ładowanie 18650

witam od lat ładuję ogniwa 18650 w "dziwny" sposób. otóż rozłączam pakiet, tak aby każde z ogniw miało swoją osobną ładowarkę. Ktoś z tej grupy uświadomił mnie że gotowe "balancery" są stosunkowo tanie. kupiłem więc taki:

formatting link
podłączyłem - działał prawie rok, w systemie buforowym. Dzisiaj była awaria zasilania. pobór prądu około 100mA, więc sądziłem ze będzie działać 20 godzin. padło po 2 godzinach.

napięcia:

4,06 v 3,6 v 2,8 v i balancer nie "odciął" zasilania (na wyjściu).

po podłączeniu zasilania (12v2A), po paru godzinach, napięcia są takie:

4,12 3,8 3,6

co do cholery? zepsuty? Sprawny ale tak ma być?

ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

to nie jest Balancer tylko BMS

Balancer musi miec jakies rezystory na których wytracana jest energia tych naładowanych akumulatorów.

c.

Reply to
cezar

(są też takie bardziej inteligentne, które umożliwiają na transfer energii pomiędzy ogniwami ale w przypadku połączenia szeregowego to cięzki temat no i taki układ nie mógł by pracować buforowo)

c.

Reply to
cezar

A skąd wiesz, że spadło poniżej?

Taki balancer nie zastępuje ładowarki. Jaką użyłeś ładowarkę?

Reply to
Marek

Użytkownik "ToMasz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5cb48570$0$539$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

To nie balancer.

formatting link
Prog rozladowania ustawiany miedzy 2.0 a 3.0V ... pytanie jaki dokladnie w tej plytce. Przy duzym pradzie ustawienie niskiego pradu moze byc uzasadnione, ale Ty masz maly prad.

A jakim pradem ladowanie - 2A ? Bo od 2.8 do 3.6V to troche ładunku pewnie musi wplynac ...

No chyba, ze wlaczylo ci sie "overcurrent protection" i prad minimalny teraz laduje, albo zaden ...

Albo ... to nie balancer, pierwsze ogniwo doszlo do 4.2V i ładowanie zatrzymalo sie. To chyba bedzie dobra odpowiedz.

Swoja droga - jak sobie laptopy radza ? Tam chyba podobna sytuacja - taki uklad ochronny a nie balancer, i po dluzszym czasie grozi rozjechanie ogniw ... a chyba sie nie rozjezdzaja.

Ogniwa li-ion maja tendencje do samoczynnego wyrownania ?

J.

Reply to
J.F.

Moze tracic na tranzystorach, czy nawet w ukladzie scalonym - pod koniec ladowania to juz nie sa duze moce ...

No ale ten uklad malutki, a tranzystorow za malo ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 15.04.2019 o 20:30, ToMasz pisze:

BMS - Battery Management System BMS to cały "system" służący do zarządzania ogniwami/ogniwem, czyli pilnuje monitoruje i pilnuje jego stanu, a kluczowe elementy jego działania to: niedopuszcza do przeładowania ogniw kończąc proces ładowania oraz odcina układ zasilający w przypadku spadku napięcia poniżej określonej wartości na ogniwie (lub którymś z ogniw). To tak w skrócie. Natomiast balancer, to jest jakby dodatkowa funkcjonalność, w którą BMS może być wyposażony, lub nie. Jeśli chodzi konkretnie o np. moduły z chin BMS do ogniw LION, to one nie posiadają funkcji balancera. Ładując 3 ogniwa szeregowo (modułem 3S) ładowane są jednym napięciem dla

3S. Jeśli jedno z ogniw osiągnie napięcie graniczne, układ odcina cały proces ładowania i pozostałe się również nie ładują.
Reply to
Paweł Pawłowicz

.. a mógłby zamiast odcinać, zrobić na ułamek sekundy zwarcie na tym ogniwie, albo pominąć w ładowaniu i zmniejszyć napięcie. no cóż. dzięki za wyjaśnienie. a czy mógłbyś mi wskazać jaki tani moduuł BMS ma wbudowany balancer? Pozdrawiam ToMasz

Reply to
ToMasz

Miał byś wtedy małą eksplozję. Dlatego zamiast zwarcia stosuje się rezystory (Lub jak JF zauwazył uzywa się też tranzystory .... ale raczej rzadko)

albo pominąć w ładowaniu i zmniejszyć napięcie. no cóż. można pominąć w ładowaniu ale to bardzo komplikuje ładowarkę... dodatkowo *nie* jest możliwa praca buforowa takiego układu

dzięki

Tanim i dobrym rozwiązaniem jest iMAX B6

c.

