Sieci raz jeszcze: PoE, światłowody, giga

W najbliższych miesiącach, przy okazji drobnego remontu, będę się chciał zabrać za drobną optymalizację mojej domowej sieci Ethernetowej. W chwili obecnej jest ona niestety zrobiona dość prowizorycznie, zarówno od strony technicznej, jak i estetycznej: topologia rozgałęzionej gwiazdy, gdzieniegdzie okablowanie niezgodne z Gigabit Ethernetem oraz switche obsługujące jedynie FastEthernet. Tak więc część sieci nie działa tak szybko, jak mogłaby działać.

Chciałbym zająć się następującymi kwestiami:

1) Zastąpienie większości małych switchy rozsianych po domu (w większości na jednej kondygnacji) gigabitowym switchem np. z 24 portami i podciągniecie osobnych kabli do niektórych urządzeń. 2) Zamontowanie szafki sieciowej. 3) Wymiana części okablowania, puszczenie kablu w korytkach, zamontowanie gniazdek. 4) Dodatkowo, przy tej okazji chciałbym także puścić sieć do sąsiedniego budynku (garaż/warsztat) m.in. celem zainstalowania kilku kamer. Jak już wspominałem jakiś czas temu, tutaj chciałbym przeciągnąć światłowód, aby uniknąć problemów z przepięciami.

Po głowie chodzi mi jednak kilka pytań, które chciałbym rozwiać.

1) Jak wygląda kwestia PoE? Już teraz mam w domowej sieci kilka urządzeń, do których zasilanie jest puszczone za pomocą wolnych par skrętki. Niektóre z nich to proste kamery Overmax, gdzie zasilanie 12V jest podawane z pomocą pary prostych przejściówek. Kolejne to moduły Ubiquiti, mające własne zasilacze PoE 24V. Jak wygląda sprawa switchy PoE, np. takich:
formatting link
Taki switch będzie na tyle sprytny, żeby zorientować się czego potrzebuje urządzenie po drugiej stronie, czy po prostu puści 48V, paląc mniej standardowe urządzenia? A może da się gdzieś skonfigurować?

2) Widzę, że switch z linku powyżej ma złącze SFP. Rozumiem, że wkłada się do niego moduł z odpowiednim transceiverem do światłowodu i dzięki temu nie muszę używać konwertera mediów? Czy da się kupić podobne switch z dwoma takimi portami?

3) I jeszcze jeśli chodzi o światłowody: czy istnieją jakieś złączki, pozwalające na łączenie ich bez spawania. Chodzi mi o to, że po przeciągnięciu światłowodu między budynkami końcówki chciałbym podłączyć go jakichś gniazdek ukrytych w skrzynkach i stamtąd osobnych patchcordem światłowodowym przeciągnąć do switcha wewnątrz budynku.
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Używam switchy 3com. Mają 4 porty SFP, które działają wymiennie z portami ethernetowymi. Z obrazka sądząc chyba 2924-SFP. Jak się wybiorę na strych to mogę potwierdzić model.

P.

Reply to
Piotrek

To jest bardzo dobry pomysł. Ja zbieram się do pociągnięcia kabli u siebie w domu. Ponieważ wiem że nie będę wykorzystywać wszystkich gniazdek, kable z pomieszczeń na drugim piętrze mem zamiar pociągnąć na strych, gdzie będzie dodatkowy patch panel, na którym będzie można podłączyć co potrzeba. Od niego pociągnę do głównego węzła 8-10 (może trochę więcej? nie wiem jeszcze) skrętek, tyle powinno wystarczyć na podłączenie wszystkich możliwych sprzętów. Switch(e) (zarządzane), router, itp będą w jednym miejscu. Z nich będzie też szło zasilanie do AP powieszonych na sufitach.

Zdecydowanie. I zamówi większą niż ci się wydaje ze potrzebujesz. Unikniesz kłopotu w przyszłości. A jak już będziesz zmawiać, zwróć uwagę na głębokość, i na to czy jest dostęp do tyłu urządzeń. Niektóre szafki można całe odchylić i nie trzeba kombinować z wyciąganiem urządzeń.

