400v 10uF - dla laika

Witam Z miejsca zaznaczam, ze jestem laikiem w kwestii elektroniki, wiec prosilbym o wyjasnienie prostym jezykiem :) Niedawno wykorzystalem statecznik z zarowki energooszczednej 30Watt do zapalania swietlowki akwarystycznej T8 30Watt. Dowiedzialem sie przy okazji - juz po fakcie niestety - ze produceni zarowek energooszczednych zwykle zawyzaja na pudelku moc zarowek i to co ma miec niby 18Watt to zwykle daje na wyjsciu 13-15Watt - i swietlowka slabo swieci - , i ze istotny jest tu kondensator - po nim mozna poznac czy zarowka daje faktycznie tyle wat ile podal producent. Na kondesatorze (taka najwieksza beczulka) w moich stateczniku widnieje napis 400v 10uF - co to oznacza? I czy tylko watomierzem mozna sprawdzic ile watt rzeczywiscie wydaje taki statecznik czy moze po liczbie i rodzaju podzespolow, kondesatorow i innych kolorowych "beczulek" przylutowanych do plytki? :)

z gory dzieki pozdrawiam MarioM

Reply to
MarioM
Loading thread data ...

Pierwsze słyszę.

Dokładnie to co pisze :) kondensator ma pojemność 10mikrofaradów i wytrzymuje napięcie 400 woltów.

Niestety, jedynie przez pomiar mocy watomierzem, lub pomiar energii w jakimś czasie, licznikiem energii. To ostatnie da się z powodzeniem zrobic w domku.

Reply to
Jacek Maciejewski

Tak.

Reply to
Jacek Maciejewski

Witam

A jesli bede znal wartosci voltow i amperow to wylicze z tego watty, wg wzoru volt*amper=watt? Czyli jak zmierze ile voltow mi wychodzi ze statecznika i ile amperow to wyjda mi watty?

pozdrawiam MarioM

Reply to
MarioM

Nie :) Przede wszystkim ampery, wolty i waty. Poza tym, aby otrzymać moc czynną, mnożąc ampery przez wolty powinieneś jeszcz je pomnożyć przez współczynnik mocy, potocznie zwany cos fi. Robi to za ciebie w automagiczny sposób watomierz i licznik energii czynnej, więc wielu o tym zapomina :) Poza tym, moc czynna podawana dla rur nie uwzględnia strat w ich zewnętrznym stateczniku, a moc podawana dla świetlówek z wbudowanym elektronicznym statecznikiem je uwzględnia. Powinieneś to wziąść pod uwagę.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jesli to jest swietlowka elektroniczna, to to nie jest cosfi, ale bardziej skomplikowane. Bez naprawde dobrego watomierza nie zmierzysz, a moc pobiera z sieci i tak jest wieksza niz moc dostarczona do rury..

natomiast 10uF .. przy 320V gromadzi 1J energii, co jest w zasadzie w sam raz zeby podtrzymac swiecenie 18W przez 10ms [0.18J] az nastepny szczyt napiecia sieciowego doladuje go znow do 320V ..

J.

Reply to
J.F.

Kurde, to sie robi bardziej skomplikowane niz moglbym przypuszczac :( tym bardziej, ze nie mam watomierza, a na Allegro widzialem takowe po 40zl, a nie bardzo chce mi sie wydawac kase zeby zmierzyc waty na 3 swietlowkach. Z takiej wiedzy "nieelektrycznej" wiem, ze jesli kondesatorek w stateczniku po zarowce 18Wat ma 4.7uF to jest git, jak ma 3,3uF to jest zle. A jak ma

10uF przy 30Wat - to nie wiem czy dobrze czy zle... juz w ogole malo wiem :)

pozdrawiam MarioM

Reply to
MarioM

Szczerze mówiąc, wiesz tak mało że nie potrafisz nawet zadać sensownego pytania. Ja się wycofuję... ostatnich twoich wypowiedzi nawet śladowo nie kumam :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik MarioM napisał:

Mozesz jeszcze zmierzyć ilość światła przy pomocy światłomierza albo fotoopornikiem z omomierzem albo fotodiodą, ale tu juz trudniej choć dokładniej. I metodą porównawczą dojść ile masz faktycznie watów światła z tej rury. Na pewno prościej niż konstruując watomierz. Elektroniczne liczniki energii i mocy z Allegro nie nadają się zupełnie.

Reply to
A.Grodecki

On wcale nie musi byc "wystarczajaco dobry". Poza tym - zmierzysz 20W, ciagle nie wiadomo ile swieci a ile grzeje.

Mozesz sie pobawic w fotometrie - wystarczy do tego kawalek miarki i kropla oliwy ..

W tej skali - git a nawet lepiej.

Z drugiej strony .. 3.3uF/18W .. biorac pod uwage obliczenia z poczatku .. git nie jest, ale moze dzialac calkiem dobrze, albo dostarczyc 18W z miganiem ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

Hmm, ciekawe, zechcij proszę napisać trochę wiecej o tej metodzie.

Reply to
Wojciech Brzeziński

Dnia Wed, 4 May 2005 20:02:12 +0200, Konrad Rokicki napisał(a):

Dokładnie ale dobrze by bylo zeby ten amperomierz mierzyl wartosc RMS!

Reply to
Michal
Reply to
Konrad Rokicki

Co Ci po RMS dla nierezystancyjnego obciążenia?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik Konrad Rokicki napisał:

A co ma wartość średnia do skutecznej?

Reply to
A.Grodecki

Wrecz odwrotnie - potrzebny miernik wartosci sredniej. A napiecie do obliczen przyjac 280V.

jeszcze lepszy moze byc pomiar napiecia na kondensatorze i pobieranego z niego pradu..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.