Wzrost napięcia przy obciążeniu

Witam,

W pewnym mieszkaniu daje się zaobserwować wyraźne zwiększenie jasności świecenia żarówek w momencie włączenia dodatkowych odbiorników prądu, np. lodówki, żelazka, nawet innych żarówek. Zazwyczaj (to jest we wszystkich innych miejscach) obserwuję sytuację zupełnie odwrotną - włączenie silnego odbiornika prądu powoduje spadek napięcia na lokalnej instalacji i słabsze świecenie żarówek.

Pytanie brzmi - czym jest spowodowane to zachowanie? Jakiś bardziej skomplikowany od bezpiecznika element instalacji elektrycznej, o którym nigdy nie słyszałem?

Dodam, że jest to dość staro wyglądający hotel pracowniczy (4 piętra).

Reply to
nomail
Loading thread data ...

Wydaje mi się że coś jest pokaszanione z zerem Najprawdopodobniej całkiem go nie ma Prawdopodobnie jak włączasz dodatkowe obciążenie to włączasz je na innej fazie

Myślę że to wszystko pracuje na zasadzie obciążenia międzyfazowaego a nie fazowego. Praktycznie widziałem takie rozwiązanie jak upaliło mi się zero w domu :) Efekty są porażające Spalona centrala telefoniczna miejska włączasz kuchenkę dzwoni telefon (mam centralkę wewnętrzną)

Tu rozkłada się to na cały budynek i widzisz drobne zmiany w jasności Jakby wszyscy w hotelu wyłaczyli wszystko to światła by nie było

Tak se myślę

(Tajemniczych tajnych elementów podwyższających napięcie raczej nie ma0

Użytkownik snipped-for-privacy@dot.com napisał w wiadomości news:ecdct9$7f9$ snipped-for-privacy@achot.icm.edu.pl...

Reply to
Zenek Jaroszynski

Słabe zero. Instalacja wymaga przeglądu i zapewne remontu. Jak to zero całkiem się upali (co zapewne zdarzy się tej lub przyszłej zimy) to wiele odbiorników zostanie potraktowane napięciem międzyfazowym. Niektóre przetrzymają, inne nie. Zgłoś administracji - dla swojego bezpieczeństwa powinni to sprawdzić (może później właściciel może być ciągany po sądach). Swoje urządzenia możesz chronić podłączając zero gniazdka do kaloryfera (stary budynek to instalacja grzewcza metalowa i brak różnicówki).

Reply to
Bogdan Gutknecht

Bogdan Gutknecht napisał(a): [CIACH]

A czy przypadkiem przez ten drut i kaloryfer nie popłynie suma prądów z całego budynku (w razie awarii oczywiście) ?

Reply to
Irek_K

Użytkownik "Irek_K" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:ecfr8j$feh$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Lepiej żeby próbowała płynąć przez telewizor, komputer i parę innych rzeczy. O to chodzi, żeby prąd w czasie awarii popłynął przez to połączenie. Można zresztą usunąć oryginalne zero i wziąć jedynie kaloryferowe. Wówczas nic nie popłynie. Oczywiście to co piszę jest tylko czysto teoretycznym rozważaniem i nie zachęcam nikogo do robienia takich rzeczy w rzeczywistości.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Witam

Więc pewnie i instalacja elektryczna może być aluminiowa. Identyczny objaw z jakim się zetknąłem polegał na częściowym wytopieniu się głównego przyłącza prądu do mieszkania. Oczywiście główny pion instalacji na klatce schodowej także był z aluminium, do którego poprowadzono alumuniowe podłączenie mieszkania. Na klatce w ww. skrzynce z głównymi bezpiecznikami, ale tuż przed nimi, na tym połączeniu widać było, szczególnie w nocy małą pomarańczową poświatę, oczywiście izolacja przewodów w okolicy tego feralnego połączenia była dość mocno nadtopiona, ale akurat do takiej zewnętrznej skrzynki rzadko się zagląda. Elektrycy wymienili około 30cm odcinek głównego pionu i kawałek przyłącza do mieszkania i dziwne wachnięcia napięcia ustały. Z poważaniem Paweł Halama

Reply to
Pawel Halama

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.