System do FPGA

A pytalem czy jestes absolutnie pewny. Ja na razie jestem na etapie ze mi Jawi nie chce przeslac cennika Altery :-(

Hm, czy mi sie wydaje czy najtanszy zestaw jest za 295$ ?

A nawet i 1000 .. powiedzmy ze nie jest nieosiagalne, ale z mojego punktu widzenia musiala by sie inwestycja zwrocic, co tez nie jest takie nierealne. Najchetniej to bym jednak uzyl jakis sprawdzony procek i dokupil mniejsze FPGA za 20 zl :-)

Jest jeszcze jedna kwestia - to przeciez nie musi byc dokladnie NIOS. Prosty procesor to jest kawalek roboty, ale znow nie taki niewykonalny. A mozna wziasc jakis dobry wzor - pdp-11, p-code, ktoregos RISCa, jakis uproszczony ARM, moze java-machine sie zmiesci ?

Ciekawe jak uda sie zoptymalizowac konstrukcje .. zeby nie wyszlo

10k LE

J.

P.S. a nie da sie tak delikatnie shackowac tego quartusa .. tfu, jak ja niepolitycznie pisze, wstydze sie :-)

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W opencores.org maja sporo malych procesorkow w VHDLu, na pewno znajdzie sie jakis gotowiec w stylu 8051 lub AVRa:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Piotr Wyderski

arm-elf-gcc jest darmowy i calkiem skuteczny gdy sie go polaczy z ulubionym edytorem i odpowiednim zestawem Makefile'ow. W Windows uzywam pakietu gnuarm dzialajacego pod cygwin'em.

Programator kosztuje kilka zl i sklada sie z jednego bufora. Pewnie go dobrze znasz, identyczny z Altera ByteBlaster. To w koncu standardowy JTAG.

Soft do programowania przez JTAG jest darmowy np. armtool, mozna przy jego pomocy zaladowac plik binarny do wewn. RAMu procesora i go uruchomic. Reszta zalezy od twojej inwencji, program dzialajacy w RAMie moze wciagnac np. przez UARTa dane, ktorymi zaprogramuje wewn. pamiec Flash (programowanie pamieci Flash jest dokladnie opisane w dokumentacji procka). Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystal do tego inny interfejs, np. USB.

Wg mnie AT91SAM7S64 to absolutne minimum do rozpoczecia zabawy, ale wkrotce przestaniesz sie w nim miescic. To w koncu ARM, tu glupi NOP zajmuje 4 bajty a binaria programu przyrastaja w zastraszajacym tempie jak sie cos konkretnego implementuje (w Thumba jeszcze nie przeskoczylem). Malo ma tez RAMu. Fajnie jest dopiero uzywac AT91SAM7S256 i nie szczypac sie z programem czy danymi. :)

BTW: Kanalow DMA brakuje nie tylko do GPIO. Chlopaki z Atmela postanowili zaoszczedzic kilka bramek (na czyms pewnie bylo trzeba, AT91SAM7Sxx to w wiekszosci funkcji mocno przyciety AT91RM9200) i nie dali np. DMA (PDC) dla modulu USB. Przez to obsluga szybkich transferow (kilkaset KB/s) przez USB potrafi zajac polowe mocy CPU (@ 48 MHz) spedzana w przerwaniu USB. A na inne rzeczy tez powinien w koncu byc czas.

Reply to
Adam Dybkowski

Na OC masz gotowy procesor OpenRISC1000, 32b, ze wsparciem dla DSP. To nie jest tylko zabawka kilku zapalencow, bo procesor zostal zaimplementowany w krzemie. Na stronie projektu sa linki do narzedzi GNU, linuxa, uclinuxa itd. Moze to Ci sie spodoba?

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Piotr Wyderski

To jeszcze link:

formatting link
pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

I jeszcze jeden ciekawy link:

formatting link
Powodzenia :)

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski
Reply to
Piotr Wyderski

Nigdzie nie widzialem. Ale moze ktos juz napisal :) A tak BTW. Myslalem ze OpenCores znasz juz na pamiec:)

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Przede wszystkim brak pamieci wirtualnej. Z tego wynika caly szareg ograniczen nieobecnych w systemach korzystajacych z MMU. Zeby wymienic najwazniejsze: - proces nie moze zwiekszyc zajetosci pamieci. Do dyspozycji ma jedynie tyle, ile zostanie mu przydzielone na starcie - brak mozliwosci realokacji procesow w pamieci. W efekcie moze to doprowadzic do fragmentacji wolnej pamieci w systemie. - brak fork(), dostepny jest jedynie vfork(). Roznica jest taka, ze proces potomny korzysta ze stosu rodzica. Rodzic jest zawieszany dopoki proces potomny sie nie zakonczy badz uruchomi przez exec() inny program (co nie znaczy ze w ucLinuksie nie ma wielozadaniowosci). Obydwa procesy maja tez wspolny segment danych

Jesli zainteresowal Cie temat, polecam na poczatek

formatting link
pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski
Reply to
Piotr Wyderski

On Sun, 5 Jun 2005 01:02:57 +0000 (UTC), "Jacek R. Radzikowski" snipped-for-privacy@spamer.die.die.die.piranet.org> wrote: [.....]

Hehe, ja też tak myślałem to i nawet się nie odzywałem. :-)

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

I ma w srodku 'bombe zegarowa' - znaczy timer ktory go zatrzymuje po godzinie.

Ale dla Ciebie przeciez tez kit moze byc _za_darmo_. Robisz cos ciekawego, wiec zapisz sie do Altera University Program. Ograniczenia sa tylko do kompilowania hardware do Niosa, bo oprogramowanie jest darmowe (gcc).

Jak sie raz Niosa zakupilo, to potem szkoda czasu na dokladanie prockow :-)

Reply to
jerry1111

Niepolitycznie... ale w domu moze byc niepolitycznie :-)

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.