Uklad ethernet na RJ45 <> TXD/TXD

Ellou,

Poszukuje w miare dostepnego (w handlu) ukladu, ktory pelnilby role taka, jaka pelni konwerter z ethernetu na AUI ( z jednej strony ethernet, z drugiej RXD, TXD). Znalazlem paru kandydatow, np LX901 Intela albo 83C694 SMC, ale dostepnosc tych zabytkow pozostawia wiele do zyczenia. Potrzebuje kilkadziesiat sztuk i nie chce, zeby moim zrodlem tych ukladow byly wyluty ze starych kart sieciowych ;-)

Sensowne pomysly beda nagradzane zapaleniem swieczki w intencji pomyslodawcy ;-)

@
Reply to
Artur Miller
Loading thread data ...

Moze modul 7100 Wizneta ? Dystrybutor Gamma. Cena na poziomie 130 zl. Pozdr, jr

Reply to
beryl123456
Reply to
invalid unparseable

To w zasadzie dowolny scalak od ethernetu wyposazony w MII (Media Independent Interface). Do tego najwygodniej jakas Alterka i mozemy nadawac co tylko nam sie podoba :-)

Reply to
jerry1111

AFAIR w Memecu proponowali mi za niego $57 + VAT przy zakupie "laski" 21 szt.

Przy takiej cenie to szajs. Za niecałe 200PLN (licząc po cenach detalicznych) można złożyć na dwóch kostkach (+ 2-3 kości drobnicy) kompletny układ o znacznie większych możliwościach. A przecież do kostki CO też trzeba dołożyć jakiś uC, gniazdo RJ45, zaprojektować i wykonać płytkę itp.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Możesz też rzucić okiem na

formatting link

Po prostu użyj jakiegoś kontrolera Ethernetu, np. RTL8019AS (25-50PLN w detalu). Podpięcie tego pod uC jest stosunkowo proste. Możesz też użyć samego PHY (np. RTL8201, tańszy od kompletnego kontrolera) jeśli przypadkowo masz w układzie uC z MAC. Lub jeśli masz tam jakiegoś FPGA i know-how jak oprogramować MAC. :-) Inne metody to strata czasu i nerwów.

W przeciwieństwie do np. RS232, Ethernet to specyfikacja warstwy fizycznej i łącza danych (link layer). Więc musisz zainteresować się również i tą warstwą ponieważ właśnie tam, pomiędzy nagłówkiem a sumą kontrolną ukryte są dane które chcesz przepchnąć dalej.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Zobacz jak wygląda interfejs MII lub (stary i już nieużywany) SNI. Używając BC107 i/lub 7400 ciężko to będzie obsłużyć. :-) Nawet na uC tego nie zrobisz zakładając że to ma chodzić na minimum 10Mb/s. No chyba że masz uC z MAC.

No to do dzieła. AFAIK w Sieci można znaleźć darmowe IP core implementujące MAC. AFAIK chyba na c.a.embedded wypowiadał się jakiś gość który zaimplementował nawet PHY w FPGA (czyli wystarczyło tylko dołączyć do FPGA RJ45 z transformatorami). I nawet to jakoś działało. Chociaż raczej nie jest to polecane rozwiązanie. :-)

Aby wysłać np. 10 bajtów danych przez Ethernet, musisz na początku ramki dać 6 bajtów adresu docelowego, 6 źródłowego, następnie uzupełnić taki blok danych do wielkość 64 bajty (ponieważ jest to minimalna wielkość ramki Ethernetowej) i na końcu dodać 4 bajty CRC. Więc jeśli Twoje urządzenie ma być przezroczyste, to jednak nagłówek i suma kontrolna Cię interesuje. :-)

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

A to nie bylo bez trafa? Bo pamietam, ze zastanawialem sie wtedy co z impedancjami bedzie...

Reply to
jerry1111

formatting link
- rzeczywiście bez trafa. W nielaboratoryjnej sieci taki układzik raczej długo by nie pożył; zresztą gościowi doradzili aby dorzucił trafo do układu. Cała dyskusja znajduje się na comp.arch.fpga w wątku "Send Ethernet traffic from an FPGA" z 13 stycznia.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Widzialem kiedys firmowa [tzn noname] karte, gdzie izolacja byla na kondensatorkach tylko ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.