Wyświetlacze lampowe cd... :-)

Wyczaiłem już jakie to są lampy (te wskaźnikowe) wydłubałem jedną i jest na niej napisane: LC-531 a opis jej znalazłem na stronie:

formatting link
mam ich około 20 sztuk :-) Pisze tam jednak, że napięcie anodowe to 180V i prąd 3,5 mA. Mam w związku z tym pytanie:

1) Jak najprościej stabilizować takie napięcie - czy wystarczy z ~230, gretz, kondzior np 47uF 400V co da ok 325V i potem dzielnik na dwóch oporach odpowiedniej mocy do masy tak je dobierając, aby napięcie wynosiło 180V? Choć ten dzielnik STRASZNIE mi się nie podoba, ale nie znam stabilizatorów na takie napięcia... może ktoś podpowie...?

2) Zakładając, że już mam owe 180V na anodzie (nie może być większe?) przez opornik Rx to: jakie napięcie będzie na katodach? Czy - zakładając że zdobędę 47141 - mogę go podłączyć bezpośrednio? Dzięki M.Dz. wygrzebałem coś na temat 60V " Vo(off) Off-state output voltage for input counts 0 - 9"... Jak policzyć Rx (nie znam się niestety na lampach...)?

3) Jeżeli nie zdobędę 74141 to zostają mi tranzystorki... z pewnych względów niestety odpada multipleksowanie a będzie 10 cyfr.... to jest albo 10 wspomnianych scalaków albo 100 tranzystorków i 200 oporników... może ktoś mi podpowiedzieć jakiś typ popularnego tranzystorka (najlepiej SMD), który "zdzierży" takie napięcie? (właśnie jakie tam będzie na katodzie napięcie?)

I ostatnie pytanie - w oryginale z którego to wyjmuję są tranzystorki BFP 519 VI a na płytkach jest napisane "ZABRZE" - nie wiem co to był za przyrząd, ale są tam oprniki między (chyba) zasilaniem a każdą katodą o wartości 33 kom, wie ktoś po co?

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Użytkownik "Bruno Wątpliwy" <

na niej

przez opornik

Vo(off) Off-state

względów niestety

(właśnie

519 VI a na

tam oprniki

witam

ja zrobilem to tak ze mam okolo 200V bez stabilizacji , tylko mostek dalem i dziala ok. co do tranzystorkow to zapodalem SMBTA42 i SMBTA92 obudowa SOT-23 napiecie maksymalne 300V 0,5A wiec sobie daja rade , mam zegar na 6 lampach z multipleksowaniem i chodzi spoko.

pozdrawiam Mariusz K.

Reply to
Mariusz K.

Jaką masz częstotliwość multipleksowania?

Reply to
invalid unparseable

Zależy czym to będziesz sterował - może być wyższe napięcie, resztę stracisz na opornikach/oporniku szeregowym, dzielnik może być zbędny.

przez opornik

W stanie świecenia pewnie około 70..80V.

Czy - zakładając że zdobędę 47141 - mogę go

Zajrzyj do aplikacji tego układu - po drodze musisz mieć opornik, neonówka bez opornika zapali ci się tylko raz, za to bardzo jasno ;(

Rx=(Uzas-Uon-Ukey)/Ion

519 VI a na

tam oprniki

Dla ograniczenia prądu. Co do kluczy tranzystorowych to było to czasem rozwiązywane w sposób następujący: Anoda +140V, katoda przez oporek (kilkaset kohm) do +60V. W tych warunkach lampa nie świeciła (U=80V), dla zapalenia lampy katoda łączona była z masą przez oporek rzędu kilkudziesięciu kohm (ten oporek może też być po stronie anody, wtedy wystarczy jeden/lampę) i klucz tranzystorowy. Na tak włączonym kluczu napięcie nigdy nie przekraczało 60V.

Reply to
Jd.

Właśnie w aplikacji jest, że bezpośrednio... tylko opór na anodzie...

No ale skąd teraz +60V? Ale pewnie to już można pociągnąć z dzielnika oporów... chyba prąd nie popłynie tam zbyt duży biorąc pod uwagę te kilkaset kilo...?

