Ruchomy Szkielet - biologia

Loading thread data ...

formatting link

Reply to
Marek Lewandowski

w kontekscie czego zwracam uwage na to, ze projekt do stanu obecnego rozwijany byl z przerwami cos okolo 6 lat. Strona stoi w miejscu od jakichs 4 lat, wiec np. data rozpoczecia projektu nie ma sie co sugerowac...

Reply to
Marek Lewandowski

Wiesz, póki on nie skrystalizuje idei, co chce tak na prawdę zrobić, to się nie da. Bo z tego, co smaruje na grupę, to wyszedł taki biped, jak w linku, który podesłałem.

A ja bym powiedział: Niech zleje całkiem szkielet, zrobi rękę z dwóch kawałków rurki plus trochę gąbki, połączone zawiasem, osadzi to na barku z kawałka deski, tak, żeby móc pokazać kręgosłup, stawy i mózg, w zgięcie stawu wmontować siłownik z zamka drzwi, coby mogło "odruchowo się kurczyć". W "rękę" wsadzić termistor, do tego kawałek elektroniki, żeby przygrzanie powodowało zadziałanie siłownika od drzwi. Trochę lampek (ze dwa węże świetlne, może lampki choinkowe w rurce igielitowej się nadadzą, można gotowe kupić), coby pokazać drogę sygnału "gorąco" i reakcji "łapy won" i cześć.

Reply to
Marek Lewandowski

Marek snipped-for-privacy@pl.misc.elektronika napisał:

Ja bym zaproponował by szkielet zawiesić w środku aluminiowej lub drewnianej konstrukcji. Linki nawinięte by były na osie silniczków (na górze) i poprzyczepiane do kończyn. W ten sposób miałby marionetkę zaś ruch kończyny przeprowadzony w sposób banalny - na potrzeby pokazu chyba wystarczy - to nie cybernetyka tylko biologia - w szkole średniej. Czujnik tak jak napisał kolega zamontować w kończynie - reszta to prosty układ sprzężenia bodźca z silniczkiem. Jednak widze że kolega-konstruktor coś stracił zainteresowanie dyskusją ;-)

Reply to
=?

Po czym dolozy jeszcze wejscie audio i bedzie super zabawka na imprezy :-)

J.

Reply to
J.F.

Zasadniczo 2 rozwiazania:

1) robot TYLKO na ekranie komputera - symulacja w flashu 2) prawdziwe ramie z czujnikami, a komputer tylko odbiera dane, przetwarza je i steruje silnikami - piszesz program w C

Port LPT - 11 lini mogacych pracowac jako wejscie/wyjscie - do sterowania mechanizmami. Na porcie RS wspolpraca przez konwerter z czujnikami temperatury 1-wire: maxim wysyla probki, udostepnia gotowe programy do odczytu danych

Tylko mala zagwozdka - tradycyjne tanie czujniki maja zbyt duza bezwladnosc cieplna aby wszystko zareagowalo tak sprawnie jak reka czlowieka. Przylozysz goraca szklanke to opoznienie bedzie (szacuje) min. sekunda. Przylozysz zapalke to uszkodzisz czujnik polprzewodnikowy. Male i odporne na wysoka temperature PT100 sa drogie.

Adam

Reply to
Adam

Dariusz snipped-for-privacy@pl.misc.elektronika napisał:

tak z ciekawości pogoglowałem za szkieletami - cena nowego 1kzł, więc nasz konstruktor musi nieźle pokombinować by było estetycznie :)

Reply to
=?

Jeszcze jedno - przy takim sposobie ożywienia robotrupa zasilanie silniczków może być jednostronne (w drugą stronę zadziała grawitacja) odbędzie się to jednak kosztem możliwości dłuższego utrzymania kończyny na jednym (<> od najniższego :) ) poziomie. Byłyby możliwe tylko nagłe reakcje i natychmiastowy powrót w dół. Chyba że jest mozliwe utrzymanie silniczka w bezruchu przy stale dostarczonej mocy ?

To na razie tyle przedśniadannych przemyśleń :D

Reply to
=?

On moglby tanczyc ! :-)

Ty nie kombinuj za bardzo bo tego nie zrobisz :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.