Reply to
cezar

Tranzystory tam i tak musza byc, bo czyms trzeba te boczniki wlaczac.

Tylko kwestia czy beda zalaczaly oporniki, czy jakos bedzie prad tych tranzystorow regulowany.

J.

Reply to
J.F.

Chyba nie widziałem rozwiązania (w sensie komercyjnego) , w którym wytracało by się energię na tranzystorach. Utrzymanie mosfeta w jego liniowym regionie i zrobienie tego ze wszelkimi zabezpieczeniami to dość skomplikowany układ. Rozumiem że takie coś miało by sens gdy była by potrzeba regulowania obciązenia. Dodatkowo, popularne mosfety się do tego nie nadają bo mają dodatni współczynnik temperatutowy (Ids rośnie wraz ze wzrostem temperatury) a te z ujemnym są drogie...

c.

Reply to
cezar

Dokładniej: Rds rośnie ze wzrostem temperatury. A więc prąd maleje :-) Aby sprawę skomplikować, Rds maleje zw wzrostem napięcia dren-źródło.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

No wlasnie ... jaki prad powinien balancer puszczac bokiem ?

Jesli nie wiemy jaki, bo ładowarka blizej nieokreslona ... to moze cos takiego

formatting link
Prosty ogranicznik napiecia ... i znika problem mosfetow :-)

patrze sobie na IRFL014N i IRLML2402 ... przy niskich napieciach bramki jest odwrotnie - im wieksza temperatura, tym wiekszy prad. A chcielibysmy maly prad bramki, bo przy duzym prad drenu jest za duzy.

Tylko co - tak w ciemno otwierac, czy raczej jakis uklad kontrolujacy napiecie mialby to robic ... to moze problem nieistotny ...

Tu akurat byloby calkiem stale, przynajmniej w interesujacym zakresie pracy. 4.2V

J.

Reply to
J.F.

Dodatkowo, jesli spojrzysz na ich wykresy Safe Operating Area to nie ma tam w ogóle DC. Jeśli przyjąć że DC będzie gdzieś duuużo poniżej 10ms to Vds i Id będą raczej malutkie.

c.

Reply to
cezar

to może ja jeszcze raz. moje 3 sztuki 18650, powinny mi zapewnić minimum

12 godzin działania. potrzebuje z nich wydobyć 1200mAh, mimo że ogniwa mają 2500mAh, więc mam duży zapas. "Akumulator (3x18650)" działa buforowo, więc może się "naładowywać" przez dobę, tydzień - mam to w nosie. "awaria" (10 minutowa) występuje raz na rok, albo rzadziej. Czy w związku z tym, mógłbym ograniczyć dopływający prąd do (3 połączonych szeregowo) ogniw do 20mA i każde ogniwo "zabezpieczyć" zenerką 4.1v? Będę miał 18560 naładowane w 90%, czas naładowania nie istotny, po naładowaniu owe 20 miliamper będzie stałą stratą, zmarnowaniem energii?

ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 16.04.2019 o 21:07, ToMasz pisze:

Witam Myślę, że najlepiej zastosować gotowy BMS z balancerem. Trzeba patrzeć, czy mają podany prąd balansowania. Np.

formatting link
Pozdrawiam EdiM

Reply to
EM

W dniu 16.04.2019 o 15:04, cezar pisze:

Jest tak samo trudne jak zrobienie źródła prądowego. Ja widziałem takie rozwiązania, np. w baterii 30S 100Ah do samochodu elektrycznego. Te tranzystory mogą wtedy być dosyć łatwo chłodzone dużym wspólnym radiatorem.

Reply to
EM

Użytkownik "ToMasz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:q9595l$vlg$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Z jakis powodow zalecenia do ladowania li-ion sa inne. Sugeruja 4.2V i odciecie pradu po naladowaniu. Czegos sie boja w tym stalym plynieciu juz niewielkiego pradu.

Ale moze 4.1V jest wystarczajaco bezpieczne.

Dodatkowo masz kwestie marnowania energii - jak ladowarka da sredni prad, to on w te zenerki w koncu trafi.

J.

Reply to
J.F.

Bo to malutkie tranzystorki SMD ... no, te pierwszy nie taki malutki i

1, a nawet 2W strat dopuszcza.

Jesli nie podali SOA dla DC ... moze wszyscy wiedza jakie powinno byc - 4.2V i 0.2A powinien wytrzymac, choc juz bedzie goracy. A to jest cos, co pod koniec ladowania by wystarczylo.

Ale moze faktycznie lepszy pomysl to przenoszenie ladunku przez kondensator ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.