Jak rysowałem płytke pod układ i jak mnie szlag traf

Było to tak: Mialem 2 8-bitowe rejestry( "zatrzaski") i jedna bramke NOR jako NOT do tego 8 wejsc , napiecie, ziemia i strob, 16 wyjsc na diody. Złożyłem to na płytce uniwersalnej i zaczalem lutowac. w polowie bylo juz tyle kabelkow nad plytka ze nie moglem siegnac lutownica by przylutowac nastepne polaczenia, a i prawdopodobienstwo ze to calosc nie zadziala wzrosla drastycznie.

Postanowilem wytrawic taka plytke, ale znów, w polowie pracw photoshopie nad matryca szlag mnie trafił.

Czy istnieje program ktory narysowal by mi taka plytke tak by nie bylo przecinajacych sie drog? Oczywiscie ja wstawiam na płytke wszystkie scalaki i wszystkie wyjscia i wejscia oraz podaje mu połaczenia (najlepiej metoda drug&drop). Bo przeciez to mozna sie pociąć probujac takie rzeczy zrobic samemu.

Pozdrawiam, Doker

Reply to
Doker
Loading thread data ...

...

Istnieje , ale z tym przecinaniem dróg może być problem . Jeśli będzię 1 warstwa to na bank coś się z czymś skrzyżuje i bez zworek się nie obejdzie.

programy to np. Protel99 Eagle

Reply to
Piotr Chmiel

Znowu robię płytkę, którą wykonam w następnym tygodniu. Taką prostą to mogę dołożyć do całości. Jeżeli uda się koledze zrobić ją do piątku w Rimu PCB, to dołącze ją do swojego projektu i wykonam gratis. Adres:

formatting link

Wersja demo wystarczy do tego. Zarówno Rimu SCH jak i PCB.

-- . pozdrawiam Sylwester Łazar

formatting link
-oprogramowanie do edycji schematów i projektowania PCB

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:db38bl$a9t$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Czesc Andrzej! Jak sie z toba skontatowac bo komorki nie odbierasz.

pj ( a t ) digiland ( do t) pl

Reply to
news.home.net.pl

Użytkownik Sylwester Łazar napisał:

Ach te ukryte spamy... ;) Czy w Rimu nie da się szybko przełączać warstw, aby aktywna była na wierzchu, tylko trzeba myszą machać za każdym razem? Nie wim jak tez zrobić, żeby otwory były zawsze widoczne, bo jak mi raz zgina to już ich nie widzę. Czy w wersji płatnej też tylko klawiszy funkcyjnych +ctrl

+shift da się używać jako gorących?
Reply to
A.Grodecki

Użytkownik news.home.net.pl napisał:

Odbierasz, tylko coś mi ona ostatnio nawala. Albo za wcześnie dzwonisz :) Ostatnio nagrane wiadomości to jeden bełkot i nic nie słychać, pewnie podczas jazdy samochodem nagrywane.

Reply to
A.Grodecki

Powiedziałbym raczej promocje - nie wprost. I tylko dla naszej grupy :-)

Nie trzeba. "To change the track layer while placing, Press the layer key for the required layer on the keyboard." I teraz opisy do odpowiedniej warstwy: "Top T Bottom B Inner Layers 1 to 9, 10 1 to 9, 0 Top Overlay O Bottom Overlay M Top Solder Mask S Bottom Solder Mask L Top Paste Mask P Bottom Paste Mask E Drawing D Mechanical M Dimensioning I Holes* H Board* A

*These layers cannot be selected. Press the key corresponding to the layer to select the layer in the active design window. "

A teraz najciekawsze: "Press the key while holding down the Ctrl and Alt keys to show or hide the layer in the active design window."

zgina to już ich

Czyli, jak wyżej wystarczy nacisnąć Ctrl+Alt+H

Tego akurat nie rozumiem, ale wersja pełna Rimu PCB różni się tylko możliwością zapisania pliku. W wersji demo nie jest możliwy zapis pliku pcb. Można jednak skopiować wszystko do elementu bibliotecznego i zapisać jako element w bibliotece. Taki mały trik.

