zuzycie energii przez kosci RAM w PC

Witam Nie jestem elektrykiem/elektronikiem a fizyki uczylem sie wieki temu dlatego prosze o pomoc. Zastanawiam sie nad rozbudowa/modernizacja PC-ta. Pod adresem:

formatting link
kalkulator do obliczania zuzycia energii przez PC-ta w zaleznosci od konfiguracji sprzetu. Zaskoczyl mnie duzy pobor pradu przez kosci RAM, od 7 do 48W.

Czy moje obliczenie jest prawidlowe?

1 kosc RAM x 40W x 24h x 60gr/KWh x 365dni w roku =21 zl 4 kosc RAM x 40W x 24h x 60gr/KWh x 365dni w roku =84 zl

Przyjmijmy, ze pamiec RAM wymieniamy co 3 lata. Czyli (pomijajac rosnace ceny energii) mozemy przyjac, ze kupno

1 kosci pamieci zamiast 4 przyniesie nam srednio oszczednosci (84 zl * 3lata) -(21 zl * 3 lata)= 252 zl- 63 zl= 189 zl

(wyliczenie dla jednego serwera dzialajacego 24h/24h)

Pomijam wyzsza cene kosci RAM o duzej pojemnosci, oszczednosc wyniesie prawie 200 zl.

Czy to wyliczenie jest prawidlowe?

Dodatkowy argument za kupnej 1 kosci zamiast 4 (nie smiejcie sie:)) to ekologia, wyprodukowanie 1 RAM-u jest 4 razy bardziej przyjazne dla srodowiska niz wyprodukowanie 4.

Reply to
Bastion
Loading thread data ...

te dane to jakieś bzdury np: piszą że jedna PC133 SDRAM bierze 12W, a powinno ~1W . Więc daruj sobie tą stronę .

Obliczenie mocy pobieranej przez peceta jest dość trudne , bo zależy ona mocno od obciążenia systemu , a różnice mogą sięgać nawet 100% . Więc po prostu wybieraj podzespoły które ci wystarczą do twoich zadań ale pobierają przy tym najmniej energii, a krótko im mniejsze radiatory tym lepiej (nie zawsze się to sprawdza ale zazwyczaj ) .

----------------------------------------------

Reply to
Piotr-X

Użytkownik Bastion napisał:

40W na jeden moduł RAM ??? Coś mi się wierzyć nie chce. Chyba, że to jakieś super hiper szybkie RAMy. Gdyby na typowych DDR-ach wydzieliło się 40W to scalaki wylutowały by się same z płytki :)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

40W ram :) to by sie powinno grzac jak zarowka - nie realne

pomijajac efektywnie wieksze zuzycie energii przez caly system na rzecz oszczednosci na ram-ie to tak ja koledze podam inny przyklad operacje na pamieci 1GB niech zostana wykonane 5 sek , redukujac ta pamiec do poziomu 256MB czesc operacji bedzie wykonana na pamieci wirtualnej tworzonej na HDD w efekcie na obliczenie zuzycie energii bedzie wieksze

przyjmujac ze to czlowiek czeka na komputer to raczej jest marnotrastwo wlasnego czasu :)

w warunkach laboratoryjnych tak , realnie nigdy komputer nie uzywa wszystkich komponentow na raz z pelna moca ,inny jest pobor pradu przez k. graficzna przy patrzeniu sie na pulpit a inny przy graniu

srodowiska niz wyprodukowanie 4.

to samo co powyzej , oszczednosci pozorne , zaoszczedzisz 20zl a poswiecisz rocznie kilka dni wiecej na wykonanie operacji przez komputer

podejdzmy do problemu z drugiej strony , kilka lat temu na forach zaciete boje co lepsze amd czy pentium , zakladajac ze oba procesory wykonywaly ta sama prace w takim samym czasie oczywistym na pozor wydawal sie amd bo lepszy ze wzgledu na cene , na pozor bo po kilku latach pracy pentium zaoszczedzil energie elektryczna na kilkaset zlotych , przykladowe wyliczenia byly robione tak :

300zl amd + energia za 3 lata 500zl pentium + energia za 3 lata jak bym nie liczyl to pentium bylo tansze to takie moje trele , chyba ze cos przeoczylem
Reply to
swstr

pamiec DRAM wymaga odswiezania. to przeklada sie na zuzycie energii zarowno przez sama kosc jak i przez chipset plyty ktora odswieza taka pamiec.

alternatywa byloby uzycie pamieci ktorej odswiezac nie trzeba, np. FRAM , ale przy obecnych cenach to lepiej dolozyc te 30 zeta do rocznego kosztu komputera ;)

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.