ATmega8 i rs232

Loading thread data ...

Użytkownik Marcin napisał:

Przy 8MHz ma być właśnie 9600, daje to ok 0.5% błędu w transmisji. Ale szczeliny czasowe są na tyle szerokie, że działa jak należy. Może ten wewnętrzny oscylator nie działa na 8MHz? Nie możesz podpiąć zewnętrznego?

Mi na atmega8 działa bez problemu.

Sprawdź też czy masz ustawione 8N1, bo bascom chyba tylko w tej konfiguracji działał (może się mylę).

m.

Reply to
invalid unparseable
Reply to
invalid unparseable

E, bez przesady, 4MHz to nie tak mało do sterowania byle silniczkami ;) Swoją drogą naprawdę polecam podpiąć zewnętrzny kwarc. To tylko 2 zł, a satyfakcja gwarantowana.

m.

Reply to
invalid unparseable

Witam.

4 MHz to rzeczywiście za mało, żeby kodować PWM/PPM dla serw modelarskich. Czas trwania pojedynczego impulsu sygnałowego w tym kodowaniu trwa od 1 do 2ms. Jeśli założymy, że w skrajnych wychyleniach każdy impuls będzie trwał 1ms, to przy rozdzielczości 8-bitowej, będziemy musieli dostarczać dane na RS232 z prędkością min. 8000b/s. Moim zdaniem receptą na te 4 MHz byłoby postawienie za mikrokontrolerem jakiegoś rejestru/bufora (analogowego lub cyfrowego), który przechowywałby ostatnio ustawione przez ATmegę osiem wartości, z których następnie sczytywałby układ kodujący PWM/PPM. W nowej EP 5/2005 jest opisany 8 kanałowy przetwornik C/A z interfejsem RS232. Zastosowano tam 8-kanałowy przetwornik TLV5608, który mógłby stanowić bufor analogowy (Jeśli rzeczywiście przechowuje wartości stanów

- jestem nowy w tej materii). Rozumiem że Twój układ kodujący otrzymuje już wartości analogowe dla poszczególnych kanałów z jakiegoś przetwornika C/A. Czy w swoim rozwiązaniu bazujesz może na układzie z

formatting link
?

Sam jestem zainteresowany zaprojektowaniem takiego układu kodującego PWM/PPM do sterowania serwami za pomocą komputera, lecz na razie jeszcze bez mikrokontrolera - ot takie wyzwanie. Planuję taki schemat: MAX232 -> (Rejestr przesuwny 8-bit, Licznik i jakiś generator impulsów synchronizujących z RS232(kwarc?)) -> (Przetwornik C/A z buforem i być może multiplekser) I dalej już układ z wyżej wspomnianej strony.

Reply to
Bartek

Oczywiście dla 8 kanałów (serw) i rozdzielczości 8 bitów na jeden kanał.

Reply to
Bartek

Eeee... bez przesady Na ATtiny15 popędzanym wewnętrznym oscylatorem 1,6MHz spokojnie steruję pięcioma serwami z rozdzielczością impulsu = 10us i procek moim skromnym zdaniem obija się przy tej robocie.

Czas trwania pojedynczego impulsu sygnałowego w tym

Ale serwa modelarskie nie muszą dostawać impuslu aż tak często.

20ms odstępu między impulsami spokojnie im wystarcza. Zmniejsza się tylko czas reakcji serwa na zadany kąt ustawienia oeczyka, ale nie ma wielkiego wpływu na dokładność.

Pozdrawiam Grzegorz Kurczyk

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.