SD i USB

Witam.

Zrobiłem mały system z ATmega128, który zapisuje do kary SD dane, karta sformatowana jest w systemie plików FAT16. Do tej pory robiłem tak że aby przenieść dane do PC wyciągałem karte i przenosiłem do czytnika w PC. Nie jest to wygodne, pozatym karta wystaje z obudowy i łatwo przez nieuwage może się wysunąć no i logger pada. Mam w związku z tym pytanie czy istnieje jakieś proste rozwiązanie (przykładowy projekt) w którym mógłbym moje urządzenie podłączyć do PC za pomocą USB ale tak żeby windows widział karte jako zewnętrzny dysk. Patrząc na te uniwersalne czytniki za kilkanaście zł. wydaje się to proste. Nie jestem jednak pewien czy same scalaczki załatwią ten problem, czy nie trzeba do tego jeszcze pisać jakiegoś softu.

Pozdrawiam.

Reply to
Look
Loading thread data ...

Look napisał(a):

Używasz jakichś gotowych bibliotek do obsługi FAT ?

Pozdro

Reply to
Luk

Tak, używam AVRLIB.

Reply to
Look

In the darkest hour on Tue, 20 Feb 2007 10:27:06 +0100, Look snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> screamed:

Nie do końca na SD - ale poczytaj sobie o scalaku FTDI - Vinculum.

Reply to
Artur M. Piwko

zarówno Microchip jak i Atmel mają gotowe przykłady kodu na swojej www

- obsługa mass storage class ze standardowymi drajwerami windy/linuxa.

formatting link
- trochę linków

Reply to
Marek Lewandowski

In the darkest hour on Tue, 20 Feb 2007 13:43:25 +0100, Mister snipped-for-privacy@wp.pl screamed:

Faktycznie. Źle rozczytałem.

Reply to
Artur M. Piwko

Look napisał(a):

Rozwiazanie proste - karta siedzi wewnatrz twojego ustrojstwa, ale jej linie danych sa przelaczane (np automatycznie, po wykryciu +5v na zlaczu usb) miedzy atmega128 i wybebeszony tani czytnik SD/MMC-USB ;) z ktorego na zewnatrz wyprowadzasz usb, dzieki temu z zewnatrz urzadzenie jest widziane jako usb-storage a prawie nic nie musisz zmieniac w istniejacym projekcie (poza ukladem przelaczania linii, oraz wykrywaniem tego stanu i wylaczeniem dostepu od strony atmega, ale to chyba nie problem.

Rozwiazanie dobre - przesiadka na LPC2148 ktory ma usb w sobie, przykladowe aplikacje usb-storage tez znajdziesz, wiec tylko przesiadac sie i cieszyc. Zwlaszcza ze cena procka prawie rowna atmega128, ale za to masz 64kB ramu i 512kB flashu, 32bity, i cale mnustwo atrakcji...

Reply to
BartekK

Myślałem nad tym ale myśle o wypuszczeniu małej serii i nie chce mi się w to babrać. Przy jednym urządzeniu jest to dobre rozwiązanie.

Problem w tym że siedzę w AVR-ach, mam warsztat nastawiony na tę rodzine i troche trudno się tak przesiąść na coś innego i znów zaczynać wszystko od początku, nauka jak działają wnętrzności, szukanie najodpowiedniejszego programatora, środowiska do pisania programu itp.

Pozdrawiam.

Reply to
Look

Look napisał(a):

Wez ATmega z USB (AT90USB1287 ?). Z atmela mozna sciagnac gotowe przyklady dla mass storage.

Pozdr AK

Reply to
AK

W czytniku jaki posiadam jest scalak AU6368. Niestety w PDF-ie nie ma noty aplikacyjnej tylko opis wyprowadzen. Moze ktos sie spotkal z jakims schematem w oparciu o ten uklad. Jesli udalo by sie go wykorzystac nie trzeba by pisac zadnego softu, jedynie co trzeba by zrobic w tej sytuacji to proste przelaczenie z poziomu kontrolera.

Pozdrawiam

Reply to
Look

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.