Program do schematów

Hello All,

Nie zjedzcie mnie - jestem człowiekiem starej daty ;-), rysującym schematy na kartce i mam kłopot. Coraz więcej ludzi prosi o przesłanie schematu. Niby można zeskanować kartkę, obrobić do 1-bitowego GIFa ale to siakieś takie nieeleganckie. Synowi na laborki opracowałem biblioteczke podstawowych elementów w Corelu, ale to strzelanie z armaty do wróbli :-( Na pewno jest jakis prosty program do rysowania schematów, z biblioteczką podstawowych elementów, potrafiący wydać z siebie bitmapę. Uprzedzając: nie potrzebuję programu do tworzenia płytek, zawierającego bibliotekę milionów elementów sprzed 5 lat i z zawsze brakującym jakimś. Chodzi o naprawdę coś prostego i _taniego_. Piracić nie mam zamiaru. A jakby jeszcze rezystory po naszemu malował, to już byłaby pełnia szczęścia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

W artykule snipped-for-privacy@pik-net.pl RoMan Mandziejewicz napisal(a): <ciach>

Eagle. Może co prawda dużo więcej. Jeśli schematy jednoarkuszowe, to jest freeware. Acha - i ma wersję dla Linuxa.

formatting link

Używam-polecam-pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Użytkownik "Marcin Stanisz" snipped-for-privacy@poczta.bzdury.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@COS13.ilf.com...

Witam

TAkże polecam Eagla. Kolega RoMan nauczy się rysować w nim schematy :) to płyteczkę strzeli sobie za jednym zamachem odrazu, gotową do przeprasowania.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Kiedy ja lubię na piechotkę, na papierze w kratkę, w skali 2:1...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Zasysam. Obaczę. Dzięki :-)

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Te programy zazwyczaj maja jakis zoom i 2:1 mozna ustawic :-)

Jeszcze zasugerowalbym PSpice, jakis "student edition", z edytorem schematow. bedziesz mogl od razu zasymulowa.

Co prawda gif'a z tych programow to sie dosc trudno uzyskuje .. albo jakis fajny driver dukarki, albo Copy&paste do programu graficznego ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wrote: [...]

Jest tez LTSpice. Calkowicie za darmo, ma schematy i symulator "podrasowany" do symulowania przetwornic impulsowych. Bylo by przyjemne z pozytecznym w jednym:) Nie wiem tylko czy da sie z niego w prosty sposob wyeksportowac GIFa. Pewnie tak samo jak z PSPice Acha, ladnie chodzi pod wine na linuksie.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Dnia pią 21. maja 2004 20:09 J.F. napisał(a):

I kratkę też się da załatwić ;-)

MSZ lepiej do pdf-a: pod Windowsami jest CutePDF writer (darmowy). Pod Linuxem - nie wiem (jeszcze nie było potrzeby).

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Oczywiście!, ale jak to mawiali "zobaczycie zrozumicie" ;) To są narzędzia niesamowicie ułatwiające pracę, szast prast i po wszystkim, elementy można sobie rozstawić dowolnie, odrazu widać co się dzieje ze scieżkami, i estetyka płytki nie osiągalna żadnymi innymi sposobami

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Człowieku! Szast, prast? Znalezienie banalnego rezystora w tym gąszczu bibbliotek na P200MMX trwało kilka minut. W końcu się wkurzyłem i podglądnąłem w przykładowym schemacie, że nie mam szukać rezystora tylko rlc... Jakiegokolwiek elementu bym się nie dotknął, to muszę go mieć w bibliotece - i jest dokładnie tak, jak napisałem - miliony elementów, ale sprzed 5 lat albo nie starsze niż 10 lat :-(

Ja potrzebuję _prostego_ programu, w którym będzie podstawowa biblioteka, do rysowania schematów tylko i wyłacznie. Program jest naprawdę fajny i sympatyczny, ale ja potrzebuję przewieźć taczkę piasku i wypasiony Caterpilar z klimą mi nie jest potrzebny ;-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Symulacja to jedno a życie swoje... Przetwornice zależne są od konkretnych rdzeni - bez danych producenta rdzeni niewiele zrobisz. Mam programy do liczenia przetwornic. Potrafią mnie przekonywać, że na karkasie do rdzenia E16 nie zmieści się 40 zwojów drutu 0.4... A innym razem namawiają do nawijania 20 zwojów 1.2 (kto nawijał taki gruby drut, wie, że się tego po prostu nie da zrobić - połamie się ten mikrokarkas).

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Problemy użytkownika początkującego ;) (ja mam też tylko p200). I biblioteki się przy pierwszym otwarciu tak długo ładują. Bibliotekę można zrobić sobie swoją z najczęściej używanymi elementami, można zrobić sobie takze własny nowy element. Naprawdę warto się nie zniechęcać.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu
[...]

