rs485 długośc linii a prędkość transmisji

Witam.

Mam dwa pytania związane ze standardem rs485.

  1. Jak można obliczyć maksymalną dlugość linii w standardzie rs485 przy danej prędkości bit/sek ?
  2. Z czego wynika maksymalna długość linii 1200m zakładając pracę bez repeaterów ? Czy nie może być dłuższa przy stosunkowo wolnej transmisji ?

Dziękuję za pomoc Pozdrawiam bravo

Reply to
Bravo
Loading thread data ...

witam. Dlugosc linii jest ograniczona za wzgledu na rezystancje kabla.Oslabia ona sygnal oraz amniejsza stromosc zbocza co moze powodowac bledy z transmisji przy wiekszych odleglosciach. Co do obliczania dlugosci kabla to zamiast kombinowac poprostu dalbym wzmacniacz sygnalu.

pozdrawiam

Reply to
szymek

Użytkownik "Bravo" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cfto9m$n18$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Norma dopuszcza max tłumienie sygnału różnicowego wynoszące 6dB. AFAIR przyjmuje się najbardziej niekorzystne warunki tzn. max. liczbę 32 U.L. na linii, strefę nieczułości odbiornika wynoszącą 200mV i jakiś tam margines bezpieczeństwa. Te -6dB gwarantuje poprawny odebiór sygnału.

Powszechnie znany dwuodcinkowy wykres "zasięg_transmisji vs baudrate" dostępny w publikacjach odnosi się do skrętki AWG24 (fi0.5mm). Maks. zasięg 1200m dla dowolnie małej prędkości transmisji wynika z największego dopuszczalnego tłumienia jakie wnosi dzielnik stoworzony przez rezystancję kabla i rezystor dopasowujący (bodajże 120ohm) na końcu linii. Użycie przewodów o większych przekrojach a tym samym mniejszej rezystancji pozwala zatem na wydłużenie linii.

W miarę wzrostu prędkości transmisji dają o sobie znać:

- tłumienie wyższych składowych objawiające się pochylaniem zboczy. Ściślej - rośnie udział czasu narastania/opadania zboczy w całkowitym czasie trwania bitu, czyli zawęża się przedział czasowy w jakim odbiornik może rozpoznać stan bitu.

- wielokrotne odbicia od niedokładnie dopasowanych końców linii a także od innych niejednorodności kabla nakładają się w odbiorniku na sygnał użyteczny powodując jitter i zawężanie napięciowego marginesu zakłóceniowego. Stąd bierze się opadające część wykresu (zasięg vs baudrate). Jednak określenie max. zasięgów nie jest jednoznaczne i zależy od tłumienności kabla oraz przyjętego marginesu bezpieczeństwa a tym samym od akceptowanej stopy błędów transmisji Parę szczegółów znajdziesz np. tutaj:

formatting link
Na wykresach oczkowych (eye patterns) widać zniekształcenia sygnału jako zawężanie się obszaru w którym odbiornik może jednoznacznie rozpoznać stan linii. Przy czym okno ulega zawężeniu zarówno w pionie (przedział napięć) na skutek tłumienia sygnału i wielokrotnego nakładania się sygnałów odbitych jak i w poziomie (przedział czasowy) na skutek pochylania zboczy i jitteru (również skutek nakładania odbić). Oto przykład tego co widzi odbiornik różnicowy po przejściu sygnału z nadajnika 75176 (sterowanego generatorem pseudolosowym) przez kilkaset metrów skrętki telefonicznej przy ciut niedokładnym dopasowaniu obciażenia na końcu linii:
formatting link
podam konkretnych wartości, bo gdzieś mi wcięło pełne materiały z zapiskami i resztą obrazków - zostały tylko pojedyncze zrzuty w TEMPie. Ale IMHO daje to pewien pogląd na to co się dzieje w linii transmisyjnej.

Reply to
Marek Dzwonnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.