matryca CCD, mam od razu zapomniec?

Powitanko,

Cel czysto poznawczy. Ze zlomowanych aparatow da sie wydlubac matryce CCD. Chcialbym sie czyms takim pobawic. Glownie odpowiedzic sobie na pytanie, czemu kamery super szybkie sa tak super drogie;-) Ale tez ciekaw jestem, czemu pojscie w druga strone, czyli ekstremalnie dlugie czasy naswietlania wymagaja dlugiego zarabiania pieniedzy. Raczej CCD niz CMOS z pewnych wzgledow uzytecznych, ale jakies info na temat CMOSowych matryc by sie przydalo. Poza ogolnymi opisami typu Wikipedia, nie znalazlem nic bardziej szczegolowego. Opisow kosci przylegajacych do tych przetwornikow prozno szukac. Jest tylko opis przerobki nie produkowanej juz kamerki internetowej o zalosnej rozdzielczosci do celow astro-foto amatorskiej. O zainteresowaniu sie tematem mam od razu zapomniec, czy da sie jakos magicznie podlaczyc do sterowania/odczytu takiej matrycy?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak
Loading thread data ...

W dniu 2015-01-03 o 18:44, Pawel O'Pajak pisze:

obecnie męczę kamerę OV5640, w datasheecie jest opis SoC'a, który tam siedzi. czy da się go dostać osobno - nie wiem.

@
Reply to
Artur Miller

użytkownik Pawel O'Pajak napisał:

Takie matryce montuje tylko producent, z patentow (10h szukania) moze wyluskasz algorytm i nic wiecej. To para przetwornik-procesor.

Z drugiej jednak strony ludzie pisza o dostepnym alternatywnym sofcie do canona.

formatting link

Albo astro z naciskiem na ognisowa, albo foto z naciskiem na wielkosc piksela dajacego maly szum:)

formatting link

Reply to
szklanynocnik

Dnia Sat, 03 Jan 2015 18:44:23 +0100, Pawel O'Pajak napisał(a):

Spróbuj nawiązać kontakt z Grzegorzem Kasprowiczem, który kiedyś tutaj zaglądał - realizował on w trakcie studiów projekt związany z astrofotografią i normalnie zakupioną gołą matrycą CCD. Punkt zaczepienia masz tutaj:

formatting link

Reply to
badworm

Powitanko,

Dzieki za odzew. Jeden ze slajdow pokazuje, jakby dane z CCD trafialy bezposrednio do RAMu, czy innego FIFO. Trzeba bedzie pomacac kontroler jakims analizatorem. Mialem nadzieje, ze przyspieszenie odczytu to np. prosta wymiana kwarca/czy inne zwiekszenie f taktowania. Ale nie ma latwo:-( Natomiast pierwszy link nie za bardzo chce dzialac, najpierw laczy sie wieki, a potem "bad request", ale bede try;-)

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Szukaj raczej po datasheetach kontrolerów, tam prędzej znajdziesz. Kiedyś widziałem datasheet do jakiegoś SoC-a z webkamerki, w którym była opisana również matryca. Było też opisane, jaki postprocessing ten SoC robi.

Coś wyskakuje też po wpisaniu w Google ccd image sensor datasheet...

Reply to
Gof

Dnia Sun, 04 Jan 2015 16:45:32 +0100, Pawel O'Pajak napisał(a):

Spróbuj może przez ten adres:

formatting link

Reply to
badworm

O ile wiem ten soft nic nie robi niskopoziomowo. Po prostu znaleziono entry points wieszkości funkcjiworyginalnym sofcie i napisano na nowo część graficzną i sterującą.

Reply to
Sebastian Biały

Potwierdzam. To tylko taka nakładka, jakby dodatkowe menu z nowymi funkcjami. Testowałem na kilku aparatach. Jest np. możliwość wydłużenia czasu naświetlania scen nocnych, robienie zdjęcia po wykryciu ruchu (wbrew pozorom można nawet złapać piorun), obsługa skryptów (np. zrób zdjęcie, odczekaj 3s, zrób następne z lampą, odczekaj... itd.). Jest też możliwość zapisu zdjęcia w formacie raw w aparatach, które nie mają tego fabrycznie.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.