Pewien układ, RS232 i 1489. Nagięcie ?

Cześć !

Jest sobie taki oto prościutki układ (ten na 1489):

formatting link
opisane jako SIO mają poziom napięć TTL. Na wejście 1 receivera (w/g mnie powinien tu być driver 1488) podany jest sygnał TTL który wędruje na wyjście układu (3) i wychodzi jako TTL na pin 2 złącza DB9 interfejsu RS232! Moim zdaniem nagięte jest tu stosowanie tylko i wyłącznie receivera rs232. Układ działa pomimo braku drivera (poziomy napięć RS232) ! Czyżby interfejs RS232 PC działał bez problemu z poziomami napięć TTL ? Co robi dioda w kierunku zaporowym na wyjściu z układu ?

Btw. Nie piszcie tylko, że układ można zastąpić maxem232.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Reply to
Tomek
Loading thread data ...

Użytkownik Tomek napisał:

Wejścia RS-a w PC-cie w większości przypadków działają poprawnie przy poziomach TTL. Trzeba tylko zanegować sygnał. Oczywiście zwiększy sie wtedy podatność na zakłócenia i na szybką transmisję po długim kablu bym nie liczył. Dioda nie jest w kierunku zaporowym. W ten sposób zostało "zaimplementowane" wyjście typu OC. Urządzenia podpinane pod interfejs SIO w Atarynce połaczone są w magistralę i wszystkie muszą muszą mieć wyjścia typu OC tak aby tworzyć na magistrali funkcje iloczynu logicznego. W zasadzie jeśli do złacza SIO będzie podczepiał tylko to jedno urządzenie, to możesz wywalić diodę i rezystor podciągający.

Przekornie napiszę: Ten układ można zastąpić MAX232 i jest to z pewnością lepsze rozwiązanie. W ostateczności mogą to być dwa tranzystory i kilka oporników.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:fj1asi$hji$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Czyli rozumię, że jak na wejściu układu (pin 10) podam stan wysoki to wyjscie OC zostanie zwarte do masy, przez diodę zacznie płynąć prąd i na pinie Data In otrzymam stan wysoki. Teraz odwrotnie. Jak na wejscie układu podam stan niski to jedynie przez rezystor popłynie prąd i na wyjsciu Data In dostanę stan wysoki. No tak mniej więcej działa tranzystor w układzie OC z rezystorem podciągającym. Ale co z diodą ? Pełni ona rolę zabezpieczającą układ ?

Reply to
Tomek

Użytkownik Tomek napisał:

Ale pin 10 złącza SIO w Atarynce to jest wyprowadzenie zasilania +5V i jest na nim zawsze "stan wysoki" (jeśli można to tak nazwać). Wyjście układu 1489 (P8) jest klasycznym wyjściem wymuszającym stan niski ("zwarcie do masy") i stan wysoki ("zwarcie do +5V"). Dioda "odcina" stan wysoki od strony układu 1489, czyli w tym momencie na magistrali Data In stan wysoki jest utrzymywany tylko i wyłacznie przez rezystor podciągający 5.6k

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:fj2e5k$c2b$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Nie sprecyzowałem dokładnie ale miałem na myśli pin 10 układu 1489.

A więc. Wyjscie 8 układu 1489 jest typu open-collector. Po dołożeniu zewnętrznego obciążenia kolektora w postaci rezystora podciągającego do +5V możemy wymuszać tak jak napisałeś stan niski i wysoki. Jak na pin 8 1489 podaje stan wysoki to wyjscie zostanie podciągnięte wewnętrznie przez kolektor i emiter do masy, jak podam stan niski to na wyjście zostanie podciągniete do +5 (bez rezystora było by typu float, tak ?). Nie rozumię dlaczego piszesz, że dioda odcina stan wysoki od strony układu. Przecież w układzie OC nie dostaniemy stanu wysokiego bez dodatkowego rezystora. Tutaj rezystor jest za diodą. Czyżby w układzie 1489 wewnętrznie był podpięty rezystor podciągający ?

Dzięki za informacje i cierpliwość :)

Reply to
Tomek

W zasadzie tak. Ale trzeba negator zeby odwrocic faze [tzn zamienic 0<>1].

Gdyby chcieli robic prawidlowo, to oprocz nadajnika 1488 jeszcze trzeba dwa napiecia zasilania ekstra.

