Kocioł indukcyjny CO

W dniu wtorek, 23 października 2012 13:05:18 UTC+2 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:

Tę całą wiedzę można ściągnąć ze stron firm oferujących systemy instalacji podłogowych. Dla kogoś kto miał do czynienia z Teorią Obwodów nie jest to coś trudnego do zrozumienia. Można też ściągnąć programy do projektowania całej instalacji z uwzględnieniem konieczności zrównoważenia poszczególnych obwodów.

Mam pompę IVT 9 kW i ona przy dużych mrozach sama decyduje, że trzeba włączyć grzałki. Na szczęście w przypadku wyłączenia zabezpieczenia grzałek zgłasza błąd ale nie krytyczny, który powodowałby zatrzymanie pompy.

Reply to
mariusz.dybiec
Loading thread data ...

W dniu wtorek, 23 października 2012 21:55:02 UTC+2 użytkownik Paweł Pawłowicz napisał:

Widocznie te podłogowe elektryczne ma moc na m^2 większą niż wodne z którym go porównywałeś. Przy identycznych gęstościach mocy nie powinno być różnic.

Reply to
mariusz.dybiec
[...]

To nie problem mocy ale temperatury grzejnika i rezystancji cieplnej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu środa, 24 października 2012 14:27:36 UTC+2 użytkownik AlexY napisał:

Szkodliwość jest wynikiem tego że przygłup projektował elektryczne i nie skalkulował mocy. Jeśli jakiś głupek źle zaprojektuje wodne to może parzyć w stopy :)

Reply to
mariusz.dybiec

W dniu środa, 24 października 2012 23:32:12 UTC+2 użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Ale ten grzejnik (przewód grzejny elektryczny) nie ma prawa się przegrzać jeśli strumień odbieranej energii będzie odpowiedni. Rezystancja cieplna zależy od głębokości zanurzenia w wylewce. A pompa cieplna też może dawać temperaturę wyjściową od 30 do 50 C, więc też można doprowadzić do przegrzewania jeśli ktoś źle(za gęsto) poprowadzi rurki. Wprawdzie można ograniczyć nadmierną temperaturę wody w obiegu ale tak samo można ograniczyć moc elektryczną albo regulować ją płynnie z pogodówki przez sterowanie grupowe mocą.

Reply to
mariusz.dybiec
[...]

Ale kiedy położysz na tym włochaty dywan, to właśnie zaburzysz odbiór energii. Lokalnie wzrośnie rezystancja termiczna. Znacząco.

I na tym koniec. Choćbys podłoge opakowal metrami styropianu - temperatura nie wzrośnie powyzej temperatury czynnika. A temperatura drutu grzejnego będzie rosła w nieskończoność (teoretycznie przy idealnej izolacji). W rzeczywistosci pod dywanem rozeschną się panele a i sam drut oporowy może się przepalić po prostu.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

[..]

Teoretycznie się zgodzę ale czy ktoś praktycznie sprawdził na ile rośnie temperatura kabla jeśli się go ładnie opatuli izolacją termiczną? Musi się to ustabilizować na jakiejś wartości i będę bardzo zdziwiony jeśli jest to wartość szkodliwa dla jakiegoś elementu domu.

Drut nie leży on bezpośrednio pod panelem, jest jeszcze wylewka rozprowadzająca ciepło.

Interesują mnie liczby, ile może mieć taka podłoga pod dywanem, sprawdzał ktoś? Jeśli rzeczywiście jest z tym problem trzeba go obejść.

Reply to
AlexY

Akoniecznie, jak dywan bardzo włochaty to wzrośnie powierzchnia oddawania ciepła i może wręcz wychładzać te druty ;)

L.

Reply to
Lisciasty

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.