urzadzenie na 12V a zasilanie go 13,8V

witam,

moze ktos bedzie mial w tym jakies doswiadczenie, mam zasilacz buforowy ( APS30 Satel'a) i chcialem nim zasilic router bezprzewodowy WRT54G ktory ma w datasheet "Power External, 12V DC,

1.0A"

jednak na wyjsciu buforowego jest wiadomo 13,8V, moglbym rozebrac moj router i zobaczyc co tam za elementy sa i czy wytrzymaja 13,8V ale stracilbym gwarnacje

wiec pytanko, podlaczyc czy nie podlaczyc routerka pod 13,8V ????

Tomek

Reply to
tomm
Loading thread data ...

Na moje wyczucie - podłączaj. Urządzenia projektuje się z sporymi zapasami, a w przypadku rutera, po którym wręcz należy się spodziewać że będzie montowany w różnych podejrzanych zakamarach i zasilany z aku albo i czegoś gorszego, tolerancja powinna być szczególnie wysoka. A dla spokoju zobacz do zasilacza, może jest tam peerek którym nieco zmniejszysz to napięcie. Można też ruter zasilić przez stabilizator scalony (choć zapas stabilizacyjny będzie za chudy i przy sieci w dolnych stanach napiecia wyjdzie on ze stabilizacji), albo przez diody szeregowe, typowe 1N4001, dwie wystarczą.

Reply to
Jacek Maciejewski

To jest zasilacz buforowy - nie wolno zmieniać napięcia, bo zarżniesz akumulator.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No tak ale on nie pisze że zastosuje akumulator, a jedynie że zasilacz :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Zasilacz buforowy - z samego założenia z akumulatorem inaczej nie nazywałby się buforowy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Oczywiście. W samochodzie też pisze się o 12V pomimo tego, że w rzeczywistości jest to 14.4 (13.8 w nowszych)V. Zwróć uwagę na zasilacze do CB-radia, lodówek samochodowych itd - wszystko 13.8V.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Aaa to święta prawda. Jak kupujesz aku do samochodu też mówisz: poproszę aku dwanaście woltów do mojej bryki :) a nie dwanaście przecinek 6 plus zmiany w trakcie ładowania :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Nie wiem jak konkretnie w WRT54G, ale ogólnie jest dość prawdopodobne, że oryginalny zasilacz 12V 1A jest niestabilizowany, a w urządzeniu jest stabilizator impulsowy obniżający do 3,3V, któremu nie powinny szkodzić nawet dość duże zmiany napięcia wejściowego.

Proponuję zmierzyć napięcie z oryginalnego zasilacza bez obciążenia - pewnie będzie około 18V. Przykładowo, Ovislink WL-1120AP ma zasilacz

9V 700mA, bez obciążenia daje ok. 14V a obciążony przez AP - ok. 11V. Stabilizator wewnątrz to CS51031 - zalecane max 16V, dopuszczalne 20V.

Na wszelki wypadek włączyć szeregowo mały rezystor (rzędu 1R/1W), pełniący w razie czego również rolę bezpiecznika :)

Marek

Reply to
Marek Michalkiewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.