Falownik i zakłócenia od niego

Witam grupowiczów. Nie mam zbyt wielkiego doświadczena z falownikami (dokładniej z powodowanymi przez nie zakłóceniami), a stworzył mi się niżej opisany problem: Jest sobie pojazd połączony ze światem szynoprzewodem, gdzie 3 szyny to fazy, 1 zero i 2 komunikacyjne(RS485). Jest na nim (wózku) umieszczony falownik i moje urządzenie komunikacyjne wykorzystujące 2 szynoprzewody. Gdy falownik "nie pracuje" komunikacja jest OK. W momencie uruchomienia falownika komunikacja jest bardzo zakłócana (jest częste jej zrywanie). Z tego co się dowiedziałem odnośnie wytwarzania zakółceń przez falownik to należy bezwzględnie zastosować:

1 - kabel ekranowany od wyjścia falownika do silnika 2 - filtr na zasilaniu falownika 3 - filtr na wyjściu falownika 4 - minimum 0.5m odległości urządzenia (mojego) od falownika.

Proszę o informację, czy te 4 punkty są bezwzględnie wymagane, aby myśleć o ewentualnych dodatkowych zabezpieczeniach przed zakłóceniami. A jeśli one nie pomogą (punkt 1-jest spełniony, punkt 2-falownik ma wbudowany filtr <jakiś model Danfosa>, punkt 4-również spełniony, odległość ca

0.5m), to co jeszcze można zrobić w celu poprawienia jakości (usunięcia zakłóceń) komunikacji?

Pozdrawiam ELP

Reply to
ELP
Loading thread data ...

Raczej nie co jeszcze, a co w pierwszej kolejności - dobra separacja galwaniczna np. optoizolacja. I może się okazać, że zarówno na wejściu modułu na pojeździe jak i na wyjściu modułu sterującego.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Witam Nie znam się na szynoprzewodach ale wydaje mi się,ze puszczenie RS485 bezpośrednio na niestałym (w sensie mechanicznym) połączeniu nie jest dobrym pomysłem. Tu chyba potrzeba jakichś modemów; cokolwiek to by znaczyło.

Pozdrawiam Jacek Poźniak

Reply to
jp

Separacja galwaniczna oczywiście jest i w module na wózku i w tym po drugiej stronie.

Reply to
ELP

Firma wykonująca ten szynoprzewód wiedziała, że dwie szyny będą wykorzystane do komunikacji. Faktycznie są trochę inaczej zrobione, chyba srebrzone. Sam fakt, że jest coś takiego robione, świadczy że "tak też można". Obserwowałem sygnał na oscyloskopie. Oględziny ewidentnie wskazują na zakłócenia od falownika.

Pozdrawiam.

Reply to
ELP

Poczytac dokumentacje do danego falownika , szczegolnie punkt dotyczacy montazu. Sprawdzic i ewentualnie dolozyc brakujace elementy przeciwzakloceniowe i sprawdzic prawidlowosc montazu,ekrany punkty polaczenia PE itp. Jezeli falownik ma prawdziwy certyfikat CE ,to prawidlowy montaz ,zgodnie z instrukcja powinien znacznie zredukowac zaklocenia. Nastepny krok to uodparnianie urzadzenia komunikacyjnego na zaklocenia ,ale to juz inna bajka. Pozdrawiam Karol

Reply to
MGM

Użytkownik "ELP" snipped-for-privacy@poczta.neostrada.pl> napisał w wiadomości news:op.th2lxrxzzxema2@rafal...

To sprawdź jaka jest amplituda tych zakłóceń i czy przekracza wartości dopuszczalne dla 485. Ponadto, czy dałeś terminatory na magistralę? jp

Reply to
jp

Ale nie spełniłeś punktu 3. Falownik daje duże zakłócenia na wyjściu a nie na wejściu Jeżeli założysz filtr sinusolidalny, to i przewód ekranowany nie będzie już taki ważny ( bo nie będzie zakłóceń w.cz) Moim zdaniem punkt 3 jest w tym przypadku najważniejszy. A RSa pusciłbym radiowo lub podczerwienią

Leszek

Reply to
Leszek

Rs485 przewidziany jest dla linii symetrycznej - nie chce sie tu wymadrzac bo moje podstawy teoretyczna sa racej metne ale w mojej praktyce mailem przypadek gdzie klient przygotowal polaczenie 8 metrowe na przewodzie audio i komunikacja nie poszla. Jezeli jest to jeden wozek ( a nie n wozkow na jednym szynoprzewodzie) to zamienilbym fizyczne interfejsy z 485 na linie pradowa.

