Zamiast mikrokontrolera - ciekawostka

"Zrobiłem sobie komputer", mówili...

formatting link

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

W dniu 2017-05-07 o 13:55, Adam Wysocki pisze:

Komputer to może za dużo powiedziane, ale możliwość zmiany funkcjonalności niewątpliwie jest. Kiedyś, dawno temu, jak jeszcze programatory i przystawki do nich były drogie, zrobiłem podobną konstrukcję. Mieliśmy programator do epromów, a kasy na przystawkę do uC nie było. Jako alternatywa dla układu zbudowanego na TTL/CMOS było o tyle fajnie że można było zmienić funkcjonalność (była tak potrzeba).

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

O ile pamiętam w którymś ze starszych numerów EP był opis znacznie bardziej wypasionego, ale jednak 1-bitowego cpu. 1-bitowośc w tym przypadko oznaczała że miał tylko 2 instrukcje.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu niedziela, 7 maja 2017 13:55:20 UTC+2 użytkownik Adam Wysocki napisał:

To nie komputer a raczej dekoder. Bo różne rodzaje stanów na wejsciu mapowane są na stany na wyjsciu. Ostatnio u bena eatera na youtube widzialem jak zrobil dekoder dla wyswietlacza segmentowego. Najpierw na bramkach a potem na eepromie.

Tu to wyglada podobnie więc komputerem bym tego nie nazwał...

Reply to
sczygiel

W dniu 2017-05-08 o 09:18, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

To zdaje się nazywa "maszyna stanów". Tak mi się przynajmniej kojarzy z literatury. Pierwszy "podejrzany" to Pieńkos/Turczyński. Jeszcze hasło "automat skończony" i parę innych. Dekoder na pewno nie, bo dekoder to układ kombinacyjny, a tu mamy zdecydowanie do czynienia z układem sekwencyjnym.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Użytkownik "Dariusz Dorochowicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:59101f33$0$645$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2017-05-08 o 09:18, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Tak by to nalezalo sklasyfikowac.

Aczkolwiek ... na ile rozumiem opis - komputer/procesor tez to przypomina, program jest ... ha, ha - kod zrodlowy poprosze :-)

J.

Reply to
J.F.

Ale to układ sekwencyjny - stany wyjścia zależą nie tylko od bieżących, ale od poprzednich stanów wejścia.

To nic trudnego - nawet w datasheecie 4543 jest schemat, dałoby się go uprościć gdyby zrezygnować z wejścia latch i phase. Na eepromie jeszcze prościej.

Pytanie gdzie kończy się układ sekwencyjny, a zaczyna komputer :)

Reply to
Adam Wysocki

Dałoby się (lub zostało to zrobione) napisać trywialny assembler :)

Reply to
Adam Wysocki

Ah, no tak. Teraz rozumiem calosc.

:)

Reply to
sczygiel

W dniu 2017-05-08 o 11:18, J.F. pisze:

Raczej obrzyn ALU. A sam "program" to z grafu stanów robisz. Upierdliwe, ale daje się, o ile nie masz zbyt wielu stanów i wejść, zrobić to na kartce A4.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

....

Klasyka to '47 i okolice :)

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.