-- . pozdrawiam Sylwester Łazar

formatting link
-oprogramowanie do edycji schematów i projektowania PCB

Reply to
invalid unparseable

A Ty ten program napisałeś albo masz zyski z jego sprzedaży? Pytam, bo go szeroko reklamujesz i... robisz to tylko Ty. ;-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Użytkownik Sylwester Łazar napisał:

O co innego mi chodzi. Chcę, aby warstwa aktywna była zawsze AUTOMATYCZNIE na wierzchu, czyli chcę widzieć co robię. Innymi słowy żeby dało się szybko przełączać która warstwa ma być na wierzchu, bez zagłębiania się w menu, bo to podczas programowania jest bardzo potrzebne. Chciałbym też żeby otwory były zawsze widoczne, bo ich znikanie "zaciemnia obraz" podczas projektowania. Czy się tak da? Ciągłe trzaskanie ctrl_shift_h byłoby co najmniej uciążliwe.

Druga sprawa, pewnie kwestia przyzwyczajenia, ale czy można kłaść ścieżki, aby były widoczne podczas ciągnięcia, czy tylko widoczna jest ich wektorowa prezentacja? Brak tej możliwości powoduje konieczność korekty po położeniu, co spowalnia pracę.

Eeee, wyłączanie widoku warstw - cóż w tym dziwnego

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Sylwester Łazar napisał:

Jeszcze jedna rzecz jako potencjalnego klienta mnie niepokoi. Jesteś dystrybutorem zapewne. Masz taką samą cenę na PCB jak producent tego softu. Ale dlaczego edytor schematów droższy o 20%? Wychodzi na to, że jeśli będę kupował, bardziej opłaca mi się kupić u źródła, a tego bym nie chciał. Więc jak to jest?

Reply to
A.Grodecki

Szeroko reklamowany to jest Protel i Eagle :-) Powiem krótko: Szukałem kiedyś programu do PCB. Obejrzałem wiele z nich i chyba wszystkie, których nazwy tu padały. Wziąłem pod uwagę cenę. Protel - odpadł. Prawie zdecydowałem się na Eagla, aż tu nagle znalazłem coś co się nazywa RIMU. Zainstalowałem wersję demo. Po tym co zobaczyłem - spojrzałem na cenę. Nie mogłem uwierzyć, więc kupiłem. Potem tak mi się spodobał, że postawiłem sobie za zadanie rozpowszechnić go w Polsce. Dzięki temu jest dostępny u nas, a firma ALPRO stała się jego dystrybutorem. Jako, że zrobiłem jakieś kilkanaście płytek w tym programie, mogę z czystym sumieniem go polecać. Do tego ta cena - koszt programu zwraca się najczęsciej po jednym projekcie. To cała historia :-)

Reply to
invalid unparseable

Sylwester Łazar napisał(a):

a działa pod Linuksem? ;)

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Pod emulatorem - bez problemów choć nie polecam. Po naszych próbach na bootowalnym Knoppiksie działało dość wolno, ale dało się pracować.

-- . pozdrawiam Sylwester Łazar

formatting link
-oprogramowanie do edycji schematów i projektowania PCB

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Wojtek Kaniewski napisał:

Rozumiem Twój ukryty zal;) Ale pod Linuxem wiele rzeczy nie działa. Niestety. Np środowisko Microchipa jest tylko pod Windows. Tak, wiem, są różne prywatne wypociny, ale co firmowe, to firmowe. Przynajmniej nie ma kłopotu i nie trzeba odczyniać czarów :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Sylwester Łazar napisał:

Ceny bywają różne:

formatting link
nie mam czasu się bawić w ocenianie.

Reply to
A.Grodecki

Też ich nie sprawdzałem. Dopisałem ceny minimalne - ograniczenia głównie do liczby pinów (500, 1000) RIMU PCB 249 zł - bez żadnych ograniczeń. Dlatego napisałem: Najpierw przetestowałem, stwierdziłem, że O.K., a potem zobaczyłem cenę. Teraz jak bym miał wybierać, to musiałoby mi się coś naprawdę spodobać w tych programach, aby wydać kilkakrotnie więcej, choć ceny również są w miarę przystępne, jak na nasze warunki.

