Przetwornica DC - zakłócenia

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Z przetwornicy zasilam system kilku serw, Uwy=7.4V. Średni pobór prądu to ok. 1.5A, w krótkich impulsach ok. 5A.

Bo gdy ją wyłączę to problemy znikają :)

Pozdro

Reply to
Luk
Loading thread data ...

Dlaczego nie zasilisz ich bezpośrednio z pakietu LiIon 7.4V?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a): > Dlaczego nie zasilisz ich bezpośrednio z pakietu LiIon 7.4V?

No to by było najprostsze:). Z tym, że docelowo jest to element większego systemu gdzie podstawowym napięciem jest ~12V. Całość zasilana jest z 1 dużego pakietu. Niby mógłbym zrobić odczep na 7.4V ale to trochę skomplikuje sprawę z ogniwami. Podzespoły na 12V ciągną łącznie tyle samo prądu co te serwa. Jeśli zrobię "odczep" na 7.4V (2 ogniwa) to te 2 ogniwa będą rozładowane nierównomiernie do tego 3-go. Zmniejszy to efektywną pojemność baterii, sporo więcej niż wpływ sprawności przetwornicy DC. Jednak gdy nic nie pomoże to trzeba będzie tak zrobić:(

Pozdro

Reply to
Luk

Absolutnie wybij sobie z głowy pomysł z odczepem. Co do samej przetwornicy, to przemyśl kilka spraw:

  1. Stosujesz dławik o prądzie 4A w układzie o pradzie szczytowym 7A - moze powinieneś zastosowac dwa dławiki 47uH/3A połączone równolegle? Nasycający się dławik w przetwornicy bywa źródłem silnych zakłóceń.
  2. Skróć przewody łączące pakiet z przetwornicą do absolutnego minimum.
  3. Na wejściu przetwornicy zastosuj filtr "pi" oparty o dławik o indukcyjności rzędu pojedynczych/kilkunastu uH. Na przykład cos takiego:
    formatting link
  4. Ekran mozesz zrobić używając blachy cynowanej - wyciętej z... blachy do ciasta. Zostaw kilka mm luzu pomiedzy blachą a dławikiem(ami). Taki ekran przy okazji spełni rolę radiatora dla LM2678.
  5. Wspólny punkt masy powinien być umiejscowiony możliwie najbliżej LM2678.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Wiem, wspomniałem tylko o tym jako "partyzanckim" rozwiązaniu. Zdecydowanie wolę użyć przetwornicy.

Mógłbyś mi rozjaśnić troszkę ten temat? Z tego co wiem to z łączeniem cewek nie jest tak prosto jak chociażby R czy C. Istotną rolę grają tu sprzężenia, jak je policzyć w takim układzie? Co dokładnie oznacza max prąd podawany na dławikach? Czy nie wynika on tylko z parametrów mocowych(I^2*R) ?

To pierwsze co zrobiłem, ok 5cm.

Powalczę z tym. Czy zastosowanie dodatkowo ferrytu na kablu coś pomoże?

Myślałem raczej o miedzi. Czy aluminium o jakim piszesz ma jakąś istotną przewagę? Co radzisz w kwestii "uziemienia", dać do masy?

PCB jest dwustronne, cały dół to powierzchnia masy.

Wielkie dzięki za pomoc:) Pozdrawiam

Reply to
Luk
[...]

To są dławiki ekranowane - możesz pominąć wpływ sprzężenia i liczyć jak R.

Niekoniecznie. Przyjęło się podawać prąd dławika jako niższy z parametrów: wynikający z dopuszczalnej mocy i/lub z prądu nasycenia. Jeśli producent nie podał wyraźnie (na stronie nic nie ma) a nie jesteś w stanie zmierzyć prądu nasycenia - musisz przyjąć najgorszy przypadek.

To dużo. Ale przy filtrze wejściowym przestaje mieć znaczenie.

Nie bardzo. Musisz zlikwidować zakłocenia zanim dostaną się do przewodu. Filtr "pi" zmieścisz bez problemu na płytce przetwornicy. Od strony wejścia nie potrzebuje dużej pojemności.

Klasyczne, cynowane blachy do ciasta są stalowe a nie aluminiowe. Blacha 0.5 mm, obustronnie cynowana. Da się ciąć dobrymi nożyczkami, doskonale się formuje i lutuje.

Bezwzględnie. Po prostu przylutuj ekran do płytki tuż przy układzie.

Chodzi o tej jeden punkt - jak najbliżej układu i po jego stronie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

moim zdaniem twój problem ma dodatkowy kłopot w tym,że zazwyczaj odbiorniki modelarskie mają małą selektywnośc i spróbuj dołożyć na wejściu filtr, chociażby zwyczajny równoległy obwód rezonansowy...a jeszcze lepiej górnoprzepustowy gdzieś o pasmie odcięcia ok 30Mhz...zwracam uwagę na cewki z rdzeniem, nie wszystkie w tym zakresie częstotliwości pracują dobrze...jeśli odbiornik odbiera a tylko stracił na czułości to jest blokowany silnym sygnałem zakłócającym który przesuwa punkty pracy pośredniej w odbiorniku!

Reply to
dziad_ek

Użytkownik "Luk@sz" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:45b4ce60$0$13181$ snipped-for-privacy@mamut2.aster.pl...

Jesteś pewien,że to przetwornica zakłóca radio ? Ja wiem, że czasami mikroprocesor jest silniejszym źródłem zakłóceń od przyzwoitego zasilacza impulsowego. Sieje do 200MHz

Reply to
lwh

RoMan Mandziejewicz napisa³(a):

Jak± dorzuciæ pojemno¶æ, czy C rzêdu 100nF bêdzie ok? Czy co¶ tego typu zda egzamin:

formatting link
formatting link

Czy ekran ma siê stykaæ z mas± tylko w tym jednym punkcie? Co siê zmieni je¶li "oblutujê" na oko³o p³ytki do masy?

Pozdrawiam

Reply to
lkoasze

Będzie ok. Jeśli już nie masz miejsca na płytce, to po prostu przylutuj pionowo dławik do wejścia a kondensator do masy i od góry je połącz. Również od góry podłącz akumulator.

Typowy filtr sieciowy...

Fajne - ale za wielkie i za drogie.

Piszę o wspólnym punkcie masy zasilania.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.