waga elektroniczna

potrzebuję wage elektroniczną a właściwie sam czujnik do wagi + opis jak mierzyć :-). musi ważyć do 10-15kg z dokładnością 10g. czy ktoś widział coś takiego???

Reply to
Przemek Kuchta
Loading thread data ...

Przemek Kuchta:

widziałem. Poszukaj googlem pod load cell. Jak jednak chcesz tanio, to polecam zakup wagi i wymontowanie czujnika. Takie jest niestety życie, uciążliwe, drogie i zawsze kończy się śmiertelnie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Czesc. Typowe tensometry maja rozdzielczosc 3000 dzialek, a wiec dokladnosc jaka uzyskasz dla 15 kg, to 5g, czyli wielkosc zadawalajaca. Natomiast samo przetworzenie analogowej informacji z tensometru na wynik, czyli mase wazonej rzeczy jest dosc skomplikowane (stabilnosc przetwornika, zaklocenia itp) i wedlug mnie nie ma sensu sie w to bawic - lepiej kupic gotowa wage. A gdyby w gre wchodzila jeszcze koniecznosc legalizacji wagi przez Urzad Miar, to juz chyba jestes bez szans. teedd

Reply to
teedd

masz może jakieś szczegółowe informacje na temat czujników tensometrycznych? przeglądałem troche to co jest w necie ale jest to pisane bardzo lakonicznie, bez żadnych szczegółów umożliwiających wykananie elektroniki do danego typu czujnika.

Legalizowac wagi na pewno nie będę.

najważniejsze jest by waga ta umożliwiła zsumowanie tego co na nią bedzie po kolei kładzione

Reply to
Przemek Kuchta

Czujnik potraktuj jako układ mostkowy-rezystancyjny (jako analogia przychodzi mi na myśl czujnik Halla). Do jednej przekątnej mostka przykładasz napięcie wzorcowe, a tensometr na drugiej przekątnej wygeneruje Ci napięcie proporcjonalne do wielkości przyłożonej siły, napięcia wzorcowego oraz stałej charakterystycznej dla czujnika. Przykładowo z napięcia wzorcowego 5V i stałej czujnika na poziomie 2mV/V dostaniesz przy pełnym obciążeniu napięcie różnocowe o wartości 10mV. To napięcie trzeba zmierzyć i to dokładnie - w końcu chcesz mieć dokładności na poziomie promila.

Musisz pamiętać jeszcze, że nie osiągniesz dowolnej dokładności - czujniki mają swoje ograniczenia, podobnie jak nie uda Ci się przyłożyć dowolnie dużego napięcia wzorcowego bez uszkodzenia czujnika. Zazwyczaj ograniczenie jest na poziomie 15V, ale zalecane już tylko max 10V. To samo dotyczy przeciążalności. Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowego tensometru, to pamiętaj, że można go _przeciągnąć_ co równoznaczne jest z jego uszkodzeniem. Typowo można bezpiecznie przyłożyć powiedzmy ze 2x wiekszą siłę niż wynosi zakres pomiarowy czujnika. Traktuj jednak te dane jako szacunkowe, wraz z zakupem czujnika powinieneś dostac wszystkie jego parametry!!!

Tak jeszcze na zakończenie - w Twoim przypadku i przy czujniku jaki podałem czeka Cię mierzenie napięcia z dokładnoscią 6-10uV, przerażony? ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Taki _Ultra Low Offset_ to tylko zaszkodzić może ;-))

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Pewnie jeszcze nie. To teraz spojrz na parametry wzmacniaczy pod tytulem "dryft temperaturowy napiecia offsetu" :-)

Kiedys sie bawilem polmostkiem ... zapewnienie jednakowej temperatury pozostalych dwoch rezystorow to tez wyzwanie :-)

J.

Reply to
J.F.

Tia...do tego jeszcze długoterminowy i robi się jeszcze zabawniej ;-)

Mnie zniechęciło szukanie odpowiednich podzespołów. Wyszło mi ze i tak nie zrobię lepiej niż zrobili to w Analogu (816-ka), więc nawet nie próbowałem składać czegoś z _primitywów_ i wyglada na to, że była to dobra decyzja. Bardzo ładnie robi się na nim część pomiarową. Gdybyś kiedyś szukał czegoś dokładnego i niekoniecznie super szybkiego to polecam tą serię.

Miłego dnia. __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

napięcia o tak małej amplitudzie mnie nie przerażają, bo pracuję z czyjnikami termoparowymi :) dzięki wszytskim za rady, chyba i tak taniej wyjdzie zakup nowej.

Reply to
Przemek Kuchta

nadaje sie do tego OPA335

Reply to
Przemek Kuchta

Niezła kostka, ciekawe w jakiej cenie i kto tym w PL handluje...

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.