Transceiver Kajman - problemy z uruchomieniem

Może sprostuję, bo sprawa jest bardziej złożona. Składam w tej chwili równolegle dwa egzemplarze tego radia. W obydwu wzbudzał się TDA, właściwie w dokładnie ten sam sposób. Grzał się niemiłosiernie i nie dawał żadnego normalnego sygnału na wyjściu głośnikowym, chociaż sprawdziłem kilka różnych egzemplarzy.

W obydwu radyjkach wymontowałem więc ten problematyczny układ i podałem sygnał audio na wejście zewnętrznego wzmacniacza (wejście AUX głośnika bluetooth). Jak wygląda sytuacja?

Pierwszy egzemplarz radia działa względnie normalnie. Udało mi się zrobić na nim jakieś nasłuchy na prowizorycznej antenie longwire. Jednak jeśli próbuję włączyć radio bez podłączonej anteny, to się wzbudza i zaczyna wyć. Tak samo reaguje na choćby minimalne skręcenie tłumika antenowego.

Drugi egzemplarz zachowuje się inaczej. Sygnał za tranzystorem T1 jest bardzo cichy. Ledwo co słychać, nawet po podkręceniu głośności do maksimum. Wydaje mi się nawet, że nieco lepiej jest, jeśli pobieram sygnał przed tranzystorem, chociaż i tak jest bardzo cicho.

I jeszcze jedno pytanie: czy napięcie na kolektorze T1 faktycznie ma wynosić 7,5V? Schemat

formatting link
ma bardzo niską rozdzielczość i ledwo co na nim widać, jednak taka interpretacja tej grupki pikseli wydaje mi się najbardziej prawdopodobna. Tyle tylko, że przy rezystorze 470k mierzone napięcie wychodzi mi tam w okolicy 5V. Żeby podnieść do 7,5V, trzeba dać rezystancję powyżej 1M.

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Dnia Mon, 7 Mar 2022 20:46:15 +0100, Janusz napisał(a):

Aaaa, faktycznie, chyba zmyśliłem ten wzmacniacz. Odszczekuję zatem, ale i tak mieszacze w ukł. Gilberta nie są zbyt odporne na intermodulacje.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Mon, 7 Mar 2022 22:11:20 +0100, Atlantis napisał(a):

Każde napięcie między 3 a 8 V będzie dobre, nie przeżywaj. Problemy leżą gdzie indziej.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dziwaczne. Rzeklbym, ze tranzystor do sprawdzenia ...

Bez znaczenia.

Co gorsza - to raczej oznacza, ze T1 jest dobry, wiec trzeba szukac innego powodu.

J.

Reply to
J.F

Ok, z pomocą autora projektu udało mi się rozwiązać problem TDA. Nie zwróciłem uwagi na fakt, że posiadane przeze mnie układy są w wersji "A", która posiada nieco inny schemat aplikacyjny. Pin 5 nie może wisieć w powietrzy, ale musi być podłączony przez potencjometr do masy - w ten sposób realizowana jest regulacja głośności. I faktycznie, zbudowałem układ w oparciu o schemat stąd:

formatting link
łówna różnica jest taka, że zamiast 100k, użyłem potencjometru 250k (akurat taki miałem pod ręką).

I faktycznie, wzmacniacz zdaje się pracować prawidłowo - jeśli dotykam wejścia pęsetą, słyszę pogłos sieciowy w głośniku. Jego głośność mogę też regulować potencjometrem. Układ się nie grzeje.

Niestety, kiedy próbuję podłączyć wyjście T1 z wejściem TDA, w głośniku słychać jedynie cichy pisk...

Reply to
Atlantis

W dniu 06.03.2022 o 19:04, Atlantis pisze:

Zatajasz cały czas, jakiego zasilania używasz. To kwestia podstawowa. Nim odpowiesz, podłącz to pod jakąś baterię/aku.

Reply to
LordBluzg®

Transformatorowy zasilacz od CB radia. Ten sam, którego od lat używam w prawie wszystkich radiowych projektach, gdzie nie jest potrzebne zbyt duże natężenie prądu (a więc odbiorniki i transceivery QRP).

Reply to
Atlantis

Dnia Mon, 7 Mar 2022 23:41:04 +0100, Atlantis napisał(a):

Zastąp dławik w bazie T1 opornikiem 100 om. I/albo wywal 470 p.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2022-03-07 o 22:15, Jacek Maciejewski pisze:

A to inna sprawa, mnie bardziej dziwi brak stopnia wejściowego na jakimś fecie najlepiej dwubramkowym bardziej odpornym na modulacje a i dającym zrobić na nim ARW i wsadzić go np. między filtry na wejściu.

