szukam procka 8051

Witam!

Czy ktos moze mi poradzic jakiego procka wybrac:

  • >8kB Flash ISP
  • ~1kB eeprom
  • troszke ramu najlepiej >256b
  • jeden timer / lub rtc - potrzebne mi przerywania 10Hz dla programowego rtc i ~2-4Hz do aktualizacji pomiarow, wyjsc i lcd, do tego jesli procek nie ma pwm to tzeba bedzie zrobic na zegarze, tylko jaki to ma byc zegar ? 8/16 bit ? Gdzie mozna znalec jakies przyklady pwm dla np: at89s8252
  • mile widziane PWM (2 kanaly)
  • przerywanie zewnetrzne (dla power-low-alarm)
  • 1 uart (z 9 bitem i AAR ? Automatic Address Recognition - to chyba tak sie nazywa - ma gadac na rs485)
  • spi/1wire/najlepiej bez
  • ~20 I/O (7-lcd 4-kbd 2-led 4-wyjscia)

Chodzi mi o to zeby wykorzystac zasoby procka w 100%, przegladalem atmele, ale one maja duzo 'peryferi' ktorych nie potrzebuje, a te co nie maja znowu nie maja eeprom.

Moze przedstawie aplikacje: sterownik sterujacy 4 punktami oswietleniowymi (lampy metahalogenowe, swietlowki) z pomiarem temp. lamp i sterowaniem wiatrakami (4szt) do tego lcd, klawiatura 4 przyciskowa. Myslalem o zastosowaniu ds1306 (rtc) oraz np: max6662 (temp na spi), albo ewentualnie rtc programowy a temp na 1wire (programowym). Glownym wyznacznikiem jest oczywiscie cena.

Mam takze dodatkowe pytanie: czy robienie programowego rtc na wewnetrznym zegarze ma sens ? Chodzi mi tu o dokladnosc, czy taki zegar bedzie sie bardzo spoznial w stosunku do sprzetowych ?

Prosze o sugestie.

pozdr. LB

Reply to
drozdu
Loading thread data ...

Użytkownik drozdu napisał:

Idealnego układu nie podbierzesz. Weź układ wygodny, chyba że będziesz kobił w partiach po co najmniej

100szt miesięcznie.

Ja bym proponował jakiś PIC16F87x na przykład 873. EEpromu ma mniej, ale cały ROM to FLASH i można go używać jako eepromu, tylko pisząc blokami po 64 bajty (o ile pamiętam)

Jak dobrze zestrojony i stabilne zasilanie oraz niezbyt uciejakąca temperatura - to nie. Niektóre małe PIC-e (i pewnie inne też) mają dodatkowe generatory specjalnie do zrobienia TRC.

Reply to
A.Grodecki

A po co? :-)

To po prostu nie uzywaj.

Wiec moze sie oplaci dolozyc zewnetrzny EEPROM szeregowy?

Oczywiscie, pod warunkiem, ze dodasz do ukladu zewnetrzny generator zegara, z kwarcem w rezonansie szeregowym.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Sens w kontekscie dokladnosci ;). Ja bym raczej nie stosowal zadnych zewnetrznych ukladow. Ja robie to tak ze ustawiam zegar wewnetrzny tak aby wywolywal przerywanie co 10ms, po czym w przerywaniu inkramentuje seksundy itd.

Wypowiedz nie jest zrozumiala dla mnie w pelni (rezonans szeregowy), biorac pod uwage moja wiedze elektroniczna. Masz na mysli zwykly kwarc (taki jak naprzyklad 32.768kHz) podlaczony szeregowo ? Czy raczej to ze wysoka dokladnosc uzyskam tylko w przypadku zastosowania zewnetrznego zrodla zegarowego ?

pozdr. LB

Reply to
drozdu
[...]

Tobie tak wszystko z seksem tylko?

[...]

MSPANC ;-D

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dlaczego? To beda dwa albo trzy tranzystory i niewielka liczba elementow RC + kwarc. W wykonaniu SMD bedzie to mikroskopijne.

W porzadku, ale mowa jest o stabilnosci zrodla sygnalu zegarowego, a nie o tym, co Ty z nim bedziesz robil wewnatrz procesora.

Mam na mysli zwykly kwarc, ktory wytwarza sygnal taktujacy dla procesora. A szeregowy ma byc rezonans, a nie sposob wlaczenia kwarcu. Charakteryzuje sie on m.in. wlasnie bardzo duza stabilnoscia czestotliwosci. Jesli nie wiesz wiele o rodzajach rezonansu, to w nie ma problemu, wystarczy, ze sobie skopiujesz jakis istniejacy generator do swojego ukladu. BTW, wybierz uklady podajace mala moc do kwarcu, dobrze to wplywa na stabilnosc. Andrzej Litewka wspominal tu kiedys o swoim generatorze do czestosciomierza, jesli go poprosisz, to sie pewnie podzieli schematem.

Tak, _odpowiedniego_ zrodla zegarowego. Mikrokontrolery zwykle maja generator wykorzystujacy rezonans rownolegly kwarcu, a ten jest znacznie gorszy pod wzgledem stabilnosci.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Pomysle o tym ale tylko wtedy kiedy bedzie to niezbedne. Jesli chodzi o SMD to moze to znacznie podniesc koszt (dla wykonan jednostkowych) np: potrzebuje jeden led dwukolorowy a moge kupic min 10szt (10zl), to samo moze dotyczyc innych elementow dyskretnych.

Nie zrozumialem z poczatku ze chodzi o generator na miejsce kwarcu w mikroprocesorze. Myslalem o czyms takim jak jest np: w atmega128 - dodatkowy kwarc dla rtc (o ile mnie pamiec nie myli).

Wiec mowicie ze roznica dokladnosci bedzie wysoka dla standardowego kwarcu a generatora. A ile tak na oko ? Bo czy oplaca sie skoro roznica wyniesie np: 1-5s w skali roku ?

pozdr. LB

Reply to
drozdu
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.