Nietypowe świetlówki - jaki dławik?

Witam,

Muszę wykonać układ zasilający świetlówki akwarystyczne o nietypowej mocy

25W. Świetlówki te są o jakieś ~15cm dłuższe od standardowych 18W, niestety nie posiadam informacji na temat prądu nominalnego tych świetlówek i tak skoro dla 18W prąd nominalny wynośi 0,38A, a dla 30W 0,36A to pewnie dla 25W będzie to jakaś wartość pomiędzy. Świetlówki mam dwie i chciałbym je w miarę możliwości podłączyć na jednym dławiku, tylko czy to zadziała? Obecnie dysponuję dławikami o mocy 18W i 40W, który byłby najbardziej odpowiedni? Narazie nie mam możliwości poeksperymentować, gdyż muszę jeszcze dokupić startery na 110V. Może jakiś elektronik-akwarysta sprawdził już układ takich dwóch świetlówek w praktyce?

Pozdrawiam Radek

Reply to
Redi
Loading thread data ...

dławiki są na ogół na pewien zakres od-do. Zobacz, czy ten twój na 40W nie przypasuje. Startery możesz wziąć jakiekolwiek na odpowiednią moc, nie potrzebujesz takowych na 110V.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Startery możesz wziąć jakiekolwiek na odpowiednią moc, nie

To już nie wiem...Przeglądałem archiwum grupy i znalazłem kilka wątków na temat szeregowego połączenia świetlówek na jednym dławiku i grupowicze sugerowali używanie starterów na 110V gdyż napięcie sieci rozkłada się na dwie świetlówki 2x110V i zwykły starter na 220V nie będzie mógł dokonać zapłonu...

Pozdrawiam Radek

Reply to
Redi

no to zobacz, jak starter działa. Jest normalnie zwarty, więc wsio ryba na jakie napięcie jest. Prąd żarzenia ogranicza dławik.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Redi" <Spam? snipped-for-privacy@please.pl napisał w wiadomości news:cjqt0j$1dnl$ snipped-for-privacy@news.mm.pl...

Tak, ale ZTCP to świetlówki można łączyć ze sobą szeregowo tylko do pewnego napięcia pracy (napięcia na rurze). Przykładowo nie można połączyć szeregowo dwu świetlówek 40W (napięcie pracy wynosi 93V), a ZTCP podobnie jest z 25W.

20W można łączyć po 2 bo tam napięcie pracy jest niższe.
Reply to
Jd.

Jest normalnie otwarty.

J.

Reply to
J.F.

w stanie zimnym jest zwarty, po nagrzaniu otwiera się. Czyli normalnie zwarty.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

E no nie, jest otwarty i jego okladziny to elektrody, prad przeplywa - wyladowanie jak w neonowce, cieplo ogrzewa styki, te zwieraja sie, nastepuje ogrzanie skretek bo rezystancja zwartego zaplonnika jest pomijalnie mala w porownaniu z rezystancja skretek, po ostygnieciu zaplonnika styki rozwieraja sie ale w tym czasie na skutek samoindukcji wzrost napiecia i zaplon w rurze wyladowczej, po wylaczeniu pradu cykl sie powtarza.

Reply to
PAndy

Zawsze mozesz dac w szeregu zarowke jako rezystor zabezpieczajacy. Moc zarowki nalezy dobrac do mocy rur wyladowczych.

Reply to
PAndy

W stanie zimnym jest rozwarty, w czasie jarzenia sie podgrzewa i zwiera.

J.

Reply to
J.F.

już stojem w koncie ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

A posypujesz glowe popiolem ? :-)

J.

Reply to
J.F.

nie, ja nie palę. Ale na grochówce mogę poklęczeć, groch na surowo za twardy.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.