pyt.: zasilanie GPS-a z dynama rowerowego

Witam. Mam rower z dynamem w piaście Shimano DH3N20, 6V, 3W - swoją drogą, czy ktoś wie czy to dynamo generuje prąd stały czy zmeinny? Bo nigdzie nie mogę znaleźć bliższych danych technicznych...

Wpadłem na taki pomysł, żeby to dynamo wykorzystać do zasilania nawigacji GPS. Dedykowany GPS do roweru - który potrafi długo wytrzymać na bateriach

- kosztuje kupę kasy, a mam tani samochodowy GPS za 250 zł, którego wadą jest jednak to że wbudowany akumulatorek starcza na bardzo krótko, około 3 godzin. Potrzebne jest zatem do niego zewnętrzne zasilanie. GPS jest zasilany ze złącza USB - czyli napięcie 5V. Jak to najlepiej podłączyć do tego dynama? Czy dobrze sobie wyobrażam, że powinien być jakiś opornik (jakiej mniej więcej wartości?), potem dioda Zenera stabilizująca na 5V (opornik wcześniej po to, żeby dioda Zenera nie zrobiła mi 5V na całej instalacji) i kondensator który będzie wyrównywał wahania napięcia? O ile jest to prąd zmienny, to jeszcze na samym początku jakiś mostek prostowniczy... Czy też przy tak niedużej różnicy napięć (6V - 5V) zrezygnować z diody Zenera i liczyć że GPS sam sobie powinien poradzić z ustabilizowaniem napięcia? Czy powinna być jeszcze przed kondensatorem jakaś zwykła dioda zabezpieczająca przed tym, żeby prąd się nie "cofał" do dynama? Za wszelkie pomysły i pomoc będę bardzo wdzięczny.

Pozdrowienia, Jaroslaw Rafa snipped-for-privacy@ap.krakow.pl

Reply to
Jaroslaw Rafa
Loading thread data ...

Jaroslaw Rafa pisze:

Te 6V to teoria, czasem jest nawet 8V. Najpierw musisz wyprostować napięcie, później musi być ono odfiltrowane ustabilizowane. Po wyprostowaniu mostkiem Graetza będziesz miał jakieś 4.4-6V skutecznego, a po odfiltrowaniu kondensatorem 4700uF powinno być 5-7V stałego. Niestety bez miernika się nie obejdzie. Są stabilizatory tzw. low dropout, które świetnie stabilizują napięcie, przy jednoczesnym bardzo małym spadku napięcia na nich, rzędu 0.3V.

formatting link
Możesz zlutować w pajęczynkę i zamknąć w pojemniczku po kliszy. ;-)

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Użytkownik Zygmunt M. Zarzecki napisał:

Bez obciążenia to i 15V potrafi być.

Jak obciąży dostatecznie. Prądnice rowerowe to prądnice prądu przemiennego ze stałym magnesem stojana i cewką wirnika na rdzeniu z powiększoną szczeliną dla zmniejszenia oporów magnetycznych. W efekcie mają mały wpółczynnik moc/masa i dosyć stroma ch-kę obciążenie/napięcie.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Czy w takim razie dobrze sobie to wyobrażam mniej więcej tak:

formatting link
? Ten drugi kondensator 22 uF na wyjsciu stabilizatora wzialem ze schematu aplikacyjnego, ktory byl na stronie ktora mi podales.

Nie wiem ile ten GPS bierze pradu kiedy ma akumulator w pelni naladowany, ale kiedy ladowalem go z pustym akumulatorem z ladowarki o nominalnych parametrach wyjscia 5V/500mA to ladowarka dosc mocno sie grzala, z czego wniosek ze chyba te 500 mA (albo i wiecej) bral...

A nawet jesli byloby wieksze napiecie to stabilizator chyba powinien sobie poradzic?

Pozdrowienia, Jaroslaw Rafa snipped-for-privacy@ap.krakow.pl

Reply to
Jaroslaw Rafa

Dnia 14.08.2009 23:46 użytkownik Jaroslaw Rafa napisał :

Trochę z innej strony - czy warto się w coś takiego bawić? Czy taka samochodowa nawigacja wytrzyma wstrząsy, zapylenie czy wreszcie wilgoć i błoto?

Reply to
invalid unparseable

Dariusz K. Ładziak pisze:

Kawał czasu temu, ktoś wrzucał na grupę link do pomiarów ch-ki prądowo/napięciowej dynama przy różnych prędkościach. Z tego co pamiętam, to nieobciążone dynamo potrafiło dać kilkadziesiąt woltów p-p i bliżej mu było do źródła prądowego (duża rezystancja wyjściowa) niż napięciowego. Proste układy ze stabilizatorem low-drop, traktował bym raczej w kategorii żartu niż poważnej propozycji.

