jaki scalak - multiplekser

Witam Chcę sprawdzać stan około 24 pinów. Stany - zwarte do masy albo wysoka impedancja. Szybkość - 100Hz na pin spokojnie wystarczy. Jakiego scalaka mogę użyć, jeśli nie mam wystarczającej ilości portów w mikrokontrolerze?

Reply to
Jurij Atarov
Loading thread data ...

Jurij Atarov pisze:

Jest taki układ 8255 - ma 3 porty 8 bitowe. Ale aż wstyd o tym pisać bo to prehistoria :)

Reply to
Mario

Artur Miller pisze:

Teraz żeby nie wyjść na dinozaura to by wypadało zaproponować coś np na i2c, ale przychodzący mi do głowy PCF8574 ma tylko 8 bitów.

Reply to
Mario

A może jakieś "najpodlejsze" FPGA. Np. serii X2K lub X3K ?? Te drugie są spokojnie nadal do kupienia za psie pieniądze..

MH

Reply to
MH

Dzięki za propozycje :)

Pozdrawiam!

Reply to
Jurij Atarov

Jurij Atarov pisze:

formatting link
M.

Reply to
marek

Użytkownik Jurij Atarov napisał:

Pewnie mnie Koledzy "zlinczują" ;-), ale mimo że jestem elektronikiem "starej daty", to z czystego lenistwa zrobiłbym to na... drugim uC z odpowiednią ilością portów.

Zamiast poczciwego 8255 w obudowie DIP-40 można dać najtańszą ATmege z w takiej obudowie i niech se testuje te 24 piny. Dodatkowo może te dane jakoś wstępnie obrabiać przez wysyłką do procesora głównego.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Drugi uC moze rodzic problemy z komunikacja. One swietnie dzialaja jako mastery, ale jako slave juz nie ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Artur Miller napisał:

Ale do "pogadania" z nim trzeba zużyć co najmniej 10 pinów głównego mikrokontrolera. No i program też trzeba jakiś tam napisać :-) Przy drugim procku mamy RS-a, I2C, SPI czy co tam nam się jeszcze zamarzy ;-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Grzegorz Kurczyk napisał:

Autopoprawka. 12 pinów: D0..D7,A0,A1,RD,WR.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

A jak tam chcesz, mogą być multipleksery: 74hc151, 74hc251, albo rejestry przesuwne z zatrzaskiem lub bez: 74hc165 itd. Do kupienia w sklepach za grosze. Więcej na

formatting link

Rozwiązań jest dużo, ale 8255 to zostawił bym w muzeum i juz go nie wyciągał. K.

Reply to
John Smith

Kilka, układ ślamazarnie powolny, ZASILANIE 5V, gigantyczne obudowy PDIP, PLCC (robią mniejsze?), 14 pinów do komunikacji z uC, wersja PMOS (ciągle w handlu) żre coś około 100mA, itd. Trzeba pamiętać, że układ był (dla niektórych jest) elementem rodziny mikroprocesora i8080. Trochę urządzeń na tym scalaku zrobiłem.

Oddajmy należny mu hołd i wyślijmy go na emeryturę. We współczesnej elektronice wygląda jak 80-latek w biegu olimpijskim na 100 metrów. K.

Reply to
John Smith
[...]

Zakazu nie ma, dalej można stosować i8080. Tylko po co? Z sentymentu? Do nowoczesnych DSP chcesz podłączać 8255 (?), to ile wait state-ów trzeba wstawiać? Mam szacunek do twórców tego scalaka, w swoim czasie był niezły. Ale Z80PIO był jeszcze lepszy. Dla mnie "też był". K.

Reply to
John Smith

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.