Skrętka sieciowa i przerwa transmisji

Witam, mam pytanie: jak wiadomo w skrętce sieciowej jest

8 zyl, bede potrzebowal zrobic taki "ala przelacznik" aby na czas jak ktos chce zadzwonic przez VoIP odciac jeden z komputerow od wyjscia LAN na routerze, oczywiscie nie chce grzebac w routerze ale chce wyjs kablem z routera i w tym kablu zrobić przelacznik ktory by odcinal zyly ale nie wiem czy wystarczy tylko odciac jedną zyle, czy trzeba ich wiecej odciac (przerwac odbwod), chacialbym aby w momencie przelaczenia takiego przelacznika byl taki efekt ze w komputerze w ktory caly czas zaciaga na P2P przerywana byla calkowicie transmisja tak jakby nie bylo polaczenia. Router ma niby QoS ale to kulawo dziala i musze to innaczej rozwiazac. Prosze o podpowiedz ile i ktore zyly mam przerwac w kablu sieciowym aby zostalo przerwane polaczenie ?

Jest jeszcze 1 problem, chciałem to podpiąć pod przełącznik obwodow w aparacie telefonicznym tylko problem polega na tym ze jak podnosi sie sluchawke to powstaje zwarcie a nie przerwa ktora moglbym wykorzystac do przerwania obwodu w kablu sieciowym. Czy to zwarcie tez mozna jakos wykorzystac do uzyskania przerwy w transmisji w kablu sieciowym LAN ?

Reply to
Pawel
Loading thread data ...

Pawel snipped-for-privacy@to.debile napisal nam:

ale kombinacje... pewnie siadze jak jedna zyle przerwiesz juz

sierp.net/faq lan masz. Ale to jakies takie idiotyczne? Moze wystawiaj z tego telefonu VoIP sygnal na COM komputera i swoim softem wylaczaj ten program p2p a najlepiej postaw linuxa i zrob QoS przez duze Q :)

Reply to
invalid unparseable

Nie będę specjalnie jakiś złomowany PC kupował jak mam router sprzętowy, ale udało się zrobiłem to odcinanie jednego przewodu przełącznikiem i działa bardzo dobrze, w kablu UTP używane są 4 przewody ale okazało się że przerwanie 2 jednocześnie przerywa całkowicie transmisję, no i dzięki temu VoIP zaczyna działać super, te QoS w routerach sprzętowych jest nic nie warte...

Reply to
Pawel

Pomysł z przełącznikiem wyjątkowo nie trafiony. Żyłki w takich kablach są odpowiednio przeplatane, aby kompensować zakłócenia. Jeśli na drodze którejś z żyłek wstawisz pstryczek to elektrycznie obwód ciągle będzie sprawny, ale zakłócenia spowodują znaczny spadek przepustowości takiego kabla lub wręcz uniemożliwią komunikację.

Bramki VoIP chyba posiadają opcje rezerwacji przepustowości podczas rozmowy, wystarczy cały ruch puścić przez te urządzenie.

Piotr

Reply to
Piotr

A u mnie się to sprawdza.

U mnie komunikacja jest i nie zayważyłem spadku szybkości.

Mam router z VoIP i QoS ale nie sptawdza się to połączenia są złej jakości jak łącze jest obciążone.

Reply to
Pawel

Jeszcze nie wiesz na co mozna sobie pozwolic :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 14 Jun 2006 11:36:51 +0200, Pawel tak nawijal:

Jest, jest, tylko w dobrych routerach. No i wtedy, gdy sie to poprawnie oprogramuje.

Reply to
Franciszek Sosnowski

Dnia Wed, 14 Jun 2006 12:45:10 +0200, J.F. tak nawijal:

Ha! wlasnie :) Wyobrazcie sobie fizyczne 100Mb, z ktorego w praktyce wychodzi calkiem niezle 3MBps transferu (po IP) na drutach 'czworkach', na jakich tpsa kiedys (20lat temu) puszczala telefony. Z racji faktu, ze kable byly zalane w stropach musialem technologie \ przypasowac do okablowania. I udalo sie!

O 40-metrowym kablu LPT-LPT, ktory dzialal na uziemieniu (bez masy), bo w bomisie szerszej tasmy niz 10-zylowa nie szlo kupic to juz nie wspomne...

Reply to
Franciszek Sosnowski

Teoretycznie tak jednak ja wypróbowałem już wszystkie ustawienia a głos nadal zanika ;-(

Reply to
Pawel

"Franciszek Sosnowski" snipped-for-privacy@40tude.net

Dawno, dawno temu w byłym budynku KW PZPR w Białymstoku była telefoniczna centralka miejska na [ponoć] kilkadziesiąt tysięcy numerów i telefoniczne okablowanie. Niestety zamiast tego -- puszczono kabel koncentryczny RG58, uznając to rozwiązanie za lepsze. :) (wówczas budynek należał już nie do KW PZPR, ale do białostockiego uniwersytetu, czyli filii Uniwersytetu Warszawskiego)

3 MB/s -- to ze 30 Mb/s, czyli absolutnie nie do uzyskania na RG58 i 10Mb/s, zakładając w ogóle uzyskanie czegokolwiek w tej topologii i w takim budynku: :)

formatting link
formatting link
formatting link
Inna sprawa, że sieć nie pracowała tam jeszcze w kilka lat po jej zainstalowaniu i ,,internet'' docierał tylko do dwóch komputerów (praktycznie tylko do jednego) choć zakupiono tam NetWare na 25 stanowisk, a do sieci było podłączonych 27 sztuk. :) Do końca pracy owego NetWareu protokół IP nie dochodził do ,,połowy'' sieci -- w serwerze były wbite dwie karty i tylko na jednej był TCP/IP. :)

W nieproporcjonalnym foncie wygląda to jakoś tak:

swiat | | k k k k k k k k [serwer n] [r] k k k k k k k k *-'--'--'--'--'--'--'--'--'-* *-'---'---'--'--'--'--'--'--'--'-*

  • -- terminator (rezystor 50 ohmówy) k -- końcówka podpięta do RG58 r -- router postawiony na bootowanym z dyskietki komputerze ' -- karta sieciowa n -- netware

Oczywiście podpiętych komputerów-końcówek było więcej. :)

Fragment/segment sieci po stronie routera ,,zawierał'' w sobie IP, natomiast pozostałe komputery świata nie widziały. :) W rzeczywistości jednak tylko dwa komputery widziały resztę świata, z czego tylko jeden na co dzień, a drugi -- raczej od święta. ;)

Router wykraczał poza moje kompetencje i nawet prosta interwencja spotkała się z ostrą krytyką: Pewnej nocy padło zasilanie, komputery powstawały, :) ale padła też routerowa dyskietka, z której bootował się ów router. Spreparowałem więc nową dyskietkę, co się jednak później nie spodobało ,,kompetentym'' w tej materii :) osobom, choć rzecz jasna spreparowałem ją prawidłowo, a padniętą oddałem jako dowód mojej wersji ,,awarii''. :) (był tam padnięty jeden ze standardowych plików)

E. :)

Reply to
Eneuel Leszek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.