Uklad pomiaru napiecia baterii do zegara RTC

Loading thread data ...
Reply to
Bogdan Gutknecht

Użytkownik jfk napisał:

Jeśli mosfet to użyj n-mosfet, jakiegoś modelu na wyższe napięcie (kilkadziesiąt lub kilkaset V), najlepiej włączanego NIE poziomami logicznymi i najlepiej bez wbudowanej diody zabezpieczającej (D-S). Źródło podłącz do + ogniwa, dren do dzielnika a bramkę przez 100k opornik steruj +12V włączenie, masa wyłączenie. Dla tranzystora np BS122 (który nie spełnia założeń które postawiłem, lepiej jakiś mniejszy) prąd upływu maksymalny jest 1uA, ale przy Uds=160V i Ugs=0. Ty będziesz miał minimalne Uds, więc prąd tez mniejszy. Użycie tranzystora PNP z małym prądem bazy też jest dobrym rozwiązaniem, ale dokładność będzie mniejsza przez co ew. analiza zmian napięcia baterii trudniejsza. Za to cały układ składać się bedzie z 4 elementów.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik jfk napisał:

Ma, ale zamiast wyłączyć układ będziesz go zasilał przez diode zabezpieczającą port z ogniwa RTC. Długo nie pociągnie. Jeśli układ ma być wyłączany musisz pamiętać co się będzie działo równiez z ukladem tranzystorowym kluczującym, kiedy główne zasilanie zniknie(!)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik SP9LWH napisał:

Przepraszam, oczywiście na odwrót! Co innego się myśli, a co innego pisze... :)

Reply to
A.Grodecki

SP9LWH przemówił ludzkim głosem:

A jak byś sterował tym mosfetem ? Jak podłaczysz bramkę pod wyjście procesora, to po wyłączeniu zasilania tranzystor zostanie wysterowany.

Reply to
Zbych

SP9LWH przemówił ludzkim głosem:

Skoro jfk twierdzi, że ma dostępne 12V na płytce, to wtórnik będzie najlepszym rozwiązaniem (pomysł A.G.).

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.