Podłączenie gniazdka Ethernetu

Zauważyłem ostatnio, że projektując jedno ze swoich urządzeń popełniłem jeden drobny błąd. Nie dostrzegłem go wcześniej, bo urządzenie mimo wszystko działa, podejrzewam więc, że nie jest to kwestia krytyczna. Chciałbym jednak wiedzieć, czy za jakiś czas w związku z tym nie pojawią się jakieś konsekwencje.

W projekcie użyłem takiego gniazdka ze zintegrowanym transformatorem:

formatting link
Jak widać na schemacie, pin 8 jest podłączony do kondensatora, który z drugiej strony łączy się ze środkami dwóch dzielników napięcia na rezystorach 75 omów.

Tutaj zalecane podłączenie:

formatting link
Jak widać pin 8 powinien być podłączony do masy. U mnie wisi w powietrzu, jednak układ działa.

Może to doprowadzić do jakichś przykrych konsekwencji? Pytam, ponieważ w niektórych projektach z osobnym transformatorem stosuje się bardzo podobne, uproszczone podłączenie.

formatting link
Tutaj nie ma w ogóle tych dzielników i kondensatora, a środkowe wyprowadzenia uzwojeń po stronie gniazdka RJ45 w ogóle nie są z niczym połączone.

Mogę zostawić to tak, jak jest i przystąpić do rozwijania prototypu na tej płytce w takiej formie, czy też powinienem się spodziewać problemów w związku z opisaną pomyłką?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

To nie są dzielniki, tylko skrętki parami są połączone przez 75omów do masy (albo przez kondensator do masy). Pary na stykach 4,5 i 7,8 nie są wykorzystywane przy 100Mbit, więc są zwarte i też umasione przez rezystory. Te rezystory często "lecą" przy różnicach potencjałów (burze). Miałem taki przypadek, że po usunięciu spalonych rezystorów łączyło się tylko na 10Mbit. Po wlutowaniu nowych działało jak dawniej.

Reply to
Mirek

A tak przy okazji, mam plyte z wbudowana karta ale taka do 1Gbps wiec korzysta z 4 par... to rezystorkow nie ma w gniazdku? Przywalilo w dom sasiada, polecial tylko switch i moja karta :-( Tj dziala ale tylko z identycznym switchem jaki byl (mialem w zapasie) a z innymi nie ma mowy, nie negocjuje nic (nowy 1Gbps, stary spalony 100Mbit). Dzialal z nowymi na wymuszonej 100 z poziomu sterownika windows.

Fajna plyta... szkoda mi jej - myslisz ze w gniazdku cos nie tak, wymiana i dziala? Samo PHY (czy jak to zwiemy) chyba ok choc kto to wie... dziala ale tylko z jednym switchem (czip realtek, ze switchem 10/100 na innym chipie nie dziala - miga dioda na nim mowiaca o zlej komunikacji). Kuzwa... ale wymiana takiego gniazdka z tej X warstwowej plyty to tez bedzie rzezba :-/ jak czlowiek takie gniadko dostanie... eh.

Reply to
forestdumb

Są. Tak samo jak dla par 1,2 i 3,6 - od środka transformatorka.

No tutaj nie ma reguły - może polecieć cokolwiek, czasem też z jednym jeszcze działa a z drugim już nie. Ja miałem rezystorki na wierzchu to zaryzykowałem wymianę. Jak masz gdzieś wrażliwe na burze połączenie to tylko światłowód - choćby te zestawy POF.

Reply to
Mirek

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:m1blmd$lcb$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl...

Urządzenie działa ponieważ prawdopodobnie znajduje się niedaleko rutera / switcha i poziomy napieć są na tyle duże że komparatory wychwytują przejścia przez zero i odtwarzają przebieg. Jak podłączysz kablem o długości powiedzmy 70 metrów pewnie już nie będzie działać. Zrób jak instrukcja transformatora nakazuje.

