Złącze "Type 2" do ładowania samochodu...

Mam pytanie do specjalistów od ładowania samochodów elektrycznych. Skoro złącze "Type 2" jest złączem posiadającym na stykach 230/400V to do czego służy urządzenie na kablu do ładowania pomiędzy wtyczką

230V a wtykiem do auta? Ogranicza moc ładowania? Nie ma żadnych przycisków wyboru mocy ładowania, tylko dioda sygnalizująca stan zasilanie/ładowanie. Co by się stało podłączając bezpośrednio Type 2 do gniazda 3f? Auto nie ma w środku kontrolera ładowania i musi mieć "pośrednika"??
Reply to
Marek
Loading thread data ...

W dniu .12.2022 o 14:45 Marek snipped-for-privacy@fakeemail.com pisze:

Ładowarka AC jest w aucie. To "pudełko" przestaje podawać napięcie gdy np. otworzę drzwi. Ono jest po to aby nie było napięcia na wtyczce gdy auto o nie nie poprosi

- ładowanie wg harmonogramu z auta, apki itp. No i wersji "wyższej" steruje mocą - ogranicza prąd.

Tutaj masz przykład aplikacji:

formatting link
TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

No brzmi to sensownie, ale przecież mamy już opracowane bezpieczne wtyki i gniazda 230/400V które można podłączać pod napięciem, więc właściwe po co wymyślanie koła od nowa i to z pewnym regresem technologicznym? Wtyk można było zaprojektować by był tak samo bezpieczny jak gniazdo "siłowe" (uniemożliwienie włożenia paluchów). Jedyne co było potrzebne to pasywne przejściówki (w formie przedłużaczy) między standardami wtyków w danych krajach.

Te funkcje spokojnie mógłby realizować układ ładowarki w aucie. Nie widzę potrzeby wynoszenia tego do zewnętrznego urządzenia skoro na gnieździe ładowania auta i tak jest 230/400V.

Reply to
Marek

Moge sie mylic, ale jakies z tych pudełek zawiera:

-sygnalizacje mocy ładowania,

-uklady włączające napiecie dopiero po podłaczeniu auta i negocjacji

-oraz alternatywnie - ładowanie DC

formatting link

Bez tego ... pewnie jakas mala moc, 16A na fazę?

J.

Reply to
J.F

tylko że samochód nie wie ile można "pociągnąć". To jest uwarunkowane twoim przyłączem energetycznym, kablem itp o czym samochód nie ma pojęcia. Dodatkowo, nie możnaby sterować zewnętrznie mocą ładowania (np w systemach połączonych z fotowoltaniką, kiedy chcesz ładować mocą nie większą niż dostarczaną przez panele.

Sama ładowarka nie ogranicza mocy ładowania bezpośrednio bo było by to zbyt skomplikowane. Ładowarka wysyła PWM do samochodu, który ustala prąd ładowania. Jeszcze chyba pełni jakieś funkcje ochrone związane z uzemieniem itp.

c.

Reply to
Cezar

Mniej - zwykłe gniazdko to 10A. 16A wymaga gniazda wzmocnionego.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jeszcze dodatkowo w samym złączu jest rezystor, który określa prąd, który można "wyciągnąć" z samochodu. Nie wiem czy wszystkie samochody ale niektóre umożliwiają używanie go jako źródła AC

Reply to
Cezar

Moze nie maja ochoty miec problemow jak dziecko srubokret wlozy, albo sprawdzają przebicia - auto z natury nieuziemione.

Ale przydalaby sie w samochodzie funkcja "naladuj sie do godziny 6". Tak, zeby samodzielnie ograniczyl moc ladowania, i nie przeciązyl trafa blokowego/osiedlowego.

Bo jak wszystkie samochody sie o 22:00 wlączą na pełną moc, to siec tego nie wytrzyma :-)

J.

