Proszę o pomoc - prosty układ z cyfrówki

Witajcie !

Bardzo proszę o pomoc

Chciałem zrobić sobie włącznik, zle jestem z cienki, może ktoś miły by mi pomógł.

Chodzi o:

_____ X ----| |---- Y | | |_____|

X to sygnał 0,1 (wyłącznik) starujący pracą

i ma tak działać

jeśli X = 0 nie zmieniaj nic jeśli X = 1 i Y = 0 to przełącz Y na Y = 1 jeśli X = 1 i Y = 1 yo przełącz Y na Y = 0

tylko tyle, dla was to napewno pikuś.

dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Szlufik

Reply to
Szlufik
Loading thread data ...

Szlufik napisał(a):

(...)

Dla Ciebie też jakbyś poszukał w googlach (o przerzutnikach) ;)

Reply to
Maksymilian Dutka

Jesteś pewny 2 ostatnich linijek ? Jak dla mnie tu chodzi o zbocza a nie o stany. Konkretnie jesli X=1 to Y zmienia się nieskończenie szybko między 1 a 0.

Jesli o zbocza to poczytaj o przerzutniku "T".

Reply to
Sebastian Bialy

Opiszę:

Mam żarówkę i chcę ją właczyć sygnałem 1 jeśli jest wyłączono i wyłączyć również sygnałem 1 jeśli jest włączona. Także chodzi o reakcję układu na zbocze raczej narastające.

Pozdrawiam

Szlufik

Reply to
Szlufik

Taki opis jest bez sensu - przerzut stanu na przeciwny musi odbywać się w wyniku zdarzenia (np zbocze) a nie stanu wejścia.

Mysle, że chodzi _wyłącznie_ o zbocze.

Przerzutnik T jest odpowiedzią. Ewentualnie JK po połączeniu wejść JK.

Reply to
Sebastian Bialy

Eee tam, najwyzej bedzie mrygac ;) Az sie zaczalem zastanawiac, czy T mozna wyzwalac poziomem i doszedlem do wniosku, ze chyba jednak nie ;)

Reply to
mIrO

Użytkownik "Szlufik" napisał

przerzutnik JK w układzie dzielnika częstotliwości. poprzez nasz pstryczek wchodzimy na sygnał zegarowy i na wyjściu mamy zmianę stanu na przeciwny co każdy takt zegara czyli po każdym naciśnięciu pstryczka wyjście będzie raz włączone raz wyłączone.

Pozdro Analyzer

Reply to
invalid unparseable

Nie może reagować na stany wejścia lecz na zbocze narastające lub opadające, ponieważ podczas próby przełączenia układ by pracował jak generator o częstotliwości zależnej od czasu inercji tego układu. Najprościej jest zbudować taki układ z przerzutników typu T (flip-flop). Spośród układów cyfrowych możesz wykorzystać np. TTL 7474 lub CMOS 4013 (bodajże) - są to podwójne przerzutnik typu T. Aby zrobić z nich Flip-Flopa należy Wyjście "-Q" połączyć z "D". Podając kolejne impulsy na wejście T uzyskujesz kolejne przełączenia. Jeżeli nie masz pojęcia na temat budowy urządzeń elektronicznych to w każdej poważniejszej hutrowni elektrycznej kupisz przekaźnik spełniający tą funkcję. Albo odezwij się do mnie na priv. Tak się składa, że akurat siedzę nad projektem takiego sterowniczka mikroprocesorowego, który będzie obsługiwał

12 tego typu obwodów i ma służyć do sterowania oświetleniem w domu. Będzie on wyposażony w kilka ciekawych bajerów np. symulowanie obecności domowników, możliwość wygaszenia wszystkich świateł jednocześnie, regulacji poziomu oświetlenia, pamięć preferowanego oświetlenia, sterowania czasowego oraz możliwość współpracy z czujkami ruchu, a ponad to zdalne sterowanie.

Jacek "Plumpi" snipped-for-privacy@wp.pl Usuń iksa - zabezpieczenie antyspamowe

Reply to
Jacek "Plumpi

ciach

Bardzo dziękuję Jacku.

Jeśłi sobie nie dam rady pozwolę sobie CIebie zapytaćna priv.

Pozdrawiam

Szlufik

Reply to
Szlufik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.