stroboskop na przekaźniku ?

czy jest to z jakiejkolwiek strony sensowne ? chciałem użyć go w ten sposób, że przekażnik z 2 stykami, ładowałby 2 kondensatory, jeden główny, dajmy ok 500uF, oraz mniejszy, jakieś

33nF do zapłonu. W momencie przełączenia krzekaznika, następowałoby odłączenie kondensatora głównego od zasilania, a kondensator zapłonowy przełączany by był na trafo zapłonowe. w ten sposób uniknąłbym niepotrzebnego obciązenia zasilacza w momencie zapłonu - prąd z kondensatora do palnika nie płynąłby przez przekaźnik, bo kondensator z palnikiem byłyby cały czas połączone - uniknąłbym wtedy dużego prądu na przekażniku. i wobec tego pytanie - czy ma to sens, czy przekażnik wytrzyma te 10hz(chciałbym nawet więcej, ale niekoniecznie), i czy jest to jakieś ulepszenie ?
Reply to
nuclear
Loading thread data ...

Użytkownik nuclear napisał:

Moze i jakies ulepszenie ale ten przekaznik Ci sie zapali po minucie pracy lepszym rozwiazaniem bylo by zastosowanie w miejsce tego przekaznika jakis tranzystor wysoko napieciowy (najlepiej polowy), po mostku prostowniczym.

Reply to
Maksymilian Dutka

a czy w ogole przekaznik wyrobi sie na 10Hz ?

Reply to
krychu (musk

tzn, że styki przekaznika spalą się od ciągłego łączenia/rozłączania ?

a moze ktos by podpowiedział jakiś konkretny model ? napięcie 230V, dla pewnosci tak zeby był na jakies >2 A ? i zeby był w mierę tani.

czy w takiej sytuacji, ładowanie kondensatora 470uF poprzez rezystor 100om będzie działac ? (tzn czy taki kondensator wytrzyma taki prąd ładowania, oraz czy mi bezpieczników nie wywali ? czy moze jednak dać te 220 om ?

Reply to
nuclear

Sa przekazniki dzialajace i na 100Hz. Zapomnialem jak sie takie nazywaja... Maja dosc specyficza konstrukcje. Widzialem takie ruskie. W starym wzmacniaczu pomiarowym sygnalu z termopary robil za przetwornik DC-AC.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Stroboskop na 500uF ? Niezla lampe masz :-)

Blysk jest krotki. A ladowanie kondensatora dlugie i wtedy straty powstaja.

Kontaktron tak, inne nie. Poza tym nie przelaczaj kondensatora, tylko odlaczaj zasilanie - duzy prad przy blysku nie bedzie palil stykow. A tyle mozesz byle tranzystorem wlaczac.

Znikome. Zrob lepiej przetwornice impulsowa i laduj kondensator stalym pradem ..

J.

Reply to
J.F.

Kontaktrony osiagaly czasy rzedu pojedynczych ms.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Tomasz Piasecki" <mtbrider@_-nospam-_.poczta.onet.pl>

Małe kontaktrony (Reed switches). Przy czasach załączania rzędu <1ms i zwalniania rzędu 1..2ms dadzą się pogonić do 100Hz. Tyle, że szybko wyrobią swoją przydziałową trwałość (coś rzędu 10^6 czy 10^7 zadziałań)

Reply to
Marek Dzwonnik

Uzytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Ale wtedy prady komutowaly "mili" i volty male:-)

Reply to
SP9LWH

jak długo ładowałby się 220 uF przez opornik 100om , i jakiej mocy go dać ?

10W starczy ? czy dać moze równolegle 2x220om 10 W ?

właśnie to napisałem - ze kondensator z palnikiem na stałe złączone, a odłaczam tylko zasilanie a zasilać zamierzam z prostownika i kondensatora 100uF, czyli praktycznie zródło prądu stałego :-)

tyle ze nie wiem jakim - ktos wie? bo mni sie szczeze nie chce szukaś po katalogach :-)

a te 500uF to tak strzeliłem,. do tyle było na schemacie - pewnie skończy się na 220 uF (tak nawiasem mówiąc, czy wustarczy zwykły, czy dać do pracy impulsowej? - ze względu na duży prąd rozładowania)

Reply to
nuclear

Użytkownik "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl napisał w wiadomości news:c092mk$cqf$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

a my tu tez muwimy o małych kilku Amperkach, inapięcie nie takie duze - nędzne 300V - jakoś pójdzie ;-) a tak serio to juz sie przerzuce na tranzystora albo coś w tym stylu :-)

Reply to
nuclear

Użytkownik "nuclear" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:c0ar19$d65$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

własnie wygrzebałem z czeluści pudła 2 tranzystorki - BU208A, oraz BU326A - który się nada? z tego co pamietam oba są na wysokie napięcia, bodajze jeden z nich służy w TV do sterowania odchylaniem. oda w obudowach TO-2 który użyc ? :-)

Reply to
nuclear

Stala czasowa 22ms. Przy 300V z sieci - po 22ms masz 200V, po 44 270V, no to do 20Hz starczy, biorac pod uwage pulsowanie sieciu - do 10 Hz.

W poczatkowym okresie masz tam .. U^2/R ... 440W :-) Ale blyskawicznie [tzn w ~10 ms] spada do 100W, a potem jeszcze mniej.

Twoj kondensator naladowany ma 10J, przy ladowaniu opornikiem tracisz tyle samo. Jesli chcesz 10Hz .. to oporniki musza byc 100W

Impulsowy. Ale masz lampe na 100W mocy ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.