Zasilacz bez obciążenia

Dlaczego nie powinno się włączać zasilacza (pecetowego) bez obciążenia? To ma związek z prądem stałym czy do np. agregatu też się to odnosi? Alternator w aucie, to tak na chłopski rozum zasilacz jak do peceta czyli bez baterii na klemach, nie powinienem uruchamiać silnika?

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

Mateusz Bogusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Stare zasilacze AT po prostu nie wstawały bez obciążenia. ATX działa i bez.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

no ale czy z technicznego punktu widzenia, na wyjściach zasilacza są jakies oporniki?

Reply to
denat 'POPIS/EU

W dniu 2018-05-11 o 22:09, Mateusz Bogusz pisze:

Urban legend. Zasilacz bez obciążenia może nie wstać, ale nic mu się nie stanie. A jakby się stało, to wyrzucić na śmietnik, bo strach taką lichotę podłączać do drogiego komputera.

Zasilacz ATX będący przetwornicą impulsową nijak się ma do alternatora z prostownikiem, będącym dość liniowym urządzeniem. Bez znajomości charakterystyki prądowo-napięciowej alternatora trudno powiedzieć, co może się stać po uruchomieniu bez obciążenia akumulatorem. Może np. napięcie podskoczyć np. do 30V i popalić żarówki i elektronikę.

Reply to
SnCu

W dniu 2018-05-12 o 03:09, SnCu pisze:

Kiedyś w starej hondzie obluzowała mi się klema minusowa. Nie wiem czym to było spowodowane, ale silnik sam się wtedy rozkręcał do 3-4tys obrotów.

Reply to
kwaczy

Użytkownik "kwaczy" <mr snipped-for-privacy@beztego.o.pl> napisał w wiadomości news:5af9387f$0$31373$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... ...

Yyy... problem z napięciem, albo jakimś pikiem, elektron ika dostała fałszywy sygnał i poszło? Mam nadzieję, że nie zrobiło tego:

formatting link

Reply to
HF5BS

W dniu 2018-05-14 o 10:35, HF5BS pisze:

Reply to
kwaczy

Dnia Fri, 11 May 2018 22:09:25 +0200, Mateusz Bogusz napisał(a):

Pierwsze słyszę. Współczesne ATX mają wbudowane niewielkie obciążenie początkowe i startują z powodzeniem bez obciążenia roboczego.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2018-05-14 o 10:35, HF5BS pisze:

Możliwe że poluzowanie klemy spowodowało przesunięcie punktu referencyjnego masy, więc wszystkie odczyty jednoprzewodowych czujników poleciały w kosmos, stąd głupawka komputera.

Reply to
SnCu

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.