Byloby najlepiej :-)

P.S. dziala tez zrobione z tranzystorow.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Tomek napisał:

Właśnie nie jest. Gdyby było, to niepotrzebny byłby ten trick z diodą.

Bo dzięki niej układ 1489 nie jest w stanie wymusić stanu wysokiego na magistrali DataIn.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:fj46p9$oln$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Teraz wszystko jasne ! Dodatkowo diagram połączeń wewnętrznych rozjaśnił mi temat:

formatting link
Dzięki i pozdrawiam,

Reply to
Tomek

Użytkownik Tomek napisał:

Hehe... ale jaja. Wygląda na to, że mi się pokiełbasiło z innym scalakiem. Wg dataszita wyjścia w 1489 w zasadzie są w stylu "nie do końca otwarty kolektor" ;-) czyli tranzystor do masy z rezystorem podciągającym do zasilania. W takim układzie to można se darować tę diodę (zewrzeć) i rezystor 5,6k (wywalić) podłaczając pin8 bezpośrednio do linii DataIn

Sorki za zamieszanie, ale przy okazji wytłumaczyłem w jakich sytuacjach stosuje się chwyt z diodą :-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Tu uzyli CMOS - moze miec inaczej.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:fj4e9h$fji$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Tak, rezystor podciągający można wywalić bo jest podciągnęty do Data-In w kompie :-) Diodę należy zostawić tylko wtedy gdy do linii Data-In będzie podpięty więcej niż jeden sygnał lub zastąpić całą linię Tx--Data-In tranzystorem NPN w układzie OC z opornikiem na bazie.

Spoko.

Reply to
Tomek

Użytkownik Tomek napisał:

Z wewnętrznego schematu układu 1489 wynika, że nawet ta dioda nie jest potrzebna. Jest to w sumie wyjście OC tylko z wewnętrznym rezystorem podciągającym. Jeśli bramka w 1489 jest zablokowana (tranzystor wyjściowy jest zatkany) to pozostałe urządzenia na magistrali DataIn bez problemu wymuszą sobie stan niski. Inna sprawa to to co napisał Kolega J.F. CMOS-owa wersja 14C89 może mieć wyjście komplementarne i wtedy ta dioda by sie przydała. W zasadzie niech se ona będzie w układzie, bo jakie by nie było wyjście w 1489 to będzie dobrze.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:fj5nmt$ha4 $ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Niby ok, ale dopiero teraz zobaczyłem że linia Data In w Atarynce ma na wejściu pin z układu CMOS zabezpieczony rezystorem. Tak więc dioda jest konieczna (!) z uwagi na fakt, że NIE mamy do końca do czynienia z wyjściem OC a na wejściu mamy CMOS (stąd rezystor podciągający, wymuszający stan wysoki o napięciu 5V > poziomu wysokiego TTL). No właśnie, jak nazwać takie wyjście, bo ani to OC ani 3-state :/ ? I teraz:

  1. Bez diody mielibyśmy linię podciągniętą dwa razy do +5v. Raz wewnętrznie w
1489 i drugi przez rezystor podciągający, a tak nie można ? Czy dobrze rozumuję ?
  1. Dioda nie była by konieczna gdyby wyjście 1489 było czysto typu OC.

Niech ktoś to potwierdzi i zamykamy temat :-)

Reply to
Tomek

Użytkownik Tomek napisał:

Jest to wyjście OC z wewnętrznym rezystorem podciągającym.

Można o ile prąd wpływający nie przeciąży wyjść pozostałych urządzeń na magistrali (magnetofon, stacja dyskietek, drukarka itd.) Te 2kom dają prąd wpływający na poziomie 2,5mA. Nawet zakładając, że w pozostałych urządzeniach też są rezystory podciągające i rezystancja spadnie do powiedzmy 1kom to i tak prąd nie przekroczy 5mA. Na wyjściu np. magnetofonu jest tranzystor, który spokojnie wytrzyma nawet 100mA. W stacji dysków 1050 jest podobnie i nie mają one wewnętrznych rezystorów podciągających.

Rozważania są słuszne dla 1489 bo ma on wyjście OC z rezystorem 2kom. Nie mogę znaleźć pdf-a do wersji CMOS-owej, ale podejrzewam, że dla zachowania kompatybilności będzie miał wyjście typu OpenDrain. Jesli tak jest to dioda nie jest konieczna.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.