teoria

Witam. Czy mógłby mi ktoś pomóc w wyznaczeniu warunku generacji układu?

formatting link
Trochę policzyłem, ale utknąłem i nie wiem czy warto dalej liczyć w ten sposób. Może jest jakaś prostrza metoda?

Dziękuję Pozdrawiam Grundolf

Reply to
grundolf
Loading thread data ...
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

znasz dr Juszczyka? czy to tylko przypadek? ;-P

Reply to
nuclear

No właśnie jak dla mnie to macierze to zbyt wiele.

Ale przecież po podstawieniu Zs, Zwe, Zlc do ostatecznego wzoru (na dole po prawej) będzie to K*B w formie zespolonej czyli teoretycznie z tego da się wyliczyć warunki. Problem w tym, że jak podstawiłem to wyszła taka kobyła, że ciężko to dalej uprościć. A układ na pierwszy rzut oka wydaje się banalny.

Pozdrawiam Grundolf

Reply to
Grundolf

Chyba nie mialem przyjemnosci ... Wiedze czerpie na AEiI na Polibudzie w Gliwicach ;)

Pozdrawiam, Bartek

Reply to
Bartek

Kiedy jest niemal dobrze. Popelniles drobny blad ze znakami liczac Uo - przy tym strzalkowaniu Ic pojawia sie minus, a drugi sie pojawia przy konwersji U1 na Ib. Razem plus.

Zostanmy przy rb, bo mozna zalozyc ze to niemal dane.

Wyszedl ci warunek: Zwe*Zlc/(Zwe+Zlc+Zs) *beta/rb =1 [a w lepiej >=1]

skad

Zlc/(Zwe+Zlc+Zs) >= rb/beta/Zwe (5)

pamietajac ze Zwe=Re*rb/(rb+Re*beta), co przy sensownych wartosciach wychodzi Zwe ~= rb/beta, czyli lewa strona (5) wychodzi okolo 1. Zakladajac np rb=2500, Re=100, beta=100 mamy Zwe=250000/(12500) = 20, a rb/beta/Zwe = 1.25. Przy Re = 1k odpowiedno 24.4 i 1.025

Pozostaje sobie teraz przypomniec ze w poblizu rezonansu Zlc jest prawie rzeczywiste i dosc duze. A jak duze to zalezy od dobroci ukladu. Przy okazji w mianowniku czesci urojone Zlc+Zs moga sie skompensowac. Wychodzi na to warto by dolozyc zastepcza rezystancje strat do ukladu LC zeby miec co liczyc, choc w praktyce dobroc ukladu powieksza takze Zwe. Efekt ... prawa strona (5) bedzie mniejsza od 1 :-(

To pomyslmy inaczej: rozetnijmy ten generator na kolektorze. Mamy wzmacniacz o wyjsciu pradowym, a na wejsciu uklad rezonansowy. Wejscie policzmy pradowo. Uklad o wspolnej bazie pradu nie wzmacnia a nawet ciut tlumi, wiec wzmocnienia 1 nie osiagniemy. Czyli uklad nie moze dzialac, a przeciez dziala :-)

rozwiazanie sie kryje we wlasciwosciach ukladu rezonansowego - potrafi w nim "krazyc" spory prad, znacznie wiekszy niz zasilajacy uklad. Czesc z tego pradu krazy przez Cs, jak razem wyjdzie ponad 1 to mamy generacje. Wniosek z tego taki ze trzeba rozpisac i C i Cs.

Ale z ciekawosci rozpisalem dalej .. i faktycznie cos nie bardzo wychodzi :-(. Do symulatora .. tez nie dziala :-( Zagladam w schematy .. hm, tam jest kondensator rownolegle do Re. Z nim symulator dziala :-)

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable

Dzięki za uwagę, rzeczywiście zgodnie ze strzałkami.

Dla sprawdzenia zrobiłem praktyczny układ i okazało się, że działa na radiowym ukf-ie generując nośną.

formatting link
Dziekuję za zainteresowanie. Spróbuję to jeszcze pomęczyć.

Pozdrawaim Grundolf

Reply to
grundolf

Wlasnie ze duzy :-)

formatting link
J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.