Turbina na wiatr, obliczenia

Loading thread data ...

Jesli chodzi o czesc elektryczna to tak. O sam wiatrak to lepiej gdzie indziej.

I zle. Zacznij od policzenia wiatraka. Potem sie zastanowisz czy go postawisz i mozesz liczyc reszte :-)

No niestety. Z tym ze w domu 8kW to ci zuzywaja piece. Im jest wszystko jedno jakie zasilanie - stale czy zmienne, poza sterowaniem, ktore moze miec transformatorek zasilajacy, a moze na tyrystorach [nie wylacza sie], albo na stycznikach [luk je wypali przy pierwszym rozlaczeniu].

Przy 12V potrzebujesz pradu ~700A, wiec na laczna pojemnosc rzedu

12000 Ah. W praktyce wiecej, bo i sprawnosc dochodzi, i zapas na zuzycie aku trzeba miec. Oczywiscie najlepiej polaczyc je czesciowo szeregowo na wyzsze napiecie, ale i tak potrzebujesz sporej akumulatorowni - mowa o setce duzych jak w ciezarowkach ciezarowkowach akumulatorach po ~180Ah ..

A potem wez pod uwage ze po trzech latach trzeba bedzie je wymienic na skutek zuzycia i kwote liczona w tysiacach $ zaplacic..

J.

Reply to
J.F.

Witam, Chcę kupić / zbudować turbinę na wiatr, która by zaspokoiła przynajmniej część moich potrzeb na energie elektryczną. Czy ta grupa jest miejscem, by o to pytać?

Chcę zacząć od invertera czyli jak gdyby od drugiego końca całej sprawy. Dom -> inverter -> baterie -> ładowarka -> generator prądu -> wiatrak. Potrzeby domu to 8000 Wat przy szczytowym obiążeniu. Inwertery posiadają zwykle parametr watażu wg, którego ich cena rośnie. I tutaj pytanie: w jaki sposób obliczyć wytrzymałość baterii na obciążenie invertera jeśli ten byłby na przykład wyliczony na 8000W? Innymi słowy jakich baterii 12V lub

24V (licząc w ampero-godzinach) potrzebowałbym, aby się one nie wyczerpały w ciągu przynajmniej 18 godzin? Chciałbym dodać, że napięcie wyjściowe invertera będzie miało wartość 115V, gdyż w takiej strefie elektrycznej będzie on pracował.

Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Agryppa

Reply to
Agryppa

Dzięki za wskazówki. Otóż chciałbym zasilić urządzenia typu: zmywarka do naczyń, pralka, otwieracz garażu, kuchenka elektryczna, mikrofalówka, TV oraz klimatyzator na 2500W (siła, tj. dwie fazy po 115V). I tutaj nie rozumiem czy to jest możliwe. W mojej strefie elektrycznej siła wynosi 230V. Wygląda to tak, że dwie fazy przychodzą do dwóch przewodów, plus uziemnienie. Wtyczka ma trzy przewody i wszystko gra. Ale w kontekście generatora i invertera podejrzewam, że chyba potrzebowałbym dwóch generatorów prądu oraz dwóch inverterów, by stworzyć siłę...?

Jestem w stanie porzucić klimatyzator i zasilać go z kompanii elektrycznej, która mi sprzedaje prąd. Ważne, bym zrozumiał jaki inverter, baterie oraz generator potrzebuję, by zaspokoić przynajmniej część swoich elektrycznych zapotrzebowań.

Agryppa

Reply to
Agryppa

Wraz z rzeczywistymi kosztami doprowadzenia linii czy bez ? :-)

Pare "miast" na Alasce ma wlasne elektrownie.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Fri, 21 Jul 2006 14:17:26 +0200, Edzi tak nawijal:

Bo oni maja faze o 180stopni odwrocona, a nie jak my 120.

Reply to
Franciszek Sosnowski

No coz, ze strony jakiejs kanadyjskiej firmy od baterii slonecznych "jesli masz prad z elektrowni w swojej daczy .. uzywaj go. Jesli jednak elektrownia chce od ciebie 10 tys $ za doprowadzenie linii - zadzwon do nas"

Wnioskuje ze koszt systemu jest w granicach 20k$ :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Leszek napisał:

Mozna rozwazyc magazynowanie energii w innej formie, np zbiornik wodny na dużej wysokości do którego wiatr pompuje wode, a ta opadając napędza turbine spiętą z prądnicą. Oczywiście tworzą się wtedy nowe problemy.

Reply to
AlexY

jesli nie dysponujesz prywatna gora nie. Konstrukcja podtrzymujaca zbiornik bedzie za droga.

formatting link
J.

Reply to
J.F.
Reply to
Dariusz K. Ladziak

No, tak jakos bym sie spodziewal.

Kanada, wiec klima niepotrzebna, no chyba ze przygrzeje, ale wtedy mamy te 2kW do dyspozycji :-)

Dacza = domek letniskowy, piec dni sie beda ladowac akumulatory :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 26 Jul 2006 19:03:46 +0200, Robert J. tak nawijal:

Nie. Policz, jaki kat musi byc (wzgledem neutralnego), by z dwoch 115V zrobic 230V. Produkcja, przesyl oraz duze odbiory posiadaja 3x230V@120st, ale dla uzytku domowego jest wlasnie tak, ze jedna z tych faz (nazwijmy ja 'europejskich') jest dzielona na pol i dostarczana do domow. Mozna sie klocic, czy 115V@180st tworzy dwie fazy - nalezaloby raczej powiedziec, ze po prostu to jedna faza 230V z odczepem.

Reply to
Franciszek Sosnowski
Reply to
Marek Dzwonnik

Dnia Wed, 26 Jul 2006 20:04:22 +0200, Marek Dzwonnik tak nawijal:

Dokladnie. SP120 - najbardziej rozpowszechniony uklad dostarczania pradu do domow.

Jak widac, przemyslowe 3-fazowe zasilanie jest jak najbardziej kompatybilne z 'europejskim domowym' SP380/415.

Reply to
Franciszek Sosnowski

Dnia Wed, 26 Jul 2006 22:35:41 -0500, Agryppa tak nawijal:

Ostatni rysunke jakis dziwny... Podaja, ze przy 20mph powinno klasc drzewa... To jakies specjalne drzewa z gumy, czy jak?

Reply to
Franciszek Sosnowski

Jak sie zapewne domyślacie porobiłem troszkę poszukiwań i otrzymałem dość ciekawe odpowiedzi od rozmaitych ludzi. Niektóre linki zaciekawiły mnie:

formatting link
Ogólnie najciekawsze jednak jest tutaj:

formatting link
home.altenergystore.com w tym sklepie. pzdr i dziękuje za wszelkie informacje

Agryppa

Reply to
Agryppa

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.