Przetwornica DC - zakłócenia

Witam

Buduję system, w którym znajduje się moduł przetwornicy DC (LM2678 f=260kHz) i chciałbym zapewnić minimalizację zakłóceń EM. Sporo się naczytałem na ten temat, ale to tylko teoria. Jakie możecie polecić skuteczne, praktyczne rozwiązania? (ekranowanie, filtrowanie etc.)?

Pozdrawiam

Reply to
Luk
Loading thread data ...

Zrobić płytkę w układzie jak w nocie aplikacyjnej AN-1135.PDF (Mozna trochę zmniejszyć), zastosować dławik ekranowany i nie powinno być problemów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Dokładnie tak poczyniłem, ale nie jest to wystarczające. Przetwornica pracuje blisko uC (oddzielne PCB) i występują zakłócenia. Może jakiś ekran załatwi sprawę, tylko jaki?

Pozdro

Reply to
Luk

Co rozumiesz pod pojęciem "zakłócenia"?

Dopóki nie określisz rodzaju zakłóceń - nie da się odpowiedzeć na tak zadane pytanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Widzialem kiedys wzmacniacz 200 watowy z zasilaczem, z przetwarzaniem na w.cz. Byl niemal hermetycznie ekranowany jakas napylona na wewnetrzne scianki jego obudowy, krystaliczna miedzia. Mysle, ze w Twoim przypadku ekran z cienkiej blachy miedzianej powinien pomoc. Inna sprawa gdzie ten ekran uziemic? Trzeba poeksperymentowac.

Reply to
tornad

aby uzyskać stuprocentowe ekranowanie to nierealne i zawsze trzeba się zadowolić jakimś sensownym ograniczeniem...ekran jak najbardziej możesz wykonać z blachy, zalecana z pokryciem niekorodującym, może być nawet z puszki od konserw, ale uwzględnij chłodzenie i przepływ powietrza...ponadto sprawdż jakiego rodzaju masz kondensatory w filtrach- powinny być tzw przepustowe(stosuje się m innymi w sprzęcie agd) ponadto ceramiczne wysokonapięciowe stosowane w TV...dławiki najczęściej obecnie wykonuje się jako toroidy nawinięte obydwoma albo wiązką przewodów - kilka zwojów, blokowanie w typowym układzie pi powinno wystarczyć...możesz jeszcze dać elektrolity tantalowe ok 2 mikro na wyjściu...ekran i odprowadzenie blokady powinieneś dołączyć do masy drugiego urządzenia, ale nie powinno mieć żadnego innego styku elektrycznego z przetwornicą

Reply to
dziad_ek

chwila, robilem przetwornice na tym scalaku, siedzi tuz kolo proca i nie mam problemow.. jestes pewien, ze rozdzieliles masy tak, ze duze prady przetwornicy nie powracaja gdzies przez pozostale elementy ukladu? jakiego rodzaju zaklocenia masz? elektromagnetyczne? umiesciles dlawik(ekranowany?) blisko diody i scalaka? w ten sposob ograniczajac pole obejmowane przez sciezke z pradem? kiedys widzialem projekt przetrownicy, gdzie sclalak byl oddalony o kilka cm od cewki i diody, ktore byly porozrzucane na plytce, a pomiedzy nimi powrzucane inne elementy, m.in. tor w.cz.. Kostruktor walczyl jak mogl, dajac nawet na wyjsciu supercapa 2F...niwiele to pomoglo:)

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Greg(G.Kasprowicz) napisał(a):

Projekt PCB jest zrobiony pod kątem EMC. Wszystkie ścieżki możliwie krótkie i szerokie, raczej nie można tu mówić o ścieżkach tylko powierzchniach. Dławik ekranowany, na wejściu i wyjściu kondensatory ESR. Problem jest tego typu, że przetwornica pracuje obok odbiornika RC, przerobiony modelarski (35MHz). Połączone wspólną masą. Przetwornica dość mocno zakłóca odbiornik, do tego stopnia że jego zasięg spada do

30m, podczas gdy normalnie jest min 1km. Przyszło mi do głowy żeby zaekranować przetwornice i odsunąć ją możliwie daleko od odbiornika. Może macie jakieś inne pomysły ?

Pozdro

Reply to
Luk

Jakiieś zdjęcie?

Zbocznikowane ceramicznymi SMD?

Wyjątkowo dziki pomysł...

[...]

Nie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Problem jest tego typu, że przetwornica pracuje obok odbiornika RC,

moze zadbac o odpowiednia częstotliwość pracy przetwornicy? np wspólne taktowanie, tak zeby wykluczyc zdudnienia i zeby harmoniczne przetwornicy omijały te 35MHz? taki pomysł, ale nie wiem czy mysle poprawnie , a moze wlasnie bedzie dobrze jak ktoras harmoniczna pokryje sie z f odbiornika?

Reply to
nuclear

Użytkownik "Luk@sz" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:45b4981a$0$13194$ snipped-for-privacy@mamut2.aster.pl...

