze koszty cie zjedza.... jesli mozesz to sprobuj zmienic temat - zbierz troche materialow i wyjasnij nauczycielowi ze projekt cie przerasta zarowno finansowo jak i wykonawczo - nie obawiaj sie tego ze sie skompromitujesz - nauczyciel powienein zdawac sobie sprawe z skali trudnosci a lepeij teraz wybrac jakies mniej ambitne ale realizowalne zadanie niz dac plame 3 dni przed pokazem.... moze skup sie na konczynie, jednej wybranej? np ramie z nieruchoma dlonia i tak bedziesz mial mase problemow i wydatkow.... nie zniechecam cie do podejmowanie takich projektow bo sa niezywkle interesuajce tylko obawiam sie ze ewentualna porazka moglaby cie bardzo rozczarowac a byloby szkoda - lepeij cos prostszego a dzialajacego i dajacego satysfakcje zamiast nieudanego wielkiego projektu - naprawde nie wiem czy na studiach podjalbym sie takiego projektu nawet majac wsparcie finasowe i wykonawcze... samych glownych miesni jest kilkadziesiat - twarz to kilkaset miesni - wszystko to tworzy niezwykle zlozona strukture... sorki ale skup sie na czyms prostszym - jak mysle kilka "miesni" byloby ok - wtedy mozesz tym sterowac nawet z PC bez budowy sterownika dedykowanego co tez jak mysle powinno ci ulatwic sprawe pozdrawiam i zycze powodzenia

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.