Spadek napiêcia wraz ze wzrostem obci±¿eni a L7805CV

Loading thread data ...

mu nogi i wlutuj zamiast tamtego.

Normalne,ale0,5A to chyba max na taki mostek.

--
Janusz
Reply to
Janusz

1A jak pracuje na AC, a jak na DC to połowa nie pracuje. Dla mnie ryzykowne.

Miłego. Irek.N. ps. Jedna dioda wystarczy jako zabezpieczenie.

Reply to
Irek.N.

7805 jest przynajmniej przykręcony do sporego kawałka aluminiowego kątownika, który skutecznie rozprasza ciepło. Na razie zrezygnowałem z zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem zasilania i wlutowałem diodę. W kolejnej wersji płytki pewnie zastosuję rozwiązanie z mosfetem.
Reply to
Atlantis

Tam jest spadku napiecia ok 1.4V. Czyli 0.7W Bedzie goracy ... ale czy do dopuszczalne, to bys musial w katalogu sprawdzic. Ostatnio jakos elektronika lubi goraco :-)

Zawsze mozesz dac diode rownolegla. Bedzie odwrotnie to spali bezpiecznik lub zasilacz :-)

J.

Reply to
J.F

Dnia Wed, 25 Aug 2021 08:30:21 +0200, Atlantis napisał(a):

Tak jeszcze się przyczepię ;)

Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem asilania to dioda. Natomiast mostek umożliwia dowolne zasilanie.

Reply to
Adam

przy czym uwaga na mase - masa urzadzenia nie bedzie juz na potencjale minusa zasilacza.

J.

Reply to
J.F

W dniu 2021-08-25 o 08:30, Atlantis pisze:

Nie kłam :) Nie zrezygnowałeś z zabezpieczenia. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

...i diodę upali na zwarcie/wybuchnięcie :]

Reply to
LordBluzg®

Ostatecznie wstawiłem 1N4004 w wersji SMD. Lepsze takie zabezpieczenie niż żadne. Urządzenie normalnie pobiera około 500 mA. Na wejściu w tej chwili bezpiecznik 2A, chociaż docelowo dam mniejszy. Dioda wedle karty katalogowej ma wytrzymać 1A ciągłego prądu i 30A w impulsie. Do tego spore pole miedzi ułatwia odprowadzenie ciepła. Powinna dać sobie radę. ;)

Reply to
Atlantis

Tak to jest, gdy człowiek pisze jedno, myśli o czymś innym. Miałem napisać "zworę". ;) Ostatecznie wlutowałem też diodę, ale w nieco innej konfiguracji - zamiast diody włączonej w kierunku przewodzenia w obwód zasilania (która też by się grzała) dałem włączoną zaporowo do masy za bezpiecznikiem. Tak więc teraz w przypadku odwrotnego podłączenia po prostu przepali się bezpiecznik. Nie jest to idealne zabezpieczenie, ale lepsze niż żadne. Jeśli powstanie kiedyś kolejna wersja płytki, zastosuję mosfet.

Reply to
Atlantis

W dniu 25.08.2021 o 23:58, Atlantis pisze:

Trochę dziwnie w sumie dawać diodę równolegle/przepolaryzowaną bo po co? Dioda dodana szeregowo nie potrzebuje bezpiecznika bo odwrotna polaryzacja zwyczajnie nie uruchomi urządzenia :)Zabezpieczenie 100% bez konsekwencji.

Reply to
LordBluzg®

W dniu 26.08.2021 o 00:02, Atlantis pisze:

Nie, jeśli dasz diodę 5A :)

No i będziesz wymieniał bezpiecznik a tak, niczego byś już nie wymieniał, jedynie mózg, który podłączył w złej polaryzacji.

Osobiście sam, zawsze i bezwzględnie opisuję sobie złącza +/- i daję kolory na zasilaniu (czerwony plus), żeby się nie pomylić.

Przeprogramuj umysł :D, wiem ciężko ale idzie wymusić na sobie prawidłowe zachowanie :)

Reply to
LordBluzg®

W dniu 2021-08-25 o 18:40, LordBluzg® pisze:

Znacznie większe ryzyko spalenia 'na zwarcie' mają transile gdy ktoś podłączy za duże napięcie bo wtedy moc wydzielona w transilu to iloczyn prądu (ograniczanego bezpiecznikiem - wcale nie natychmiast) i napięcia na transilu. W diodzie (w takiej samej obudowie) wydziela się w tej sytuacji znacznie mniejsza moc. Dioda 1A potrafi wytrzymać sporo (pod warunkiem, że krótko). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Bardzo istotne dla tego rozważania jest to jaki jest ten bezpiecznik. Jeśli PTC to czas do zadziałania wynika z konieczności jego rozgrzania do około 80°C. Jeśli on ma rezystancję bardzo małą to może tak być, że w czasie przeciążenia na diodzie wydzieli się znacznie większa moc. Przy tym samym prądzie proporcjonalna do napięcia (z samej ch-ki półprzewodnika wyjdzie może coś koło 0.8V i do tego z rezystancji szeregowej może dojść drugie tyle). Zanim bezpiecznik nagrzeje się do

80°C to dioda do 200..500..? °C, a przekroczenia 150°C już nie wytrzyma.

W takiej nagłej sytuacji pole miedzi nie zdąży zadziałać. Ważna jest tylko pojemność cieplna samej diody, a właściwie samej struktury.

Jak bezpiecznik topikowy i nie jakiś zwłoczny to chyba jest znacznie lepiej. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.