się grzeje

Kupiłem synowi na placu za bezcen taki projektor [Optoma EP758], ale grzeje się okrutnie [projektor , a nie syn ! ;}] i wyłącza się , pozostawiając czerwoną kontrolkę "Lamp".

Syn i ja jesteśmy laikami , on gdzieś wyszukał, że to albo lampa zepsuta,albo przegrzewa się...

Niepotrzebnie wysłał lampę do regeneracji [bodaj koło 300-350? zł zapłacił] i dalej nic...

Ciepło idzie od niego dalej i wyłączy się po ok.20 minutach.

Próbowałem go rozebrać aby zobaczyć gdzie może być figiel, alem laik i w pewnym momencie odpuściłem sobie aby nie uszkodzić sprzętu...

W necie nic nie znalazłem co dałoby jakieś wskazówki...Nie wiem jakie są koszty napraw i kto np. we Wrocławiu naprawia taki sprzęt..

Intuicja mi podpowiada, że to może być zły styk żarówki, ona jest osadzona w takim gnieździe. Ale czy to możliwe aby taki był efekt?

Próbowałem z boku [gdzie wlot powietrza] podstawić wentylator. Nic to nie dało.

Wewnątrz wentylator pracuje bo "jest ciąg powietrza"...

Co radzicie z tym dalej robić ?

Dziadek

Reply to
Dziadek
Loading thread data ...

Po wymianie (regeneracji) lamypy byc moze trzeba zresetowac liczniki godzin pracy lampy.

c.

Reply to
Cezar

To na pewno nie o to chodzi. Do pewnego stopnia grzanie się projektora jest normalne, bo lampa wytwarza ogromną ilość ciepła. Z twojego opisu nie wiadomo, na ile to jest już "patologia". Możliwości jest kilka - problem z chłodzeniem (za słabe), problem z zasilaczem (cholera wie jaki).

Nie obejdzie się bez wizyty w serwisie, w którym mają doświadczenie z projektorami. Serwis Optomy robi oidp Veracomp.

Ale nie będzie to tanie zapewne - niech to będzie ostrzeżeniem przed "okazyjnym" zakupem projektorów - ich naprawa to nie jest zajęcie dla pierwszego lepszego elektronika.

Reply to
sundayman

W dniu 2012-07-01 23:20, sundayman pisze:

znaczy - może się pospieszyłem - teoretycznie jest możliwe, że licznik czasu pracy wyłącza projektor. Ale o ile "grzanie się" projektora jest "w normie" - autor postu napisał tak, jakby grzał się bardziej niż normalnie, w sumie jednak nie wiadomo , czy tak jest :)

Reply to
sundayman

Dziadek pisze tak:

Możliwe w rocznym Dukato. Wymiana\tunning styków pomogła :)

Reply to
PiteR

A nie jest tak ze automatyka projektora ustawia zasilanie lampy w zaleznosci od jej zuzycia?

c.

Reply to
Cezar

Pogooglałem z ciekawosci, wprawdzie chodziło o Acer ale wspominał ktoś o zapchanych filtrach pogarszajacych chłodzenie.

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Witam! Mam pod opieką ok 30 projektorów. Pierwsze co robię przy tego typu usterce to piorę wszystkie filtry powietrza i odkurzam wnętrze sprężarką - pomaga to w 50% przypadków. Można też uruchomić projektor bez filtrów. W pozostałej części przypadków za ten błąd odpowiada zużycie samej lampy, zatrzymywanie się któregoś z wielu wentylatorów (nie usłyszysz gdy któryś nie pracuje, bądź zwalnia) - trzeba je wszystkie przejrzeć i sprawdzić opory łącznie z zabudowaną turbiną. Bardzo rzadko za podobną usterkę odpowiada termistor - można je zresztą często podmieniać między sobą.