Inna sprawa to sposob oprogrmowania czegos takiego - juz kiedys mowilem na tym forum - nie ma w przemysle czegos takiego jak bezbledna, niezaklucana transmisja a rola oprogramowania jest stworzenie takiej to sytuacji gdzie system bedzie dziala prawidlowo na 1 % prawidlowych pakietów.

wojtek

formatting link
CMMS Maszyna Golem OEE Produkt-Baza Wiedzy

Reply to
neuron

Albo aplikacja jest prawidlowo zaprojektowana i zaklocenia wystepuja sporadycznie - wtedy dodatkowe uklady przeciwzakluceniowe obniza je do akceptowalnej wysokosci albo uklad jest pernamenttnie zaklocany - wtedy trzeba zmienic jego idee bo stosowanie filtrow i czepianie sie znaczka ce jest tylko pudrowaniem syfa - nawet jak uzyska sie dorazna poprawe to predzej czy poniej droga wozka okaze sie dluzsza od dlugosci szynoprzewodu :>

wojtek

formatting link
CMMS Maszyna Golem OEE Produkt - Baza Wiedzy

Reply to
neuron

No - dla radia daj 100W nadajnik zeby fale ZAWSZE przebily sie przez konstrukcje matalowe a dla podczerwieni babeczke ze sciereczką zeby czyscila fotoelementy. Ludzie - my tu mowimy o ''prawdziwym'' wozku a nie kolejce PIKO

Owszem - sa specjalne szynoprzewody bedace falowodami gdzie antena jezdzi wewnatrz ale to da niemale koszty.

wojtek

formatting link
CMMS Maszyna Golem OEE Produkt-Baza Wiedzy

Reply to
neuron

Oczywiście, że terminatory są. Na obiekcie będę dopiero w poniedziałek, wtedy sprawdzę wsio oscylkiem.

Pozdrawiam.

Reply to
ELP

Właśnie problem polega na tym, że docelowo będą trzy wózki. Z tej racji odpada pętla i dlatego zastosowałem RS485.

To mniej więcej jest tak oprogramowane. Jednak występują częste sytuacje, że nie dochodzi żaden pakiet przez jakiś (zbyt długi) czas.

Pozdrawiam.

Reply to
ELP

Dokładnie :-) Z różnych powodów radiówka nie wchodzi w grę (m.in. klient sobie nie życzy), podczerwień też odpada - tor jest ostro zakręcony. Pozostają dwa szynoprzewody. Jak wcześniej pisałem pętla prądowa odpada. Docelowo mają być 3 wózki. Zastanawiałem się też nad CAN-bus`em , ale w zasadzie warstwa fizyczna jest bardzo podobna do RS485, no chyba że coś przeoczyłem (nie mam na myśli sprzętowej kontroli komunikacji - CRC, potwierdzenia ect.) Może jakiś jeszcze inny pomysł?

Pozdrawiam.

Reply to
ELP

W kolejce piko nie ma podczerwieni :-)

Rozwiązań 100% pewnych nie ma. Każde ma jakąś wadę Trzeba rozważyć które się najlepiej nada.

