rs-485 dziwny objaw

Jest sobie linia rs-485: nadajnik -> 100m skrętki -> pierwszy odbiornik

-> 250m skrętki -> drugi odbiornik z terminatorem. Przy czym te 250m to tak naprawdę 100m drugą parą spowrotem od pierwszego odbiornika i połączone ze 150m do drugiego. Na początku dłuższy czas działało poprawnie, teraz efekt jest taki, że działa tylko transmisja do drugiego odbiornika, natomiast pierwszy działa tylko wtedy jak rozłączymy "B" w miejscu połączenia ("A" musi pozostać połączony - jak obydwa rozłączone też nie działa). Nie miałem pod ręką oscyloskopu a miernikiem wszystko wygląda poprawnie

- żadnych zwarć, doziemień, potencjałów itp. Terminator jest widoczny w tym miejscu połączenia - około 160R, więc chyba w normie. Ten nadajnik ma w stanie spoczynku jakieś 4,5V między "A" i "B" i spada trochę po dopięciu tej linii z terminatorem, natomiast nic się nie zmienia po podłączeniu samego "A". Wniosek wchodzi mi tylko jeden: ten pierwszy odbiornik musi być uszkodzony i to w taki wredny sposób, że przy tym dziwnym połączeniu jakimś cudem działa ;)

Mirek.

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

W dniu 2011-07-19 19:46, Mirek pisze:

Tylko po co ten powrót? Nie prościej umieścić nadajnik (nieterminowany) w środku a od niego 100 m w jedna stronę i 150 w drugą? Oba odbiorniki wtedy terminowane.

Czasami działało mi na jednym drucie a nie działało na dwóch :) Zwłaszcza jak używałem ADM485. Terminatory najlepiej dać około 90 Ohm żeby dopasować się do skrętki. I zrobić podciąganie do masy i plusa linii D+ i D-.

Reply to
Mario

Tylko że w takiej konfiguracji też nie chciało działać - terminator oprócz likwidowania odbić niestety też obciąża linię (stałoprądowo) - dwa to już było za dużo. A nadajnik... zdaje się nie jest zaterminowany. Z resztą w mojej konfiguracji to właściwie nie powinno mieć znaczenia, bo komunikacja jest tylko w jedną stronę.

Mirek.

Reply to
Mirek

To dajesz terminator w szereg z kondensatorem. Zmniejsza odbicia a nie obciąża magistrali.

Ale w tej konfiguracji masz o 100m dłuższą linię.

Reply to
Mario

W dniu 2011-07-20 21:39, Krzysztof pisze:

Nie napisałeś z jaką prędkością nadajesz. Ja przy 57600 dawałem od jednego do kilku nF. Jednak więszość problemów z jakimi się spotykałem wynikała z braku wstępnego podpolaryzowania linii tak aby miała zdefiniowaną logiczna jedynkę. W przeciwnym wypadku, w trakcie braku nadawania odbiorniki znajdowały się w obszarze nieokreślonym i generowały dużo śmiecia.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.