Rezonatory kwarcowe Murata CSTCE

Szukając możliwie małych rezonatorów kwarcowych SMD trafiłem na coś takiego:

formatting link
Bardzo mały rozmiar i brak konieczności stosowania zewnętrznych ko0ndensatorów. Na pierwszy rzut oka wygląda na całkiem fajne rozwiązanie do MCU w małych obudowach SMD. Nie zajmie dużo miejsca na płytce, w związku z czym nie będzie problemu z umieszczeniem rezonatora jak najbliżej mikrokontrolera.

Ktoś miał z nimi do czynienia w praktyce? Jak się sprawdzają? Nie będzie problemu z peryferiami wymagającymi dużej dokładności wzorca czasu, np. USB?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Uświadomiłem sobie, że moja poprzednia wiadomość była nieco chaotyczna. tak naprawdę sprowadza się ona do jednego pytania - czy taki rezonator ceramiczny będzie się nadawał na zamiennik dla rezonatora kwarcowego?

Ewentualnie: czy można gdzieś dostać możliwie małe rezonatory kwarcowe o częstotliwości 8MHz? W jednej z bibliotek Eagle'a widziałem rezonator SMD o rozmiarze 3,2x1,5 mm, wyposażony w tylko dwa wyprowadzenia. Ktoś orientuje się gdzie można taki dostać?

Te o czterech wyprowadzeniach są łatwo dostępne, ale nieco komplikują projekt płytki...

Reply to
Atlantis

W dniu 2017-11-13 o 10:08, Atlantis pisze:

Ja od dłuższego czasu używam tych:

formatting link
na razie zero problemów.

Reply to
Bool

W dniu 2017-11-13 o 10:08, Atlantis pisze:

Nie pamiętam od kiedy stosujemy rezonatory ceramiczne, ale na pewno było to jeszcze w ubiegłym wieku. Jak najbardziej się nadają. Po resecie generator z rezonatorem ceramicznym rusza znacznie szybciej niż kwarcowy co czasem ma znaczenie.

Z tego co pamiętam (szczegółów sobie poszukaj) rezonatory ceramiczne dają dokładności rzędu 0,5%, a kwarcowe rzędu 0,001%.

Nie pamiętam jakiej dokładności wymaga USB - do USB stosujemy mikrokontrolery, które nie wymagają kwarca w ogóle. Do RS232 itp. 0,5% jest OK. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 13.11.2017 o 09:50, Atlantis pisze:

Czemu nie spróbujesz się pozbyć zewnętrznego rezonatora całkowicie? Szukaj uC, które mają w opisie "crystal-less usb", robi je ST, NXP.

A jeśli nie używasz USB, to wbudowane generatory RC też już potrafią pracować ze stabilnością lepszą niż 1%, co powinno wystarczyć do RS-232.

Reply to
Zbych

Low Speed w zależności od źródła 1,5-2%. Full Speed 0,25%.

Gdzieś czytałem, że ktoś robił testy na XMedze z full-speed bez kwarca i do rozjazdu 4% dawała radę, ale oczywiście żaden producent tego nie napisze ;-) Wytyczne są jakie są. Także po kalibracji RC np. każdy avr z usb powinien dać radę, a procki innych producentów mają fabrycznie już skalibrowane RC.

Reply to
Maciek

A jeśli używasz USB device, to sporo procków ma już autokalibrację na podstawie przychodzących ramek z hosta USB.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Ale jeśli masz już błąd wynikający z dzielnika taktującego UART oraz dołożysz do tego wahania oscylatora RC związane ze starzeniem, zmianami zasilania, zmianami temperatury, to niekoniecznie będzie dobrze.

Pamiętam taki problem, który następował w komorze klimatycznej produkowanych urządzeń. Latami było dobrze na produkcji, aż tu nagle zonk. To było na ATmegach.

Reply to
EM

W dniu 14.11.2017 o 10:43, EM pisze:

Ja pisałem o 1% w pełnym zakresie temperatur i napięć zasilających, a nie w temperaturze pokojowej.

Atmel kiedykolwiek gwarantował 1% dokładności w pełnym zakresie temperatur? Wkopałeś się na własne życzenie.

Spójrz na notę od NXP:

formatting link
Wyraźnie masz podany zakres temperatur i napięć: Tamb=-40C to +85C; 2.7V - 3.6 V I podane min i max fosc: 3.96 - 4.04 MHz

Reply to
Zbych

Po co kombinować z avr, jak pic18f26j50 dedykowany do usb ma dokładność 0.15% na wew. rc.

Reply to
Marek

W dniu 14.11.2017 o 11:39, Zbych pisze:

Tzn. to akurat nie był mój projekt. Oczywiście nie wątpię, że są procesory które utrzymują tolerancję 1%. Atmega128 też jak widzę dla oscylatora RC 1MHz dla ustalonego zasilania mieści się w 1%. Idąc dalej tropem UARTa, to bardzo ważne jest jak szybko taktujemy i jakie mamy możliwości podziału/mnożenia do taktowania bloku UART. Bo przykładowo dla AVR nie ma dużego pola do popisu i na dzień dobry możemy mieć nieakceptowalna odchyłkę. Oscylator RC zwykle ma jakąś okrągłą wartość, a takie 'dobre' dla uarta to np. 14.7456 MHz. Czyli często ważna jest jednak i wartość, nie tylko tolerancja.

Pozdrawiam EM

Reply to
EM

Jak i wiele innych ;-) Nie piszę, żeby kombinować. Małe porównanie jak w teorii a jak w praktyce. Może wyglądać na to, że jest sporo rezerwy z rozjadem dokładności przy USB, więc RC pewnie będzie dawać radę nawet z upływem lat.

Reply to
Maciek

Według tabeli 1% TABLE 30-12: INTERNAL RC ACCURACY, ma dokladność +/-1%

formatting link

Reply to
Zbych

To jest dopuszczalne max. Typical jest mniejsze, te układy są na tyle wysokiej jakości, że można zaufać typical.

Reply to
Marek

Jeśli są takie dobre, to niech microchip obniży deklarowaną odchyłkę maksymalną. Inaczej to tylko zbiór twoich życzeń.

Reply to
Zbych

Nie wiem ille użyłeś tych układów ale z własnego doświadczenia z nimi wiem ze nie ma takiej potrzeby, świetnie działają z USB.tylko na rc, bez zbędnych życzeń z mojej strony :)

Reply to
Marek

Rozumiem, że pozbierałeś dane z kilkudziesięciu różnych partii produkcyjnych, po kilkaset sztuk z każdej, pomierzyłeś w skrajnych temperaturach, zasilaniach i możesz nam pokazać dane statystyczne popierające tę tezę? Jaka cześć produkcji mieści się w danych typowych? 1 sigma? 3 sigma? 5 sigma?

Reply to
Zbych

Nie musialem, w skali jaką proponujesz za mnie zrobił to producent i wyszło mu typical +- 0.15, co podaje w tabelce, :). W skali praktycznej kilkudziesięciu szt. mi wyszło, że usb działa i jestem zadowolony :))

Reply to
Marek

Masz cokolwiek na poparcie tej tezy? Bo na mój gust producent wyraźnie gwarantuje 1% a 0,15% to bełkot marketingowców.

USB to się synchronizuje pewnie SOFem i nawet większe wstępne rozrzuty RC nie przeszkadzają, więc to żaden dowód.

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.