Czasem dołączam lampę przewodami na zewnątrz (przy zamkniętej klamie projektora), chłodzę dużym wentylatorem i obserwuję sprzęt - gdy problem ma któryś z wentylatorów usterka będzie nadal występować. (tej ostatniej czynności nie polecam - ryzyko eksplozji lampy). Licznik raczej - nie pozwala załączyć projektora.

Powodzenia. Robert R.

Reply to
Robert R

Jeszcze odnośnie wentylatorów: Większość wentylatorów jest na 12V - wszystkie są 3-przewodowe. Można je zasilić z zewnętrznego zasilacza (czerwony + czarny

-), żółty w powietrzu. Ten trzeci przewód - żółty to regulacja prędkości obrotowej, gdy go nie podłączymy - to obroty są maksymalne. Elektronika kontroluje to czy wentylator pracuje poprawnie poprzez pomiar prądu zasilania (chociaż tutaj nie mam pewności, czy tylko).

Przeważnie w projektorze są 2 termistory - 1 przy obudowie lampy, 2 na zasilaczu. Można je podmieniać bądź wyrzucić na zewnątrz obudowy do testów.Jeśli wyrzucisz obydwa na zewnątrz - a błąd będzie dalej występował oznacza to, że to nie kwestia temperatury.

Niewłaściwa praca lampy - zbyt duży prąd lampy (zużyta bądź niewłaściwa) powoduje często bład "lampa", ale zdarza się też błąd "temp".

Reply to
Robert R

A ten trzeci przewod to nie jest wlasnie kontrola predkosci obrotowej? W razie odlaczenia tego przewodu automatyka mysli ze kreci sie za wolno wiec ustawia napiecie zasilania wentylatora na maksymalne.

c.

Reply to
Cezar

Cezar snipped-for-privacy@BEZtlen.pl napisał(a):

Możesz mieć rację, nigdy nie sprawdzałem sygnału na 3 żółtym przewodzie - nie wiem czy jest to informacja zwrotna z wentylatora w postaci impulsów badź napięcia, czy jest to wejście zadające prędkość. Aczkolwiek są to typowe wentylatory 3- przewodowe, i pewnie ich sterowanie jest opisane i można to znaleźć w sieci.

Reply to
Robert R

Wentylator generuje 2 impulsy na obrót na żółtym (przynajmniej taki standardowy do PC).

a.

Reply to
Wemif

Wczoraj znajomy otworzył projektor.Wyrzucił gąbki z kanałów wentylacyjnych , ale to nie poprawiło pracy -i tak się zgrzał i szybko wyłączył. Potem odciął żółty przewód od głównego wentylatora. To też nic nie dało. Połączył go więc z powrotem. Wnętrze czyste i nie było co czyścić, wentylatory "tak na oko" sprawne mechanicznie... On się nie zna do końca na projektorach, ale sygnalizował, że być może wentylator główny nie wskakuje na wyższe obroty, i pracuje na małych, wciąż tych samych.

Dziadek

Reply to
Dziadek

Dziadek snipped-for-privacy@no.spam.pl> napisał(a):

- ni

Po odłączeniu żółtego przewodu któregokolwiek z wentylatorów błąd temperatury powinien wystąpić prawie natychmiast (po paru sekundach). Sprawdzaliście opory ruchu wentylatora głównego (turbiny) - można go podłączyć pod zewnętrzny zasilacz (12V) - i przy wyłączonym projektorze potestować - zobaczyć czy po 10 minutach nie bierze większego prądu. Zółty przewód pozostawiasz niepodłączony. Ze wszystkich wentylatorów właśnie główny często się uszkadza w różnych modelach projektorów.

Reply to
Robert R

Użytkownik Robert R napisał:

Otóż po odłączeniu żółtego przewodu wydawało się , że praca Projektora nie uległa żadnej zmianie! Czyli jak było żle tak i pozostało. Wydaje się, że wentylator chodził z podobnymi obrotami [przed odcięciem, jak i w połączeniu żółtym]..

