Jaki dławik na zasilaniu ATmegi?

Witam,

W układzie z ATmega32 (montaż przewlekany, kwarc 16MHz) na wejściu zasilania do mikrokontrolera są kondensatory 100nF oraz 470uF/16V. Chciałbym jeszcze umieścić dławik szeregowo na linii + zasilania (powody: potrzebuję mostek, pod którym przejdzie inna ścieżka, a skoro dzięki dławikowi mogę zbudować jeszcze lepszy układ, to może warto go dać zamiast mostku z drutu; Atmel o takim elemencie wspomina w AVR Hardware Design Consideration; żeby nagły wzrost poboru prądu mikrokontrolera nie wpływał na inne podzespoły). Chciałem zapytać, jaką indukcyjność powinien mieć taki dławik? Czy może być

100mH?

Pozdrawiam, Robbo

Reply to
Robbo
Loading thread data ...

Żarujesz sobie z nas, prawda?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie żartuję, co najwyżej mam za małą wiedzę. Roman, pomóż proszę.

Reply to
Robbo

Napisałeś 100mH czyli 0.1H. Wiesz jakiej wielkości są dławiki o tej indukcyjności? Do odkłócania zasilania stosuje się koraliki ferrytowe o indukcyjności rzędu 1uH a nawet mniej, czyli zawyżyłeś wartość dławika 100000 razy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Wiem, już sam się zorientowałem, co napisałem. Czyli na linii + biegnącej do Vcc mikrokontrolera mógłbym dać szeregowo dławik 1uH?

Z tego co zauważyłem, to na ogół dają dławik na AVcc, a ja planuję na Vcc (nie korzystam z ADC).

Wyczytałem, że robią też tak (gdy używany jest ADC), że + biegnie do Vcc, a potem od Vcc do AVcc przez dławik 10uH.

Robbo

Reply to
Robbo

Jest jeszcze dokument Atmela

formatting link
istnieje dławik 10uH. Przy czym ten dokument dotyczy innego mikrokontrolera (ja mam ATmega32, zasilanie 5V).

Robbo.

Reply to
Robbo

Dla części analogowej możesz zwiększyć wartość dławika. Dla cyfrowej nie, bo pojawią Ci się oscylacje na zasilaniu. Chodzi o różnice czasów narastania zboczy - w analogowej części jest zazwyczaj wolniej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ja bym zrobił dokładnie na odwrót - ogólne zasilanie na koraliku a część analogową na 10uH. Ale ja truskawki cukrem...

Dużo zależy też od tego, jaki jest pobierany prąd i jaka jest zmienność. Przy małym prądzie i niewielkich szczytach możesz zwiększyć wartość indukcyjności. Najlepiej po prostu podpiąć (na bardzo krótkich drucikach!) oscyloskop do nóżek zasilania i obserwować poziom tętnień.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Robbo" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:516e64b7$0$1259$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Między tymi 100n a resztą układu (470uF w tej reszcie) to raczej koralik ferrytowy a nie dławik. Dławik ma tę wadę, że dla jakiejś częstotliwości utworzy z kondensatorami obwód rezonansowy. Jeśli się tak zdarzy, że akurat ta częstotliwość pojawi się w prądzie pobieranym przez procesor to może się rozbujać. Koraliki nie charakteryzuje się przez L tylko przez R przy 100MHz bo są mocno stratne - dzięki temu w zasadzie nie rezonansują. Dławiki (rzędu 100uH do 470uH) to raczej w filtrze wejściowym zasilania. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Powitanko,

A nie pisza, zeby filtrowac zas. ADC nawet jak sie nie korzysta? Juz nie pamietam dlaczego, ale przy ATMedze 16 tak pisali.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

A koralik o jakich parametrach kupić?

R.

Reply to
Robbo

Już pisałem - indukcyjność w okolicach 1uH. Np. BDW-3,5/8,9-4S2 - 31 groszy w sklepie Ferystera.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.