sterowanie beztransformatorowe 10 LED z sieci 220V

Sep 10, 2003 6 Replies

Witam serdecznie. Zdajê sobie sprawê, ¿e moje pytanie jest dla wiêkszo¶ci prymitywne ale stan±³em przed konieczno¶ci± zbudowania uk³adu o¶wietlaj±cego z 10-ciu LEDów który dawa³by mo¿liwo¶æ sterowania intensywno¶ci± ich ¶wiecenia. Dobrze by by³o gdyby da³o siê unikn±æ transformatora. Bardzo proszê o pomoc. Idiody=



30 mA U= 2.1V. Je¶li kto¶ móg³by poratowaæ mnie schematem by³bym ogromnie wdziêczny. Zale¿y mi na prostocie konstrukcji.

Pozdrawiam wszystkich Rafa³ Michalski snipped-for-privacy@wsp.krakow.pl



Napisz co to ma byæ...

Je¿eli chodzi o prostotê konstrukcji to najpro¶ciej bêdzie jednak trafo, najmniejsze z mo¿liwych, które da ci wymagany pr±d 300 mA (10 ledów po 30mA) i w zale¿no¶ci od napiêcia wtórnego ³±czysz je albo szeregowo przez jeden opór albo równolegle przez 10 oporów (przy mniejszym Uwy Trafa) i do np. kolektora tranzystora. Je¶li pr±d kolektora tranzystora bêdzie 300mA a jego wzmocnienie np. 150 to maksymalny pr±d bazy mia³by wynosiæ: Ib=0,3/150=2 mA. Wiêc jak Uw za greatzem bêdziesz mia³ np. 9V to w szereg z baz± dasz opór np.4,7K i w szereg z nim potencjometr np. 100k co da zakres pr±dów kolektora od ok 10mA (1mA na diodê) do 300 mA (30 mA na diodê). To powinno wystarczyæ do p³ynnego ustawiania jasno¶ci ¶wiecenia tych ledów. Nic ³atwiejszego nie przychodzi mi teraz do g³owy, ale mo¿e kto¶ co¶ innego podpowie...

A, i tranzystor i szeregowy opór (przy ³±czeniu szeregowym) musz± byæ odpowiedniej mocy... innaczej one te¿ za¶wiec±... :-)

Bruno W±tpliwy napisa³(a) w wiadomo¶ci: ...

Dzialac to moze i bedzie, ale nigdy sie tak nie robi ze wzgledu na niestabilnosc bety tranzystora w fukcji pradu kolektora i temperatury. Ale jesli juz bedziemy mieli transformator i prad staly za mostkiem, to zawsze mozna dac jakis LM317 z jedym potencjometrem i regulowac napiecie (regulacja bedzie nieliniowa tym bardziej, im mniejsza bedzie roznica napiec na diodzie i na diodzie + opornik).

entrop3r

U¿ytkownik "Slawek" snipped-for-privacy@wp.pl napisa³ w wiadomo¶ci news:bjp7k5$jn6$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

I albo po dwa LEDy ³±czone równolegle w przeciwnych kierunkach, albo do ka¿dego LEDa przeciwsobnie jak±¶ diode trzeba dostawiæ. Inaczej taki uk³ad bêdzie troszke krótko ¶wieci³ ;-) No i zostaje jeszcze wtedy kwestia regulacji. Je¶li to ma byæ prosta regulacja jasno¶ci, to zamiast rezystora trzeba dac zestaw; rezystor + potencjometr.

J.

Ca³kowicie beztransformatorowo? Tylko uwaga na ew. pora¿enie ;-)

Wszystkie LED szeregowo i ca³y ten ³añcuch spiêty diod± 1N4007 równolegle w kierunku przewodzenia odwrotnym do LED (aby to przepuszcza³o pr±d mienny - w jednyk kierunku bêdzie to ta dioda, w przeciwnym LEDy). Ten uk³ad zasilasz z 230V przez szeregowy opornik 1k/1W i kondensator

680nF/630V . Je¶li ma³ym prze³±czikiem bêdziesz zmienia³ ten kondensator na kolejne o mniejszej pojemno¶ci (np. 470nF, 330nF itd.) to bêdzie spada³a jaskrawo¶æ ¶wiecenia LEDów.

Powodzenia Roman

On Thu, 11 Sep 2003 10:32:45 +0200, Jarek P. napisał:

Potencjometr dość sporej mocy...

Nie zapominaj, ¿e go¶ciu steruje jasno¶ci± ledów a nie miliamperomierzem...

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required