"Analogowy" multiplekser

Witam,

ma ktos prosty w miare pomysl na cos a'la analogowy multiplekser?

W uproszczeniu: Mam 2 sygnaly analogowe (stale) i jeden typu 1/0. To na wejsciu. Na wyjsciu w zaleznosci od wejscia 1/0 chce miec sygnal o wartosci z jednego lub drugiego wejscia.

Pozdrawiam, Krzysiek

Reply to
Krzysiek
Loading thread data ...

Krzysiek napisał(a):

to w czym problem ? Zalezy jakie sa te przelaczane sygnaly analogowe - czy 10GHz, czy 1uV, czy moze sygnal na wyjsciu glosnikowym wzmacniacza audio 200W ? I z jaka predkoscia przelaczane Przekaznik (zasilanie jako sterowanie) przelaczanie na tranzystorach (troszke klopotliwe) gotowy przelacznik scalony (4066, 4051 lub inne specjalizowane) ...

Reply to
BartekK
Reply to
Bogdan Gutknecht

Krzysiek napisał(a):

Mam taki multiplekser w wykonaniu fabrycznym ( Keithley 2001 SCAN, 10 kanałów ). 8 kanałów komutowane przekaźnikami, 2 szybkie typu solid state. Mierzę tym miliwolty i nigdy nie miałem problemów z dokładnością.

Reply to
PeJot

projekt na studia ?

Generalnie mosfety sie do tego stosuje - jako styk zwierny.

J.

Reply to
J.F.

Krzysiek napisał(a):

Kwestia znalezienia odpowiedniego biurka :>

Przekaźnik który się do tego nadaje, majątku nie kosztuje, a Tobie nie potrzeba komutować 256 kanałów :)

Reply to
PeJot
Reply to
Bogdan Gutknecht

Poszukaj w ofertach Analog Devices, Linear Technology, Texas Instruments - to firmy ktore potrafia robic takie rzeczy... moze jeszcze Maxim? A na probe sprawdz klucze z rodziny CD4000 - mozesz dac w ukladzie roznicowym, zasilac wysokim napieciem (bliskim VCC max) - moze dadza rade...? sa w kazdy mrazie tanie, mozesz wykorzystac uklad 4066 i zrobic na nim przelacznik... wiele mozliwosci...

Reply to
PAndy

No właśnie? Przecież i tak układ będzie wprowadzać pewne zniekształcenia. A sprawę można załatwić jednym scalakiem.

Pozdrawiam,

Radek

Reply to
Radek

Nieee.... juz dawno po ... niestety :/

Tak to sobie poczatkowo wyobrazalem. Po prostu zrodla mosow zwarte ze soba (jako wyjscie ukladu), do drenow podlaczone przelaczane napiecia i odpowiednie sterowanko. Dobrze kombinuje?

Krzysiek

Reply to
Krzysiek

taaaak... widze :) Na razie postaram sie zmajstrowac cos o czym napisal JF czyli mosfet jako styk zwierny, jesli nie wyjdzie siegne po uklady specjalizowane

Dzieki bardzo, Krzysiek

Reply to
Krzysiek

Krzysiek napisał(a):

Powinieneś łączyć po dwa n-mosy w szeregu (połączone ze sobą drenami, lub źródłami), bo inaczej jak na wyjściu będziesz miał wyższe napięcie niż na którymś z wejść, to multiplekser będzie ci "przeciekał". Dodatkowo będziesz potrzebował do wysterowania bramek napięcie wyższe o Vth od maksymalnego napięcia wejściowego (chyba, że będziesz łączył równolegle pary n-mos i p-mos).

Reply to
Zbych

No to nie kombinuj tylko kup kontaktrony.

Ewentualnie 4051, 4066, maxim robil fajne multiplekserki ..

J.

Reply to
J.F.

Zastosuj przetwornik delta-sigma a potem przełączaj sygnały cyfrowe (zrób z tranzystorków bramki "and" itp).

Reply to
Irek_K

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.