Acha ...nie napisałem najważnieszego. Ten człowiek który kombinował przy moim projektorze podyktował mi coś takiego"Wentylator główny.Napięcie 7V przy rozgrzanym rzutniku. Przecięty przewód żółty, też 7 V na wentylatorze."

Czy to coś wyjaśnia?

Dziadek

Reply to
Dziadek

Dziadek snipped-for-privacy@no.spam.pl> napisał(a):

- ni

A masz dostęp do oscyloskopu? Wypadalo by zobaczyć czy na żółtym przewodzie są impulsy. Jeśli nie masz, możesz zrobić coś takiego - wziąść mały wentylatorek 3- przewodowy - odłączyć żółty kabelek wentylatora projektora - i dolutować mały wentylatorek (wszystkie 3 przewody - czerwony i czarny równolegle do wentylatora oryg. żółty małego - zamiast żółtego oryg.)

Reply to
Robert R

Niewiele.

W projektorach, które trochę znam wiatraki mają nominalne napięcie 12V, ale zasilane są przez regulowany stabilizator napięciem zależnym od okoliczności

- np. od wybranego trybu poziomu jasności lampy. Tak więc 7V nie jest niczym niezwykłym. Jeśli po wystąpieniu błędu lampy wiatrak przyspiesza (tak jest w "moich" projektorach), to układ sterujący jest zapewne sprawny.

Brak reakcji na odcięcie przewodu daje się wytłumaczyć - jeśli wiatrak ma wyjście ERR służące jedynie do sygnalizacji zatrzymania a projektor traktuje wiszące w powietrzu wejście jako stan prawidłowy, to reakcji na odcięcie przewodu nie będzie.

Jeśli chodzi o grzanie, to z moich obserwacji wynika, że temperatura "wydychanego" powietrza jest zwykle wyższa od temperatury otoczenia o jakieś

30 do 40 stopni. Warto byłoby to zmierzyć.

O filtry jak pisał Robert trzeba dbać i to bardzo. Wiele już widziałem nadtopionych i odkształconych żarników nie mówiąc o pękniętych. Najgorsze, że sygnalizacja nadmiernej temperatury wcale nie musi wystąpić, a żarnik pomału mięknie...

Lampa u kresu żywotności lub regenerowana może jak najbardziej dawać opisane objawy. Parametry żarnika są ściśle kontrolowane przez tzw. balast czyli przetwornicę zasilającą i w razie wyjazdu charakterystyki żarnika poza normę balast zgłasza błąd. Nawet jeśli nowy żarnik jest sprawny i prawidłowo dobrany, to zdarza się iż firma regenerująca najzwyczajniej owija drucik na wyprowadzeniu żarnika (w oryginale jest zgrzewany) i po rozgrzaniu połączenie staje się niepewne.

Możliwości jest sporo - projektory nie są łatwe w serwisowaniu.

pozdrawiam, Łukasz

Reply to
crazy4volvo

Dużo tych informacji jak dla laika i "nie ograniam" wszystkiego. [Jak dla mnie to ewidentnie wentylator "nie wchodzi" na wyższe obroty i lampa się rozgrzewa, potem projektor się wyłącza.]Przekażę te informacje elektronikowi który grzebał przy projektorze. Ja jako laik mam inne pytanie. Zakładając, że wentylator nie osiąga wyższych obrotów [kiedy powinien], czy jest jakiś sposób [i sens] tak go podłączyć, aby cały czas był na najwyższych obrotach?

Dziadek

Reply to
Dziadek

W dniu 2012-07-11 22:25, Dziadek pisze:

Zasilić ze stałego 12 V a nie z regulatora.

Reply to
Mario

Użytkownik Mario napisał:

Znajdę w projektorze takie miejsce do podpięcia, czy dodatkowy zasilacz musiałbym montować?

Dziadek

Reply to
Dziadek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.