Reply to
J.F

Skoro ma do 6 się naładować (czyt. zdąrzyć naładować do pełna) to wystartować musi na pełnej ... więc też wystąpi efekt, że wszyscy o

22:00 zaczynają z dużą mocą. W harmonogramie elektryków natomiast jest opcja "ładuj do pełna", czyli mimo zakresu godzin 22->6 ignoruj wyłączenie o 6 i kontynuuj do pełna.
Reply to
Marek

Nie - nie musisz miec w pelni rozladowanej baterii.

Przejechales powiedzmy 50km, potrzeba Ci ok 10kWh, i teraz fajnie by bylo, jakby samochod bral tylko 1.5kW, bo ma czas od

22 do 6 ..

Jak siec slaba, to moze nie starczyc czasu :-)

J.

Reply to
J.F

samochód może płynnie regulować pobieraną moc (do maksymalnej mocy ustawionej i dozwolonej przez EVSE).

Reply to
Cezar

A który daje taką możliwość użytkownikowi (wybór krzywej albo wręcz określenie tej krzywej)?

Reply to
Marek

W dniu .12.2022 o 09:58 J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> pisze:

W autach są zazwyczaj ładowarki AC o mocach 7,4 11 lub 22kW. Przy 3 fazach i 16A na fazę masz 11kW AC - ładowanie w tempie około 70km/h.

Jak jadę do Teściów - a tam kostka z lat 70'tych i słabe przyłącze (za licznikiem 3x20A) to sobie ustawiam w "pudełku" max 12A i nie ma ryzyka, że coś przeciążę.

Jak jestem w dzień w domu i mam ładować auto to ustawiam sobie na "pudełku" max 6A - wtedy zużywam na bieżąco własną produkcję z PV i praktycznie nic nie dobieram z sieci.

Bardziej awansowane "pudełka" mogą ładować auto np. tylko wtedy gdy w domu jest nadwyżka produkcji z PV.

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

Moze, tylko na razie chyba zaden nie ma takiej funkcji.

Wiec poczeka do 22:00, wezmie maksymalną moc, np 22kW ... i spali sie bezpiecznik wiekszego obszaru, bo wspolczynniki jednoczesnosci niskie.

Tzn od jednego samochodu sie nie spali, ale jak bedzie ich w sasiedztwie wiecej, to przeciazenie grozi.

J.

Reply to
J.F

A tak BTW, inne złącze o nazwie chademo jest dwukierunkowe, czyli można pobierać z auta energię. Są auta z systemem V2H (Vehicle to Home np. Mitsubishi Outlander lub Eclipse Cross), które mogą działać jako generator domowy (mają 70kW generator napędzany silnikiem) +

13kWh bufor w postaci baterii. Ktoś z Was używa auta jako awaryjne zasilanie domu lub bufor do PV jak na poniższym filmie?

formatting link

Reply to
Marek

W dniu .12.2022 o 19:47 Marek snipped-for-privacy@fakeemail.com pisze:

V2H i V2V to chyba na razie tylko USA. Jakaś jedna firma robi do tego dwukierunkowe ładowarki. Jeszcze sporo czasu minie zanim to trafi do PL.

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

ale V2L to chyba wiele samochodów wspomaga. Na pewno Kia, Hyundai i MG. Wystarczy prosty kabel V2L. Można tam pociągnąć do 2-3kW

c.

Reply to
Cezar

W dniu .12.2022 o 11:26 Cezar snipped-for-privacy@tlen.pl.invalid> pisze:

To jest insza inszość - na pokładzie jest jednofazowa przetwornica o mocy jak piszesz 2-3kW. V2H to 3 fazy i dużo większe moce - przetwornica DC>AC jest w zewnętrznej stacji ładowania.

Tak czy siak na razie to całe V2G jest słabe - jak już jest to jest mocno ograniczone ilością cykli. Raczej służy do awaryjnego zasilania, do pełnoprawnego magazyn energii jeszcze daleko.

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.