Reply to
Janusz

Dnia Tue, 8 Mar 2022 11:51:59 +0100, Janusz napisał(a):

Jeśli mogę swoje 3 grosze wetknąć, to IMO na KF żadnego wzmacniacza przed 1 mieszaczem a już w szczególności na niższych pasmach amatorskich. ARW przed pośrednią nic nie poprawia, więc po co komplikować? Natomiast ARW na pośredniej zrobionej na scalaku w rodzaju TCA440 ma wielką dynamikę, całkiem dobrze działa i jest prosta jak nocnik w obsłudze. Aktualnie używam TRx-a z 1 mieszaczem na 2xBF256 przeciwsobnie i pośrednią na kaskodzie na tych BF (1 stopień) plus właśnie TCA440. I oczywiście bez wzmacniacza w.cz. Czułość 10 dB od poziomu szumu lepsza od 1 uV.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2022-03-08 o 14:25, Jacek Maciejewski pisze:

Aby odseparować obwody wejściowe od mieszacza?

No ale tu nie ma wzmacniacza pośredniej, jest tylko filtr i drugi mieszacz, więc całe wzmocnienie musi zrobić ten biedny tranzystor przed tda z tym tda, tak trochę cienko wg mnie.

No ale masz wzmacniacz na pcz, tutaj go nie ma, bo trudno za wzmacniacz uważać modulator/demodulator pierścieniowy.

Reply to
Janusz

Te NE612 troche wzmacniaja.

ale to nie jest pierscieniowy.

J.

Reply to
J.F

Dnia Tue, 8 Mar 2022 16:40:53 +0100, Janusz napisał(a):

A po co że zapytam?

No prawda, jakoś cienko ze wzmocnieniem w tym projekcie. Ale tu chyba nie zakładano że będą osiągi na miarę odbiornika komunikacyjnego. To raczej wprawka dla początkującego radioamatora. I z całą pewnością coś tam na 3,5 odbierze.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2022-03-08 o 18:08, Jacek Maciejewski pisze:

Bo się tak robi :) A tak serio to po to żeby wyrównać poziom sygnału dla mieszacza, wiem że potencjometr wystarczy ale jak dla mnie to bardzo amatorskie, w lepszych konstrukcjach widziałem wzm z regulowanym wzmocnieniem w tym miejscu.

Pewnie tak, ale bez porządnej anteny to cienko no i rozłóż antenę taką w bloku :) no chyba że ramową czy magnetyczną zrobi, tyle że one kierunkowe :(

Reply to
Janusz

Dnia Tue, 8 Mar 2022 19:44:08 +0100, Janusz napisał(a):

Hmmm, co prawda nie oglądałem schematów transceiwerów dla amatorów krótkofalowców (Qrna, kiedy wreszcie będzie jakieś fajne polskie słowo na toto) od bardzo dawna, czyli od epoki kiedy stosowało się zrównoważone mieszacze diodowe na wejściach, bo były niskoszumne (a raczej tranzystory były wtedy dosyć podłe :) i bywały one poprzedzone wzmacniaczem w.cz, więc niezbyt wiem jak to się robi dziś. Lecz współczesne tranzystory są już całkiem fajne i mieszacze na nich naprawdę mało szumią. A z mojej skromnej praktyki wynika że każdy dB wzmocnienia więcej przed filterm kwarcowym p.cz, powoduje straszne cierpienia podczas nasłuchu.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2022-03-08 o 19:56, Jacek Maciejewski pisze:

Zawodowych to raczej schematów nie ma ale popatrz na Bartka

formatting link
filtr wejściowy i wejście na demodulator na UL1242. czyli podstawowa wersja, a tu
formatting link
taką o której pisałem.

No ale to tylko dla silnych sygnałów, nie każdy 'siedzi' pod nadajnikiem. poza tym jak sam piszesz nowsze tranzystory są lepsze szczególnie polowe i dużo bardziej odporne na intermodulację skrośną, widziałem takie wejście ale nie znajdę go.

Reply to
Janusz

Dnia Tue, 8 Mar 2022 22:17:49 +0100, Janusz napisał(a):

Takich Bartków to zrobiłem kilkanaście, ludziom na zamówienie. Jedynie nadajnik był nieco zmieniony. Więc wiem jak się sprawowały. Mowy nie było by nasłuchiwać bez stłumienia sygnału z anteny. Nawet w instrukcji jaką dawałem, pisałem aby ustawiać pot. m.cz na 3/4 i nim się nie posługiwać a głośność na bieżąco korygować tłumikiem antenowym :)

A tej wersji nie znałem. Było jednak ich całkiem sporo, np. z rozszerzeniem o pasmo 14 MHz. No i powiedz, po co zwiększać wzmocnienie przed mieszaczem skoro praktyka wykazuje że trzeba je zmniejszać i to sporo? :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2022-03-08 o 22:31, Jacek Maciejewski pisze:

A słabe stacje? Ja wiem że wieczorem na 80m nie ma słabych no ale, jakieś DX-y z np Ameryką?

Reply to
Janusz

Dnia Tue, 8 Mar 2022 23:23:44 +0100, Janusz napisał(a):

Nigdy nie robiłem pomiaru czulości Bartka a nawet jeśli, to nie pamiętam wyniku. Ale chyba nie należy wymagać od Bartka by służył do DX-owania :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Tak z ciekawosci ten link otworzyłem. Trzeba mieć wielkie samozaparcie żeby w 2020 roku malować płytkę odręcznie i używać 50 letnich układów scalonych.

Noale... moda na retro nigdy nie umiera.

c.

Reply to
Cezar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.