Reply to
paskuda03

W dniu 2014-10-11 21:00, paskuda03 pisze:

W porządku, zrobiłem połączenie za pomocą kawałka przewodu. Czy w takim razie mam rozumieć, że układy z oddzielnym transformatorem, gdzie nie dodano tego kondensatora i rezystorów również należy uznać za błędne?

Mam na myśli coś takiego:

formatting link

Reply to
Atlantis

Aleś wydumał. Może jeszcze raz spójrz na schemat i zobacz, że chodzi o pin 8, a nie 2 czy 5.

formatting link

Reply to
Zbych

Użytkownik "Zbych" snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news:543ab2a6$0$12635$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

A gdybym napisał że kondensator zapobiega powstaniu pętli mas przy nieprawidłowym uziemieniu lub jego braku w urządzeniach podłączonych do sieci komputerowej ? Prawidłowe podłączenie jest takie jak na schemacie w instrukcji transformatora, brak podłączenia pinu 8 może czasem nie dawać odczuwalnych objawów przy krótkich kablach, ale jego podłączenie jest wymagane i celowe!

Reply to
paskuda03

W dniu 12.10.2014 o 22:23, paskuda03 pisze:

Nie wiem skąd bierzesz te "mądrości", ale może już przestań.

Reply to
Zbych

Użytkownik "Zbych" snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news:543b6976$0$3170$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Zbychu, powiedz proszę w końcu co z tym pinem 8 można zrobić.

Reply to
paskuda03

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:m1blmd$lcb$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl...

Pin 8 koniecznie trzeba podłączyć ! Polecam pedeefa ze strony TI trochę tam piszą o konieczności izolacji za pomocą transformatorów i kondensatorów.

formatting link
i jeszcze takiego pedeefa gdzie troche o rozdzielaniu mas.
formatting link

Reply to
paskuda03

W dniu 2014-10-13 09:15, paskuda03 pisze:

To oczywiste, że najlepiej połączyć go z masą, tak jak mówi dokumentacja, choćby dla świętego spokoju. W prototypie z zauważonym błędem już wprowadziłem odpowiednią modyfikację (kawałek przewodu). Tutaj jednak nie o to mi chodziło, chciałem się dowiedzieć, jakie mogą być konsekwencje nawet nie tyle niepodpięcia tego jednego pinu (jedna strona kondensatora wisi w powietrzu, zamiast znajdować się na masie) ale zupełnej rezygnacji z tej części.

Jak już mówiłem - nieraz widuje się konstrukcje zawierające oddzielne gniazdko i transformator, gdzie niewykorzystane linie nie są do niczego podłączone, podobnie jak środki wyprowadzeń uzwojeń po stronie kabla.

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:543b9b76$0$12641$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

W pliku o którym wcześniej pisałem, strona 5 jest schemat :

formatting link
mowa o dwóch sprawach EMI i ESD. Poczytaj, wiadomo że sygnał ethernetowy to dość strome zbocza i wysoka częstotliwość około 31,5 Mhz, może nieżle sobie promieniować dookoła jeśli masy nie będą dobrze odseparowane i połączone kondensatorem. Urządzenie działa, ale nie spełnia norm kompatybilności elektromagnetycznej. Bez dobrego miernika nie zmierzysz czy dookoła pełno harmonicznych częstotliwości

31,5 Mhz. Brak podłączenia tego słynnego pinu 8 to tak naprawdę podłączenie go poprzez pojemności montażowe które zawsze istnieją pewnie kilka pikoFaradów. ;-)
Reply to
paskuda03

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:m1blmd$lcb$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl... W projekcie użyłem takiego gniazdka ze zintegrowanym transformatorem:

Zaraz zaraz - przeciez na obu schemat jest dokladnie ten sam. Aaa, widze, chodzi o pin 8 gniazda od strony plytki, nie kabla.

Jak widac - to koncowka kondensatora laczacego srodki wszystkich uzwojen. On taki przeciwzakloceniowy i jego rola jest drugorzedna.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.