A babeczka ze ścierką to sprząta podłogę u mnie w firmie :-)

Natomiast czyszczeniem fotokomórek zajmuje się dwudziestu ludzi od utrzymania ruchu :-)

Leszek

Reply to
Leszek

OK

podczerwień też odpada - tor jest ostro zakręcony.

wstawiasz lusterka w kluczowych punktach i masz zasięg nawet na kilometr Np. wózki bezobsługowe w ZPC Opoczno jeżdżą same po całej hali i jeszcze nigdy się ze sobą nie zderzyły. Komunikacja w podczerwieni i bariery bezpieczeństwa też w podzczerwieni

A dlaczego nie chcesz założyć filtra silnikowego ?- wtedy z falownika wydostaje się sinus a nie prostokąt w.cz

Leszek

Reply to
Leszek

Jak pisałem wcześniej, tor jest dość mocno pokręcony, rozjazdy, ect. Poza tym przebudowa (dobudowa lusterek, itd.) torowiska to też nie jest (w istniejącej sytuacji) temat łatwy do przełknięcia. Na dzień dzisiejszy zostaje mi wykorzystanie (jak najlepiej) dwóch szynoprzewodów.

Ja wcale nie powiedziałem, że nie chcę ich zastosować. Właśnie zbieram dokadne informacje (nie byłem wykonawcą wszystkiego) nt. użytego tam falownika. Podobno jest to wersja z wbudowanymi filtrami. Pytanie jakimi - wejściowymi, czy wyjściowym

Pozdrawiam i dziękuję za odzew :-)

Reply to
ELP

Użytkownik "neuron" snipped-for-privacy@neuron.com.pl> napisał w wiadomości news:ehv0ka$e41$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

(...)

Ciekawe jak w takiej sytuacji poradzilaby sobie ASi. Tam dopuszczalne sa "pasywne" odgalezienia i inne wynalzaki niedopuszczalne w zadnej (OIDP) innej stosowanje powszechnie sieci przemyslowej.

Autor watku pisal ze siec jest terminowana. Tzn. na poczatku i koncu szynoprzeowdu czy tylko na poczatku i na wozku? To raczej spora roznica:)

Z wlasnych doswiadczen to autorowi polecalbym jednak modemy lub coraz czesciej uzywane WiFi. Pomysl z ASi tez moglby wypalic. Stosowanie klasycznej sieci ma jeszcze te wade, ze robienie sieci o zmiennej w czasie pracy ilosci stacji (np wozek na stacji naprawczej) nie dla kazdego standardu jest dopuszcalne lub latwe (to przy zalozeniu ze to 485 to np. profibus).

Pozdrawiam, Szymon

Reply to
Szymon

Z wejściowymi. Wyjściowe filtry sinusoidalne mocno by podniosły cenę falownika, miedź trochę kosztuje - i stosuje się tylko w przypadkach uzasadnionych Najlepiej wypożycz filtr i jak nie bedzie efektu to go oddasz

Leszek

Reply to
Leszek

Przypadek z życia: Pewna firma wykonala cuś takiego: Kablem wielożyłowym zwijanym na bębnie (również wózek samojezdny) puszczono ASi oraz zasilanie do wózka. Na wózku parę styczników i falownik ca. 4kW. Długość kabla w linii prostej coś ok. 25-30m. Kabel zwykły, wielożyłowy bez ekranowanych osobno przewodów. Jak wózek wyjedzie na najbardziej oddaloną pozycję (kabel rozwinięty prawie całkowicie) to komunikacja ASi jest OK. Jak zjedzie do pozycji wyjściowej (cały kabel zwinięty na bębnie) to ASi zaczyna głupieć. Jakikolwiek ruch wózkiem (uruchomienie falownika) powoduje błędy komunikacji. Coś jakby "trafko" dawało znać o sobie :-) Wniosek: ASi nie jest odporne na wszystko, je też można "zarżnąć" :-)

Prawie to samo, a wiem, że "prawie" robi wielką różnicę" :-) Oczywiście terminatory są na początku i na końcu szynoprzewodu.

Jestem zainteresowany pomysłem. Co mógłbyś polecić bioroąc pod uwagę, że te moduły muszą być autonomiczne (nie ASi do S5, S7, ect.). Ja muszę podpiąć do nich swoje urządzenie. Jaki modem, jakie ASi byś polecił? Jak wcześniej pisałem żadna radiówka nie wchodzi w grę. Tylko dwa szynoprzewody plus trzeci-PE.

Pozdrawiam.

Reply to
ELP

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.