Jak już będziesz ciągnąc nowe kable, wymień cały osprzęt na cat6e. Koszt jest niewiele wyższy, a będziesz mógł bezproblemowo puścić 10GbE. Podziękujesz sobie w przyszłości, jak postawisz dyski sieciowe.

IIRC W urządzeniach trzymających się standardów urządzenia się dogadują. W tanich injectorach zasilanie może być podłączone na krótko do transformatorków, albo nawet do żył nie wykorzystywanych w FE.

Można.

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

W dniu 2021-01-23 o 14:26, Atlantis pisze:

Switch podając dwa napięcia w zakresie chyba 3..10V (które nie spalą urządzeń nie PoE) sprawdzi jaką 'widzi' rezystancję (liczoną jako dU/dI, aby spadki na diodach prostowniczych mu nie bruździły). Jeśli ona będzie konkretna (nie pamiętam - chyba 25k) z jakąś tolerancją to uzna, że to jest urządzenie PoE. Potem na nieco wyższym napięciu sprawdzi 'a jaki teraz jest pobór prądu'. Urządzenie PoE może (ale nie musi) mu w ten sposób podać informację w jakim przedziale moc będzie mu potrzebna. Jak już wie, jaka moc to ją sobie odejmie od mocy swojego zasilacza (jakoś powinien to wiedzieć) i poda na linie 48V. Jak urządzenie będzie chciało mocy przekraczającej dostępną to switch nie powinien go zasilić. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Przy kupowaniu switcha z poe trzeba zwrócić uwagę na:

- jaki standard mocy Poe zapewnia, są zwykle, są z Poe+ itd. może się okazać, że jakaś np. kamera która Ci się spodoba jest Poe+ i twój switch nie da rady jej zasilić.

- na ilu gniazdach jest Poe, niektore switche mają Poe tylko na wybranych gniazdach eth

Warto wybrać taki co ma możliwość zdalnego wyłączania portu lub wg harmonogramu, taki co pokazuje aktualny pobór mocy na gnieździe. Swoje moduły eth z pic32 bez poe podłączam do takich switchy, nie ma z nimi problemu. Żeby je zasilić używam przejściówek zasilających Poe z wyjściem na 5V. Mam 2 różne switche z Poe:

Netgear GS110TPP 10-portowy gigabitowy, z Poe+ trochę upierdliwy w konfiguracji, jak dostanie IP z DHCP to żąda konfiguracji przez chmurę bo zobaczy internet. Jak mu się ustawi ręcznie IP i nie istniejąca bramkę to wtedy pozwala się zalogować do swojego interfejsu przez www. Trochę ciężki interfejs www, bardzo dużo funkcji L2 i L3, monitoring mocy Poe. Ma możliwość wymiany zasilacza aby zasilać z większą mocą jeśli to konieczne. Dość drogi i czasami problematyczny w niektórych sytuacjach, zdążyło mu się kilka razy nie widzieć urządzenie.

Drugi to tplinkDGS-1210-08P, tańszy ale za to lekki interfejs www, również dużo funkcji drugiej i trzeciej warstwy IP. Monitoring mocy, harmonogram włączania wyłączania gniazd itp. Zasila u mnie 3 ciężkie kamery i jeden AP. Jak na razie bezproblemowy, chodzi na strychu w temperaturach -10+45C.

Mam jeszcze Ubiquiti Unifi Switch 8 60W US-8-60W PoE ale ma tylko Poe zwykłe, tylko na 4 portach i do konfiguracji wymaga instalowania softu na PC (brak wbudowanego interfejsu www). Z powyższych powodów został zastąpiony tym tplinkiem.