Link do pomiarów:

formatting link

Reply to
Zbych

Dynamo dynamie nierówne.

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

"W rejonach świata gdzie ciężko o elektryczność ludzie muszą sobie jakoś radzić, zwłaszcza w kwestii ładowania telefonów komórkowych. Dwaj studenci z Kenii zaprojektowali ładowarkę wykorzystującą prąd jaki podczas szybkiej jazdy generuje zwykłe dynamo rowerowe."

formatting link

Ostatnio w rowerowym widziałem też fajne dynamo montowane w piaście koła... Podstawa to redukcja pików napięcia, które mogą zabić nawigację GSM. Drugą rzeczą jest uproszczenie przetwornicy, minimalna ilość strat mocy. Dobrze zobaczyć charakterystykę napięciową na jałowo i na obciążeniu, żeby ocenić jak to zaprojektować.

Reply to
gdL

A co ja napisałem? Mój układ jest sprawdzony.

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Zygmunt M. Zarzecki pisze:

Chcesz powiedzieć, że inne dynama mają wbudowany regulator?

Reply to
Zbych

Jest dobrze.

Grzanie ładowarki ma się nijak. Oblicz ile pobiera prądu ta nawigacja: Pojemność akumulatora podziel przez ilość godzin pracy. Wyjdzie pewnie ze 250-450mA.

Po to jest stabilizator i kondensator na wejściu. Daj jeszcze równolegle do wyjściowego kondensatora elektrolitycznego kondensator 100nF jak najbliżej stabilizatora.

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Zygmunt M. Zarzecki pisze:

Proponujesz zrobienie generatora z tego stabilizatora? Bo jeśli nie, to należałoby zacząć od sprawdzenia wymagań na ESR kondensatorów na wyjściu. Datasheet zaleca ESR=0,1...1R przy małych prądach. Ceramiczny

100n raczej nie spełnia tego wymagania. Zwykły tantal na wyjściu powinien wystarczyć.
Reply to
Zbych

Jaroslaw Rafa pisze:

Ja bym przekopał elektrodę i google, widziałem w wersji angielsko-języcznej parę takich projektów których nie powstydził by się B&M.

Rozwiązanie Zarzeckiego jest marnotrastwem. Tylko przetwornica impulsowa. Zbych to zauważył ale wszyscy go zignorowali ;-)

Tu jest opisany taki wlaśnie pomysl od 7805 a skończywszy na przetwornicach.

formatting link
W sieci jest sporo projektów ładowania GPS,iPODów, zasilania LEDów 3W z dynama. Więcej w angielskim niż naszym. Jest w czym wybierać.

jd

Reply to
jacek duma

Hello Jaroslaw Rafa !:

Zwykły prostownik, potem stabilizator 5V i gniazdo USB. Powinno zadziałać. Ew. ogranicznikiem na 500 mA, jak w USB. Reszta siedzi w GPSie.

pzdrw.

Reply to
Grzegorz

Witam! Prezentowany uklad nie ma zabezpieczenia przed zbyt wysokim napieciem a mianowicie wystarczy ze wtyczka wyskoczy z gniazda nawigacji lub ja wylaczysz i napiecie nie obciazonego dynama skoczy do takich wartosci ze ulegnie zniszczeniu kondesatory stabilizator ! Powtorne zalaczenie nawigacji prawdopodobnie ja zniszczy,

Krzysztof

Reply to
Zgrywus

Hm... widziałeś choć *jedno* masowo dostępne dynamo, które działa inaczej?

pzdr, Gotfryd

Reply to
Gotfryd Smolik news

Nie! Chodzi o napięcie!

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Jeśli chodzi o HUB dynamo to ono potrafi generować i ponad 100V bez obciążenia, ale raczej nie przy prędkościach rowerowych, no może z dużej górki. Bez trudu da się z niego wyciągnąć ok. 10W, pod warunkiem, że nie będziemy go mocno obciążać prądem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przetwornica, która będzie miała ograniczenie prądu na wejściu do ok. 0,45A dla dynama 3W 6V. Ponadto w takich warunkach jest dosyć trudno zabezpieczyć przed wzrostem napięcia na wejściu powyżej bezpiecznej wartości. Nagle okazuje się bowiem, że dynamo daje nie 3W ale 10 i to już nie jest tak łatwo ewentualnie rozproszyć. Ma ktoś jakiś pomysł jak to sprytnie zrobić?

Reply to
EM
Reply to
keramp z interii

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.