Dzięki.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Wed, 22 Oct 2003 08:20:29 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja Bruno Wątpliwy <rambler snipped-for-privacy@pop.alpha.net.pl> nadała:

Stabilizacja nie jest potrzebna. Zobacz, jeszcze, czy te 180V to jest napięcia zapłonu czy napięcie pracy (może być i połowę niższe od napięcia zapłonu)

Na katodach musi być o napięcie pracy mniej niż na anodach :). Typowo jest to 0V (zwarte do masy kluczem, np. tranzystorem). Tu świeci prąd, a neonówka zachowuje się jak żródło napięciowe (tak samo jak dioda LED, tyle, że napięcie wyższe), czyli zachowuje napięcie stałe niezależnie od prądu. Musisz ograniczyć prąd odpowiednim opornikiem do tych 3.5mA (uwzględniając napięcie pracy a nie zapłonu!!!), a napięcie zasilające może być dowolnie wysokie (ile wytrzyma klucz).

Są jakieś SMDowe wersje MPSA42 (300V) i MPSA44 (400V), do kupienia na Wolumenie, oznaczenia mają dziwne i zmienne w zależności od producenta.

Reply to
Tomasz Szcześniak

Użytkownik "Tomasz Szcześniak" snipped-for-privacy@pay.com.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@tomek.dom

Dopuszczalne napięcie tranzystorów wyjściowych (U_CEmax) w 74141 wcale nie było takie wysokie - tylko 55V a dodatkowo ograniczały je wysokonapięciowe diody zenera między każdym z wyjść a masą. (Wg. "Projektowanie układów z TTL obwodami scalonymi" W.D.Anderson i in., Ośrodek Informacji o Energii Jądrowej, W-wa 1973). W każdym razie tyle wystarczyło, żeby wygasić wyładowanie w lampie i praktycznie przeprowadzić ją w stan rozwarcia. Prawdziwe wyjaśnienie będzie pewnie bardziej złożone, jednak układ działał w praktyce.

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Marek Dzwonnik" snipped-for-privacy@message.pl napisał w wiadomości news:3f970c11$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl

Ściślej te diody mają gwarantowane Uz=60V min. To znaczy, że można kluczować napięcie na katodach lamp w zakresie 0 / 60V a tyle wystarczy do zapalenia/wygaszenia.

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Marek Dzwonnik" snipped-for-privacy@message.pl napisał w wiadomości news:3f970fd5$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl

formatting link

Reply to
Marek Dzwonnik

Użytkownik "Bruno Wątpliwy" <rambler snipped-for-privacy@pop.alpha.net.pl> napisał w wiadomości news:bn5goh$69d$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

ok 600hz

Reply to
Mariusz K.

Bo naraz tylko jeden element sie swieci, to i opornik moze byc wspolny. Ale musi byc w tej anodzie.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Thu, 23 Oct 2003 01:00:33 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja Marek Dzwonnik snipped-for-privacy@message.pl nadała:

Wystarczy, że to napięcie jest większe od Uz - Up, gdzie Uz to napięcie zasilania, a Up - napięcie na segmencie w czasie pracy.

Reply to
Tomasz Szcześniak

To ja się podepnę pod wątek z pytaniem:

Jak sprawdzić nie inwestując w przetwornice czy nixie działają? Z sieci przez mostek i na odpowiedni dzielnik napięciowy, a potem przez rezytor do anody? Powinno wyjść koło 180V, czy takim napieciem mogę sprawdzic czy w lampie palą się wszytkie cyfry?

Reply to
Dawid Talarczyk

Dodaj jeszcze jakiś elektrolit, inaczej dostaniesz wyprostowaną sinusoidę, o wartości maksymalnej większej niż trzeba.

Sprawdź lampy pod takim napięciem, jakie będziesz miał w przewidywanym układzie. Zwłaszcza używane mogą się zapalać przy wyższych napięciach, przy nominalnym się nie zaświecą.

Reply to
Jd.

Dnia Fri, 24 Oct 2003 02:48:28 +0200 na fali pl.misc.elektronika stacja Dawid Talarczyk snipped-for-privacy@o2.pl nadała:

Tak, z tym, że sprawdzaj każdą cyfrę oddzielnie, bo inaczej ich nie rozróżnisz. A, i lepiej w szereg z NIXIE wstawić diodę, żeby polaryzacja lampy była poprawna (elektroda wspólna do plusa, cyfra do minusa). Bez tego lampa może się zepsuć (anoda tej lampy może być dość mała, co może spowodować jej przegrzanie). Jak tylko na chwilę będziesz włączał to się nic niestanie i bez diody. A napięcie NIXIE w czasie pracy to raczej ok

90V.
Reply to
Tomasz Szcześniak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.