Reply to
Marek

W dniu 25.01.2021 o 10:57, Piotr Gałka pisze:

Korzystając z waszej wiedzy: Avigilon dla pewnej serii serwerów z wbudowanym switchem PoE (16xPoE +

2x bez PoE i dodatkowo dwa porty z osobnej karty sieciowej, ale ich w to nie mieszajmy) zaleca podłączanie do portów PoE tylko urządzeń zasilanych z PoE. Co więcej, na jednym z obiektów sieć miała problemy (bardzo słaba przepustowość) właśnie przez to, że jedno z urządzeń nie PoE (tu akurat jakiś wieloportowy konwerter z ethernetu na transmisję po koncentryku) było podłączone do portu PoE we wbudowanym switchu (z założenia użytkownik nie zarządza tym switchem, więc wszystkie 16 portów ma włączoną opcję PoE, pewnie można to zmienić, ale nikt się w to nie bawi, bo jak przyjdzie następny serwisant, to stwierdzi, że switch jest zepsuty, bo nie daje PoE na danym porcie). Jak rozumieć ten przypadek?
Reply to
ddddddddddddd

W dniu 27.01.2021 o 11:51, ddddddddddddd pisze:

Ten wieloportowy konwerter Ethernet-koncentryk nie był PoE? Albo switch PoE w Avigilonie nie był zgodny ze standardem i puszczał PoE bez uzgodnienia. Albo switch w Avigilonie nie miał ograniczenia pobieranej mocy z portu PoE i pozwalał się przeciążać prądowo. Albo parametry odbiornika tak się ułożyły, że udało im się oszukać switch PoE i każdy inny switch byłby przekonany, że ma podłączony odbiornik PoE. Albo konwerter miał pot Ethernet z wbudowanym wadliwym odbiornikiem PoE, który bezwzględnie oszukiwał wszystkie switche PoE i po otrzymaniu zasilania "spamował" po Ethernecie. Albo to nie był problem PoE tylko problem zapętlenia pakietów w Ethernecie.

Standard standardem, ale zawsze w konstrukcji urządzenia może pójść coś nie tak i będą zgrzyty we współpracy urządzeń. Kiedyś w pracy trafiła do mnie myszka NoName, która psuła porty USB w płytach głównych. Pobierała przez chwilę po włączeniu tyle mocy, że uszkadzała zasilanie przy USB. Niby USB też powinno być zabezpieczone przed nadmiernym poborem prądu, a ta myszka potrafiła to oszukać.

yabba

Reply to
yabba

W dniu 27.01.2021 o 14:12, yabba pisze:

Nie był zasilany z PoE - ale podawał PoE po koncentryku

możliwe, aczkolwiek jeśli Avigilon zaleca podłączenie urządzeń nie-PoE do portów nie PoE obstawiam problem w switchu tej firmy (a może po prostu się zabezpieczają). Z drugiej strony na nie jednym obiekcie te porty są używane do podłączenia switchów ze swoim zasilaniem i nic się nie dzieje. Fakt faktem - tego typu konwerter (tego producenta) widziałem do tej pory tylko na tym jednym obiekcie

niestety nie sprawdziłem co tam sobie lata, ale zrobiłem test przepustowości i w jedną stronę wyciągnąłem 30Mbps, a w drugą chyba max

300kbps - przy buforze 1470bps, przy niskim buforze (32bps?) osiągało blisko gigabit

to jest ciekawostka, lubię takie problemy - jedziesz do prostego serwisu, a naprawiasz to cały dzień, bo problem niestandardowy :)

Reply to
ddddddddddddd

Ja też lubię, zwłaszcza jak problem pojawia się i znika ;) Ale więcej zarobi ten, kto powie: "Paaaaanie! trzeba wymienić ten switch, bo jest uszkodzony a konwertery to trzeba założyć Moxa, bo tamte są dziadowskie", wymieni to, weźmie pieniądze i więcej się nie pokaże. A problem wręcz przeciwnie :)

Reply to
Mirek

Coś w tym jest, bo widywałem już spalone porty w urządzeniu nie-PoE przez wadliwe włączenie zasilania przez switch, jak i spalony switch PoE, który włączył zasilanie na zwarte (fabrycznie) nieużywane pary w urządzeniu nie-PoE. Widywałem też uszkodzenia w układach PoE+PoE jak i nie-PoE+nie-PoE - stąd wniosek, że najlepiej do switcha nic nie podłączać to dłużej pożyje ;)

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.