RS232 do USB - ktory uklad?

Mam urzadzenie z portem szeregowym ale chcialbym potencjalnemu uzytkownikowi z laptopem ulatwic zycie wiec chce wstawic konwerter RS232<->USB. Widze na rynku sa rozne uklady (FTDI, Prolific i inne), sa miedzy nimi jakies roznice czy wszystko jedno ktory wybiore?

Tomek

Reply to
Tom
Loading thread data ...

Powitanko,

Oba beda dzialac, ale ja bym bral FTDI:

-lepsze wsparcie producenta (pdf)

-mozliwosc latwego zaprogramowania linii I/O (np. do sterowania LEDami)

-mniejszy

-latwo dostepny i ostatnio w miare tani

-bardzo malo elementow zewnetrznych (wystarczy tylko cos na wejsciu USB do zabezpieczenia linii). Z wad, to wlasciwie tylko 2:

-czasem trzeba recznie w driverze aktywowac VCP (ale to wlasciwie tylko za pierwszym razem)

-maly raster, wiec trudno recznie przylutowac.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

[...]

Zdecydowanie FTDI. Szczególnie najnowsze wersje. Przy okazji, są niedrogie. K.

Reply to
John Smith

Pawel "O'Pajak" pisze:

Pierwsze słyszę. Zarówno z FT232BM, jak i FT245BM nie zaobserwowałem takich problemów. Sterowniki zintegrowane (VCP+D2XX) domyślnie udostępniają wirtualny port szeregowy. Ja natomiast zawsze po instalacji nowego portu w systemie wyłączam "Serial enumerator" bo może sprawiać dziwne objawy gdy podczepione urządzenie samo z siebie wysyła różne dane (w systemie potrafi się wtedy pojawić np. "Mysz szeregowa Microsoft" i kursor tłucze się jak oszalały po całym ekranie).

Reply to
Adam Dybkowski

Powitanko,

Nie wiem od czego to zalezy, ale w niektorych kompach z Win XP pro tak bywa. Chip FT232R (BTW znacznie wygodniejszy niz BM), ale chyba drivery sa te same. Jak sie podpina kolejny raz do tego samego portu, to zwykle VCP bangla, ale wpiecie do sasiedniego USB czasem powoduje koniecznosc zaznaczenia VCP w opcjach. Na szczescie mozna ustawic wlasny serial number tego chipa i nastepnych taki sam i wtedy jest OK.

O, tego nie wiedzialem, zwykle ustawia sie jakis dziwny numer COMa, od 16 do 32, ale widze, ze musze cos dopisac do instrukcji dla usera tak na wszelki wypadek.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Pawel "O'Pajak" pisze:

Można zmodyfikować plik .inf aby "Serial enumerator" był od razu wyłączony (jest to opisane u FTDI) ale wtedy traci się oczywiście podpisanie sterowników.

A wysokie numery COMów już mnie nie przerażają. Ważne to używać normalnego softu, a nie ograniczonego do COM1-4. Na jednym z komputerów w firmie widziałem ostatnio FT232BM, który pojawił się domyślnie jako COM1580 czy jakoś tak (Windows XP Prof). A do tej pory myślałem, że możliwe w systemie są tylko numerki COM1-256...

Reply to
Adam Dybkowski

Dziekuje wszystkim za pomoc! Jak wylacza sie "Serial enumerator"? Rozumiem ze jesli urzadzenie odzywa sie tylko wtedy gdy jest zapytane o dane to serial enumerator nie ma znaczenia.

Pozdrawiam, Tomek

Reply to
Tom

Tom pisze:

W Menedżerze urządzeń, właściwościach urządzenia, zaawansowanych, odznacz kwadracik "Serial enumerator".

Jego zaznaczenie powoduje problemy tylko wtedy, gdy tuż po podłączeniu do peceta urządzenie samo z siebie wysyła dziwne dane binarne, które mogą zostać zrozumiane jako komunikaty myszki szeregowej.

Reply to
Adam Dybkowski

Czyli zbędny jest scalak oznaczony ZT213E? (w sytuacji gdy podłączam urządzenie znajdujące się 1,5 m ode mnie?). Gdzie te 3 kondensatory (1 przy scalaku a 2 pozostałe?)

Rafał

Reply to
gervee

Zalezy co to za urzadzenie, jesli potrzebuje "prawdziwego" RS-232 z poziomami +/-12V to ZT213E jest niezbedny (gadam troche w ciemno bo nie wiem do jakiego rysunku sie odnosisz). Ja potrzebuje gadac szeregowo z prockiem wiec mi wystarczy cos jak "Figure 7.4 USB to MCU UART Interface" z FT232R datasheet, nie potrzebuje +/-12V. A jak popatrzysz na ten schemat to sa tam az 4 kondensatory.

Tomek

Reply to
Tom

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.