Jak? Tylko nie odsyłaj mnie proszę do TFM.

Przeczytałeś poniższe?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia pią 21. maja 2004 23:35 RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Nie twórz nowych bibliotek.

Standardowo, wszystkie biblioteki są włączone. Wyłącz wszystkie (kliknij zieloną kropkę w control panelu) oprócz RLC, NPN i PNP transistors i już.

Reply to
Marcin Stanisz

Witam

File-New-Library, i trzeba sobie zmontować, dobra przyznaję że to pracochłonne ;-P Kiedyś próbowałem, ale nauczyłem się co gdzie jest.

Poddaję się! Towarzysz RoMan jest niereformowalny :^)

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Hmmm...

I nie już. Chciałem narysować prosty układ: 78L05, 555, 7472. Nie znalazł 78L05 i 7472. Jakoś znalazłem ręcznie 78L05 ale 7472 już musiałem ściągnąc inną bibliotekę. Podmieniłem bibliotekę - nie znajduje - zaś trzeba z listy. Uffff... Udało się umiescić scalaki. Szukam kondensatorów - oszaleć można - 10000000000000000 rodzajów a najprostsze, przewlekane gdzies w środku :-( Poumieszczałem. No to łączę - ładnie rozpoznaje NETy. Ale widzę, że tak trochę ciasno w okienku - próbuję przesuwać - każdy element trzeba pojedynczo. Próbowałem grupowac - zaznaczyło grupę na czerwono ale dalej nie da się przesuwać całej grupy :-O

To już lat temu naście, starym OrCADem na XT dawało się łatwiej schematy robić.

Totalnie nieintuicyjne jest to, że nie ma narzędzia zaznaczenia obiektu/obiektów i wykonania operacji na nim/nich. Najpierw operacja, potem pokazanie obiektu. Za to rewelacyjna jest linia komend :-)

Nie mam pojęcia też, jak oznaczyć obiekt 'zewnętrzny' - czyli poza płytką, podłączany konektorem. Chciałbym, żeby był na schemacie ale nie może być umieszczany na płytce (np. duże trafo).

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Próbowałem - brak jakiegokolwiek narzędzia do narysowania symbolu - potrzebuje namalować nietypowe trafa impulsowe...

Prosiłem o łopatę - dali mi koparkę. A ja chcę tylko grządkę małą przekopać... Ponad godzinę męcze się z prostym schematem na 3 kościach i paru elementach biernych. Już jestem prawie całkiem siwy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 2004-05-22 01:43 RoMan Mandziejewicz nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

To może Circuitmaker 2000? IMHO biblioteki(a właściwie grupy w niej) są ładnie poukładane: rozwijasz pierwszą z góry: "general" i już masz najpotrzebniejsze symbole: tranzystory, rezystory, kondensatory, diody, cewki itp. Program ogólnie jest dosyć prosty ale nieco toporny i sprawia małe kłopoty pod win2000. Ma też nieco ubogie biblioteki układów TTL i CMOS - brakuje niektórych bardziej popularnych, np. 4060, 4541.Jest dostępna opcja eksportu schematu do WMF. Traxmaker(który jest osobnym programem ale niejako "przyszyty" do Circuitmakera) to lekko rozbudowany Autotrax w wersji windowsowej dzięki czemu jego pliki PCB są zgodne z Protelem. Niestety CM+TM mają jedną wadę - wersja studencka to trial 30 dniowy ale w stosunku do Protela 99SE są tanie ;-)

Reply to
badworm

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał:

Da sie - tylko najpierw trzeba poczytac instrukcja obslugi (nieco zamotana niestety :( ) - tak to juz jest z CADami - zeby zaczac trzeba sporo czasu zainwestowac - latwo to jest to dopiero jak sie opanuje podstawowe funkcji i utworzy podreczna biblioteke ulubionych symboli (a z kondenstaorami tez mialem kupe zabawy - przewlekane znalazlem wprwdzie dosc szybko - ale zanim wsrod nich wygrzebalem wlasciwy rozmiar....). Pierwsza plytke zrobina na komputerze projektowalem przy pomocy programu easytrax (zdaje sie jest gdzies na serwisie edw) - i bardzo mi sie ten program podobal - niestety - nie ma edytora schematow co praktycznie uniemozliwia zastosowanie go do bardziej zlozonych projektow.

mozna sie przyzwyczaic :)

Ja w takiej sytucji tworze w swojej bibliotece podrecznej element "cholernie_ciezkie_trafo" ktory na PCB wyglada jak konektor a na schemacie jak trafo :) GRG

Reply to
Grzegorz Domagala

W artykule snipped-for-privacy@pik-net.pl RoMan Mandziejewicz napisal(a):

E tam. Przecież napisał na dole, że prawym klawiszem myszy :-)

Pamiętam starego OrCAD-a i MSZ jest to ta sama klasa intuicyjności.

Pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.