Taka dziwna antena

W dniu 2013-12-03 22:00, BartekK pisze:

To rozumiem, tylko ciekawi mnie, czemu tych anten siê tak powszechnie nie stosuje. Np. VHF-ka morska na statkach (156-161MHz, 2metry) u¿ywa prostego bata. Gdyby zastosowaæ tak± antenê, o jakiej tu rozmawiamy, to propagacja by³aby lepsza/gorsza ???

--
...|_OR|... 
...|COS|...
Reply to
orcos
Loading thread data ...

Dnia Wed, 04 Dec 2013 02:11:27 +0100, orcos napisa³(a):

Jedna sprawa to polaryzacja - co z tego ze masz swietna antene, skoro wiekszosc cie nie slyszy, bo ma zwykle pionowe baty.

Tlumienie fali poziomej w gruncie jest wieksze, a nad slona woda chyba jeszcze wieksza - co by promowalo zwykle baty :-)

No i .. antena ma byc dookolna, wiec wiekszy zysk osiagniesz tylko dzieki splaszczeniu wiazki - zeby emitowac w horyzont, a nie w niebo. A potem statkiem zacznie kiwac i do * taka antena :-)

J.

Reply to
J.F.

U¿ytkownik "orcos" napisa³ w wiadomo¶ci news:l7lvft$hie$ snipped-for-privacy@srv13.cyf-kr.edu.pl... ...

Propagacja jest niezale¿na raczej od anteny, rzecz mo¿e byæ w szeroko¶ci wi±zki, przy lepszej antenie, wi±zka jest zwykle wê¿sza i mo¿e siê zdarzyæ tak, ¿e sygna³, który chcemy odebaæ, z tej wi±zki nam ucieknie, przez co, paradoksalnie, mo¿emy odebraæ go gorzej, b±d¼ odbiór mo¿e byæ mniej stabilny. Statki p³yn±c, kiwaj± siê, wiêc stale by nam ucieka³o z wi±zki. Lepsze anteny, to raczej do sytuacji, gdy oba obiekty s± stacjonarnie, ale daleko, gdzie sygna³ mo¿e byæ za s³aby do poprawnego odbioru, albo, gdzie mamy du¿o zak³óceñ i w±sk± wi±sk±, w³a¶nie mo¿emy uciec tym zak³óceniom, to do¶æ p³ynna zale¿no¶æ. We¼my rozwa¿my przyk³ad u¿ycia latarki - masz sobie latarkê z regulacj± ogniskowej, ¶wiecisz na jaki¶ daleki obiekt. Jak ustawisz wi±zkê szeroko, to prawie napewno o¶wietlisz ten obiekt, choæ mo¿e nie byæ najja¶niej... ale mo¿e przeczytasz jaki¶ napis. Zwê¿aj±c wi±zkê poprawiasz jasno¶æ, ale musisz w³o¿yæ odpowiednio wiêcej wysi³ku w to, aby utrzymaæ j± na o¶wietlanym obiekcie, bo jak ruszysz rêk± i wi±zka pójdzie w bok, to obiekt pogr±¿y siê w ciemno¶ciach. Wydaje mi siê, ¿e tak¿e z tego powodu (bo nie jest to powód jedyny) w komórkach nie stosuje siê anten o wiêkszym zysku - trudniej by³o by manewrowaæ aparatem, aby z³apaæ sygna³. Natomiast np. w schronisku w górach, to nawet Yagê daæ 20-elementow± i nakierowaæ j± na byæ mo¿e jedyn± s³yszaln± w okolicy stacjê GSM, ale o sygnale ju¿ za s³abym dla aparatów turystów (poza tym w górach, nawet niekoniecznie s³aby sygna³ mo¿e mieæ tyle odbiæ, ¿e w ¿aden sposób nie bêdzie siê nadawaæ do odbioru, tu wygrywa modulacja AM! - w±skowi±zkow± anten± mo¿na wstrzeliæ siê w jaki¶ konkretny sygna³, eliminuj±c pozosta³e, szkodliwe), a na obiekcie powtarzacz (to koszt ok. tysi±ca zyli nie licz±c anteny), aby ludkowie sobie mogli chodziæ po schronisku i pytlowaæ do s³uchawki. Uk³ad z szersz± wi±zk± anteny jest mobilniejszy po prostu, kosztem zysku rzecz jasna.

--
ACMM-033-PC-GCI-Warszawa. 
Spamerstwu i "pytaczom" wstêp do skrzynki email surowo zabroniony! 
To, ¿e adres ten jest publiczny i nieodspamiony, nie oznacza, ¿e wolno 
wam tu za³atwiaæ siê, do tego jest klop, tylko go z szaf± nie pomylcie!
Reply to
ACMM-033

Użytkownik orcos napisał:

Na statkach na ten przykład? Wielopiętrową antenę o ch-ce pionowej płaskiej jak naleśnik? Troche rozkołysu, parę stopni przechyłu i łaczność na burty idzie się kochać!. Na statku to co najwyżej dipol półfalowy - juz 5/8 ma ciut za ostrą charakterystykę!

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.