-- . Sylwester Łazar

formatting link
-oprogramowanie do edycji schematów i projektowania PCB

Reply to
invalid unparseable

O.K. Zdaje się, że rozumiem. Czyli problem polega na tym, że aktywna warstwa ma być na wierzchu. Na dzień dzisiejszy, z tego co mi wiadomo, nie ma takiej możliwości. Mogę natomiast podpowiedzieć jak można ułatwić sobie to zadanie. Należy zdefiniować sobie klawisz odpowiadające zmianie kolejności warstwy na wyższą. Wchodzimy do View/Option/ zakładka Function Keys Ja zdefiniowałem F3- View/Layer Order/Move Forward Teraz:

1) naciskając B lub T wybieramy aktywną warstwę (przy dwustronnej płytce) 2) naciskamy 1x F3

To wszystko.

Nie ma podglądu ścieżki w trakcie rysowania. Faktycznie kwestia przyzwyczajenia. Ja wzoruje się na siatce i prowadnicach.

Nic, ale jest dostępne bez wchodzenia do Menu.

-- . pozdrawiam Sylwester Łazar

formatting link
-oprogramowanie do edycji schematów i projektowania PCB

Reply to
invalid unparseable

W zastosowaniach profesjonalnych to grosze, ale do zastosowań amatorskich ta cena jest dyskwalifikująca. Gdyby istniała specjalna wersja non-profit (projekt nie może być wykorzystywany komercyjnie, jest ograniczenie do czterech warstw i rozmiaru ~20x20 cm) w cenie rzędu 50 zł., to przypuszcalnie wielu hobbystów byłoby zainteresowanych jej zakupem. W Eagle całkiem duże płytki można robić w wersji darmowej.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Nie przesadzaj, jesli program jest naprawde dobry to cena 249zl nie jest zabojcza - co bogatsi amatorzy mogliby sobie na niego pozwolic :) A jesli chodzi o eagle - sam uzywam i sobie chwale (szczegolnie za wersje pod linuksa) - nawet chcialem kupic - te "calkiem duze plytki" zrobily sie troche ciasne i moje ostatnie projekty przypominaja kapleusze (wszystkie elementy poupychane na srodku i sciezki po obwodzie - ograniczenie na wielkosc dotyczy tylko elementow :) lub musza byc podzielone na kilka plytek. Niestety - za rozsadne pieniadze dostajesz dodatkowe warstwy ktore dla amatora sa niezbyt uzyteczne a nie powierzchnie plytki :( Chyba sciagne demo tego RIMU i sie troche pobawie - jesli bedzie rownie wygodny jak eagle to odzaluje te 250zl. GRG

Reply to
Gregor

Tu nie chodzi o zamożność, tylko o sensowność zakupu narzędzia profesjonalengo do celów amatorskich za takie pieniądze -- nie zamierzam kupować odrzutowca, by latać nim do sklepu po drugiej stronie ulicy po bułki. Gdy będzie mi potrzebny, to go sobie natychmiast kupię, ale póki co wystarcza mi hulajnoga. Jeśli producenci nie zamierzają wprowadzić gradacji możliwości swoich produktów za zróżnicowaną cenę, to wolny rynek w mojej własnej osobie pokazuje im gest Kozakiewicza... Poczekamy, do producentów kompilatorów to już dotarło, może ci od CADu do PCB też się obudzą...

Zamiast RIMU mógłbym sobie kupiś pełnego Eagla, ale tego nie zrobię, bo mi się taka suma nigdy nie zwróci. Gdybym zarabiał na elektronice, kupiłbym go na pniu -- po prostu od dawna prowadzę osobne budżety do swoich celów zawodowych oraz do zabawy i dobrze na tym wychodzę: to, co w pierwszym z nich jest drobnym wydatkiem w drugim jest sumą zawrotną, przy czym korelacji z zawartością mojego portfela nie ma.

Tak robię, a później sklejam postscripty. :-)

Pisałem dokładnie o tym do Cadsoftu (tj., że powinni wprowadzić do oferty taniego Eagla non-profit, ograniczonego do dwóch warstw, ale pozwalającego robić płytki do 15x15 cm), ale póki co bez efektów.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.