Problem z portem RS232

Witam.

Problem nie do konca elektroniczny ale moze ktos mi cos podpowie. W firmie uzywamy (czasami) programu ModSoft do programowania sterownikow ModiCon. Program (transmisja) dziala tylko w Dosie. Za pomoca alternatywnych programow udalo mi sie (transmisje) go uruchomic na XP. Jest to jednak niestabilne. Raz dziala a piec razy nie. Nie wszyscy maja Dosa. Przygotowalem pendriva z ktorego startuje Dos i ModCom.

A teraz problem:

  1. Na starszych notebookach nie ma problemu z transmisja. Wszystko dziala idealnie.
  2. W nowych notebokach program nie moze dogadac sie ze sterownikiem.

We wszystkich notebookach port RS232 jest wbudowany. Wszystkie (chyba) mozliwosci ustawien portu jak i programu sprawdzone. Widac, ze sterownik cos odbiera i na tym sie konczy.

Notebooki to DELL'e.

Moze ktos juz przerabial taki remat?

Pozdrawiam. Maurycy.

Reply to
Maurycy123
Loading thread data ...

Przyczyny mogą być rozmaite, ale jeśli to dosyć stare oprogramowanie, to współczesne komputery mogą okazać się dla niego za szybkie (to zależy jeszcze w czym i kto pisał program) - były jakieś "spowalniacze" dla dos-a, były też jakieś łatki, które modyfikowały stare programy. Innym powodem może być to, że port com jest wykorzystywany w niestandardowy sposób, co powoduje problemy przy nowszej architekturze komputera. Tyle teoria. W praktyce proponuję wpiąć się z drugim komputerem do portu i "podsłuchać" transmisję, może coś to wyjaśni.

Mirek.

Reply to
Mirek

Ale niewykluczone, że problemem są tylko opóźnienia dla transmisji zrobione na jakichś NOP-ach

Więc ja bym podłączył to tylko na trzech kabelkach i zobaczył, czy te działajace działają, jeśli tak, to podsłuchanie transmisji działającego i niedziałającego może dać jakieś odpowiedzi.

Mirek.

Reply to
Mirek

Artur pisze:

Można dać prawo dostępu do portów I/O jeżeli jesteś administratorem. Służą do tego programy pokroju winio, giveio, parport 2004 itd.

Reply to
Adam Dybkowski

Mialem podobny problem z "zabytkowym" programatorem EPROMow w pracy, oprogramowanie bylo pod DOS i uzywalo portu rownoleglego. Chodzilo to jeszcze pare lat temu pod Win98, potem w firmie mielismy jeden zabytkowy komputer z Win98 wlasnie do tych EPROMow. Kiedy programowanie zostalo przydzielone mnie bardzo szybko mi sie znudzilo chodzenie do tego komputera i probowalem uruchomic program na swoim komputerze (XP). Dzialalo to w miare dobrze ale jak dostalem szybszy komputer z inna plyta glowna to przestal - inny chipset czy jaka inna zaraza. Zrobilem sobie DOS virtual machine pod MS Virtual PC i od tego czasu nie mam najmniejszych problemow. A stary komputer poszedl na zasluzony odpoczynek.

Tomek

Reply to
Tom

Testowalem na Microsoft Virtual Machine (czy jakos tak) ale tylko start dosa. Sprubuje z ModSoftem. Ale czy virtualna maszyna bedzie miala bezposredni dostep do portow?

Reply to
Maurycy123

Maurycy123 wrote: ...

Wyglada ze ma. Tomek

Reply to
Tom

No właśnie możesz przygotować sobie specjalny kabelek z 3 wtyczkami ;)... żeby kompa ze sterownikiem łączył normalnie, a do tego niech wyprowadza sygnał TxD (od kompa do sterownika) albo RxD (od sterownika do kompa) na drugiego kompa, który będzie "podsłuchiwał" :)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Widzę że wszyscy jednolicie zastosowali się do Twojej uwagi :) (że nie do końca elektroniczny) A mam pytanie:

Te pecety które działają i nie działą, pomierzyłeś może woltomierzem? Znaczy ile one dają na porcie RS i ew. ile wymagają (trudniejsza sprawa do zmierzenia) na wejściu, aby rozróżnić logiczne "0" i "1". RS232 w standardzie wymaga przekroczenia progu nie tylko na plus, ale również na minus, w pecetach całkiem często ten drugi warunek nie jest spełniany i pracują 0..+5V zamiast prawidłowego -5..+5V lub minimalnego "wejściowego" -3V..+3V (a brak minusa z okazji skasowania w nowym standardzie zasilania -5V i niechęci do wypro- dukowania sobie takowego przez producenta :)) Dość dawno temu (teraz nie dłubię w okolicach takiego sprzętu) widziałem też przypadek sprzętu "w drugą stronę", któremu nie wystarczało

+4,5V (a na +5 dawanym przez inne komputery już działał).

Paaanie... kiedyś to wszystko porządne robili ;) (i -5V i -12V było na zasilaniu pod ręką...)

Daj znać o wynikach, bo na razie widać wiele tez a nie chwalisz się skutkiem :D

pzdr, Gotfryd

Reply to
Gotfryd Smolik news

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.