Obawiam się, że każda przetwornica tak blisko odbiornika będzie go dusić. Ratunkowo możesz jeszcze zgasić (dwójnikiem RC) "gorące" wyprowadzenie dławika i dokładnie sprawdzić, jak przebiega szczelina w tym dławiku i czy przypadkiem nie gdzieś na zewnątrz (jeśli np. ten ekran jest ferrytową nakładką na środkową kolumnę, to szczelina, a właściwie dwie szczeliny są na zewnątrz i też sieją). Optymalny pod względem ekranowania byłby tu właściwie tylko rdzeń kubkowy ze szczeliną. A zamiast ekranowania przetwornicy polecałbym ekranowanie odbiornika i wyciągnięcie doprowadzenia anteny również w ekranie. Oczywiście zakładam, że druk jest prawidłowy, a najbardziej siejący punkt w układzie nie jest "raczej powierzchnią".

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

nuclear napisał(a):

Przetwornica pracuje na 260kHz, czy to ma prawo aż tak zakłócać te 35MHz?

Reply to
Luk

entroper napisał(a):

Dławik to DR217 L=22uH

formatting link
ąda na szczelnie zaekranowany. Dlaczego ekran na przetwornicy to kiepski pomysł i lepiej ekranować odbiornik?

Pozdro

Reply to
Luk

Oczywiście. Czasy narastania/opadania rzędu dziesiątek ns.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Luk@sz" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:45b4cfad$0$13181$ snipped-for-privacy@mamut2.aster.pl...

jest dokładnie tak jak mówiłem, dwie szczeliny między ekranem a kolumną środkową (druga od spodu), po całym obwodzie. Dławik tego typu nie może nie mieć tych szczelin, a ze względów konstrukcyjnych ma je tam gdzie ma :) Teoretycznie sieją one w górę i w dół, ale w Twoim przypadku jesteś zmuszony zastosować najostrzejsze środki zaradcze jakie w ogóle są...

W przypadku dobrego ekranu to jest całkiem dobry pomysł, tylko trzeba jeszcze taki zrobić i w dobrym miejscu podłączyć :) Zły ekran do przetwornicy może Ci per saldo grubo zwiększyć zakłócenia i do tego ukierunkować je (zgodnie z prawem Murphy'ego) w złą stronę. Poza tym wcale bym się nie zdziwił, gdyby, owszem, to przetwornica generowała zakłócenia, ale wysiewała je wszystkimi możliwymi doprowadzeniami do płytki. Sam ekran na takie coś nie pomoże. A co do anteny: jeśli od odbiornika po prostu zwisa drucik, to tę część układu będziesz musiał poważnie przemyśleć :)

pozdrawiam entrop3r

Reply to
entroper

Użytkownik "Luk@sz" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:45b4ce60$0$13181$ snipped-for-privacy@mamut2.aster.pl...

Właśnie czytałem, że zdarzyło się komuś, że sygnał zegarowy 1kHz (ale o zboczach <1ns) przekraczał normy emisji aż do 1GHz. Układ pracujący w pobliżu odbiornika musi emitować znacznie poniżej norm, bo normy są tak ustalane, aby urządzenie nie zakłócało drugiego, odległego o kilka metrów. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Nie jest wcale tak źle z tym sianiem. Wbrew pozorom pole rozproszenia jest malutkie. W praktyce mogłoby zakłócic odbiór na antenie ferrytowej jedynie a takiej w paśmie 35 MHz raczej sie nie stosuje.

W poprawnie zbudowanej przetwornicy na LM2673/8/9 można wykorzystać całą drugą stronę płytki jako masę. Obudowanie góry to już bajka.

Przede wszystkim ma prawo siać od strony wejścia. O tym większość konstruktorów zapomina i podłącza zasilanie zbyt długimi kabelkami. Najprostszym rozwiazaniem jest dołożenie na wejściu dodatkowego dławika i kondensatora i zbudowaniu w ten sposób filtra "pi".

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a): > W poprawnie zbudowanej przetwornicy na LM2673/8/9 można wykorzystać

Tak też jest zrobione. Elementy na wierzchu, cała dolna warstwa to masa.

Na wejściu są elektrolity zbocznikowane ceramicznymi. Jak dobrać dławik, aby wytrzymał ok. 3A.

Cały system wygląda tak, że w tym momencie odbiornik i przetwornica mają oddzielne zasilanie(osobne pakiety Li-Poly). Połączone są tylko wspólną masą w jednym punkcie. Docelowo ma to pracować na wspólnym zasilaniu. Dlatego też skoro już teraz są problemy to zastanawiam się jak to rozwiązać w docelowym rozwiązaniu.

Reply to
Luk
[...]

Raczej

formatting link
[...]

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Na wejściu 3A? To co Ty zasilasz z tej przetwornicy?

Ale skad pewność, że problemy wynikają z przetwornicy?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.